Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

2007 ČK ŘEMŘICH Obor Bezpečnost pro ČK JARO …a činnosti s ním spojené.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "2007 ČK ŘEMŘICH Obor Bezpečnost pro ČK JARO …a činnosti s ním spojené."— Transkript prezentace:

1 2007 ČK ŘEMŘICH Obor Bezpečnost pro ČK JARO …a činnosti s ním spojené

2 2007ČK ŘEMŘICH Obsah :  Zdroje nebezpečí  Zacházení s otevřeným ohněm  Pohyb po veřejných komunikacích  Doprava veřejnými prostředky  Zajištění tepelného komfortu

3 2007ČK ŘEMŘICH Zdroje nebezpečí  Příčiny vzniku nebezpečné situace můžeme vždy rozdělit na dvě základní skupiny.  Kritériem pro dělení je skutečnost, zda můžeme riziko vzniku nebezpečí přímo ovlivnit, nebo ne.

4 2007ČK ŘEMŘICH Subjektivní nebezpečí  nevhodné oblečení  nedostatečné vybavení  neznalost techniky  neznalost terénu  nezkušenost  přecenění svých schopností (odborných, fyzických i psychických)

5 2007ČK ŘEMŘICH Objektivní nebezpečí přírodní:  slunce  teplota (příliš vysoká, příliš nízká)  vítr (podchlazení, ztráta rovnováhy, padání stromů, poletování předmětů)  mlha  déšť, sněžení  bouře, úder blesku  povodeň  neschůdný či jinak nebezpečný terén (hory, skály, jeskyně)

6 2007ČK ŘEMŘICH Objektivní nebezpečí lidskou činností:  doprava  Silniční  Železniční  Letecká jen výjimečně  lomy a důlní díla  neudržované stavby  elektrická vedení (vedení plnu, parovody)  vojenské objekty  specifické terény pro specializované činnosti (voda, lyže, cyklo, VHT, speleo)

7 2007ČK ŘEMŘICH

8 2007ČK ŘEMŘICH Pohyb po komunikacích  Pokud je u komunikace chodník, jít po něm  Přímo po silnici chodíme v tvaru (zástup, max. dvojstup) po levé straně vozovky, nejlépe až za krajnicí.

9 2007ČK ŘEMŘICH Pohyb po komunikacích  Vyhýbáme se pokud to jde silnicím I. a II. třídy.  Silnici přecházet vždy kolmo a opět ve skupině a pokud možno po přechodu. Pořádně se rozhlédnout, vedoucí případně zajišťuje přechod dětí

10 2007ČK ŘEMŘICH Pohyb po komunikacích  Při pohybu za šera nebo tmy je nutné zajistit dostatečné osvětlení (vepředu nejlépe bílé a vzadu červené), pomohou i reflexní nášivky.  Na dálnici je vstup a přechod zakázán (a kromě toho smrtelně nebezpečný).

11 2007ČK ŘEMŘICH Pohyb po komunikacích  Chůze po kolejích je zakázána  Vstup na žel. mosty a do tunelů je také zakázán.

12 2007ČK ŘEMŘICH

13 2007ČK ŘEMŘICH Jízda na kole

14 2007ČK ŘEMŘICH Jízda na kole  Činnost se zvláštním pověřením  Povinné používání helmy  Dostatek náhradních dílů

15 2007ČK ŘEMŘICH

16 2007ČK ŘEMŘICH Doprava veřejnými prostředky  Mít v záloze variantu dalšího spojení  Počítat s kapacitou dopravních prostředků. Při větším počtu lidí zajistit místenky, či domluvit posilu linky.

17 2007ČK ŘEMŘICH Doprava veřejnými prostředky  Pro přepravu autobusem nebo vlakem je potřeba předem zjistit spojení (jízdní řády)  Dostavit se k odjezdu s dostatečným předstihem  Mít v záloze variantu dalšího spojení  Počítat s kapacitou dopravních prostředků. Při větším počtu lidí zajistit místenky, či domluvit posilu linky.

18 2007ČK ŘEMŘICH Doprava veřejnými prostředky  Pokud je to možné, cestuje celá skupina společně v jednom voze.  Při nastoupení i vystoupení zkontrolovat úplnost skupiny. Nejlépe když vůdce nastupuje a vystupuje poslední, zatímco pověřený zástupce první.  Dodržovat přepravní řády (nevyklánět se z oken, nestát u dveří, neotvírat je za jízdy, netahat bezdůvodně za záchrannou brzdu).

19 2007ČK ŘEMŘICH Manipulace s ohněm

20 2007ČK ŘEMŘICH Manipulace s ohněm

21 2007ČK ŘEMŘICH Manipulace s ohněm

22 2007ČK ŘEMŘICH Manipulace s ohněm

23 2007ČK ŘEMŘICH Práce s ohněm  Oheň rozděláváme na bezpečném místě 50 m od lesa atd. (umístění, vítr, ohniště...)  Při práci s vařičem je potřeba aby byl v bezvadném stavu a používán podle návodu.  Nestavět na snadno hořlavé podložky, pozor na blízkost hořlavin atd.

24 2007ČK ŘEMŘICH Práce s ohněm  Před zatápěním v kamnech předem vybrat popel.  Je-li studený komín mohou kamna silně kouřit do místnosti - ztráta orientace, nebezpečné zplodiny hoření. Regulovat přívod vzduchu.

25 2007ČK ŘEMŘICH Práce s ohněm  Pozor na hořící zbytky, které mohou vypadávat z kamen (nejčastěji spodními dvířky).  Okolo kamen je třeba mít pořádek.  K zapalování zásadně nepoužívat těkavé kapaliny např. benzín.

26 2007ČK ŘEMŘICH Práce s ohněm  Při pohybu u ohně, vařiče, kamen být dostatečně oblečen. Nejlépe dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy  Pozor při hrátkách v blízkosti hořícího ohně, (táboráky)  Možnost popálení o horké části, zvrhnutí kapaliny a opaření, případně vznícení oděvu.

27 2007ČK ŘEMŘICH Práce s ohněm

28 2007ČK ŘEMŘICH

29 2007ČK ŘEMŘICH Tepelný komfort  Bez tepelné ochrany je tělo schopno pracovat jen v úzkém rozpětí teplot  Pocit kdy je nám příjemně závisí na:  Okolních podmínkách  Režimu v jakém se naše tělo nachází  Rozlišujeme tyto režimy:

30 2007ČK ŘEMŘICH Tepelné režimy  Mezní výkon (infarkt)  Maximální (zátěžový) režim (5min)  Ekonomický režim  Nonstop režim  Klidový režim  Režim spánku    5°C  20°C  25°C

31 2007ČK ŘEMŘICH Příklady izolační schopnosti oblečení  Tenký svetr +5°C  Silný svetr +10°C  Kvalitní péřovka +25°C  Kvalitní spacák +25°C

32 2007ČK ŘEMŘICH Co z toho vyplývá?  Obrovský rozdíl mezi ekonomickým a klidovým režimem !  Odkládat oblečení před přechodem do ekonomického režimu  Oblékat se při zastavení se.  Po 15min pochodu upravit množství oblečení

33 2007ČK ŘEMŘICH

34 2007ČK ŘEMŘICH


Stáhnout ppt "2007 ČK ŘEMŘICH Obor Bezpečnost pro ČK JARO …a činnosti s ním spojené."

Podobné prezentace


Reklamy Google