Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Text pro žáky. …jak to, že vlastně vedou proud? Vodiče se od izolantů liší důležitou vlastností: Kromě „normálních“ elektronů ve svých atomech obsahují.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Text pro žáky. …jak to, že vlastně vedou proud? Vodiče se od izolantů liší důležitou vlastností: Kromě „normálních“ elektronů ve svých atomech obsahují."— Transkript prezentace:

1 text pro žáky

2 …jak to, že vlastně vedou proud? Vodiče se od izolantů liší důležitou vlastností: Kromě „normálních“ elektronů ve svých atomech obsahují navíc volné elektrony nebo ionty – ty jsou nosiči elektrického proudu. Zdroj:

3 …proč nevedou elektrický proud? Izolanty samozřejmě obsahují také „normální“ elektrony, které jsou v atomech. Ale žádné volné elektrony navíc nemají. Zdroj:

4 …tak asi třeba železo, že. Vodiče el. proudu jsou zejména kovy: Měď Bronz Mosaz Hliník Stříbro Zinek Cín Zdroj: Nikl Titan Kobalt Chrom Platina Zlato Železo Nejčastěji se setkáte s: -mědí -hliníkem -železem A pozor! I jeden nekov velmi dobře vede - tuha!

5 …dřevo… asi… Izolanty jsou všechny ostatní látky: Sklo Guma Parafín Vosk Dřevo Keramika Papír Plast Polystyrén Slída Textil Vzduch Se vzduchem je trochu problém: u něj záleží silně na vlhkosti vzduchu. A také na vzdálenosti dvou vodičů. I mezi nimi může přeskočit jiskra. A také na napětí. Proto za bouřky vede – blesky. Vy se nejčastěji setkáte s plasty - podívejte se kolem sebe – samé kabely od myši, počítače, napájecí kabely – a vše v gumovo–plastových obalech. Zdroj:


Stáhnout ppt "Text pro žáky. …jak to, že vlastně vedou proud? Vodiče se od izolantů liší důležitou vlastností: Kromě „normálních“ elektronů ve svých atomech obsahují."

Podobné prezentace


Reklamy Google