Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Kontaktní spínací prvky I OB21-OP-EL-ZEL-JANC-U-1-001

3 Kontaktní spínací prvky  Mezi základní kontaktní spínací prvky můžeme zařadit:  Tlačítka  Spínače –Vypínače –Přepínače –Relé –Stykače

4 Tlačítko  Tlačítko je jednoduchý spínač, který slouží k ručnímu ovládání elektrického zařízení.  Hmatník tlačítka je obvykle vyroben z tvrdého materiálu (plastu nebo kovu) a tvar je přizpůsoben tak, aby bylo možné tlačítko obsluhovat tlakem prstu nebo ruky.  Tlačítko nemá aretaci. Po oddálení prstu nebo ruky se vrací do původní polohy.  Tlačítka používaná pro ovládání strojů jsou běžně prosvětlená.  Tlačítka používaná v domovní elektroinstalaci pro ovládání osvětlení chodeb a schodišť mají kontrolku, která má usnadnit nalezení tlačítka v tmavém prostoru.

5 Tlačítko  Tlačítko má jednu stabilní polohu.  U většiny přístrojů je stabilní poloha rozepnutá.  Tlakem ruky se přepne do sepnutého stavu.  Po oddálení ruky se vrací do stabilní rozepnuté polohy.  Vysílá tedy jen impuls, signál pro sepnutí schodišťového automatu, časového spínače nebo impulsního (paměťového) relé.  Výhodné je použití tlačítek pro ovládání osvětlení prostřednictvím impulsních relé.

6 Tlačítko Ukázka různých typů tlačítek

7 Vypínač  Vypínač je ručně ovládaný mechanický spínač k zapínání a vypínání elektrického obvodu.  Části vypínače, přístupné obsluze, jsou od počátku vyráběny z izolačních materiálů.  První vypínače byly z porcelánu.  Porcelán byl nahrazen výlisky z bakelitu.  Dnešní vypínače jsou z termoplastů, například z polypropylenu a polykarbonátu.

8 Vypínač Díly vypínače: 1)Klapka 2)Rámeček 3)Strojek

9 Vypínač Složený a rozložený velkoplošný vypínač

10 Vypínač  Vypínače pro domovní instalace určené pro montáž pod omítku jsou běžně nabízeny jako sestava tří komponent: strojek, rámeček, klapka.  Strojek je skrytá část, která plní vlastní technickou funkci vypínače.  Klapka je nejnápadnější část, hmatník, kterého se dotýkáme rukou při obsluze vypínače.  Rámeček zakrývá přechod mezi klapkou a stěnou.

11 Vypínač  Rámečky mohou být vícenásobné.  Ve společném rámečku může být montováno až pět přístrojů ve svislém nebo vodorovném směru.  Rámečky sdružují do jediného celku několik vypínačů se stmívači, zásuvkami všeho druhu a různými ovládacími přístroji.  Spínače mají dvě stabilní polohy, do kterých se vypínač stlačením klapky překlápí.  Po oddálení ruky zůstane vypínač ve zvolené poloze.

12 Vypínač  Spínače rozeznáváme:  Jednopólový spínač - také spínač č.1. Má jeden vstup a jeden výstup.  Sériový spínač - také spínač č.5,nebo lustrový spínač. Zdvojený spínač s jedním společným přívodem a dvěma na sobě nezávisle ovládanými vývody.  Střídavý spínač - také spínač č.6, nebo schodišťový spínač. Má jeden společný přívod a dva vývody, ke kterým tento společný přívod střídavě připojuje.

13 Vypínač  Křížový spínač - také spínač č.7. Má dvě dvojice vstupů/výstupů, které jsou navzájem funkčně rovnocenné.  Zařazuje se mezi dvojici střídavých spínačů.  Propojuje dva vodiče mezi střídavými spínači souběžně nebo křížem.

14  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

15 Literatura  http://cs.wikipedia.org/wiki/Spínač  http://cs.wikipedia.org/wiki/Tlačítko  http://cs.wikipedia.org/wiki/Vypínač


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google