Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rezistor. Je to elektrotechnická součástka, která svým elektrickým odporem se zařazuje do elektrického obvodu ke snížení elektrického proudu a nebo k.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rezistor. Je to elektrotechnická součástka, která svým elektrickým odporem se zařazuje do elektrického obvodu ke snížení elektrického proudu a nebo k."— Transkript prezentace:

1

2 Rezistor. Je to elektrotechnická součástka, která svým elektrickým odporem se zařazuje do elektrického obvodu ke snížení elektrického proudu a nebo k získání určitého úbytku napětí. Schématická značka značka rezistoru není celosvětově sjednocena. V evropské unii se používá tato značka: V USA a v Japonsku má tuto značku: Dlouhý odporový drát se navine kolem izolačního tělíska a tak vznikne drátový rezistor Uhlíkový rezistor vzniká nanesením elektricky vodivé vrstvy na izolační tělísko do kterého se vyfrézuje drážka Rezistory u kterých lze měnit hodnotu odporu se nazývají reostaty, potenciometry nebo trimry

3 Některé rezistory jsou tak malé,že nelze na jejich povrch napsat hodnotu odporu. Jejich hodnota je určena barevnými proužky. Takto vypadá reostat, který se používá v laboratořích.Hodnota odporu se mění posouváním jezdce. Toto je potenciometr, který se používá v elektronických zařízeních. Odporový trimr

4 Aleši, ty rezistory se dají nějak zapojovat ? Dají. Buď do série, nebo paralelně. Jaké je správné zapojení rezistorů do série ? A R 1R 2 R1 R2 B Je to varianta: A Výsledný odpor rezistorů zapojených do série je dán součtem hodnot odporů všech zapoje- ných rezistorů Rv = R1 + R2 + Rn………… Rezistor se značí písmenem R a základní jednotkou je 1 ohm- 1 Ω

5 Pan učitel dal žákům příklad: Televizní opravář měl vyměnit poškozený rezistor o hodnotě 45 ohmů.Rezistor však nenašel, mohl ho nahradit dvěma rezistory? Jak by je zapojil a jaké by musely mít hodnoty ? Vyjmenuj alespoň 5 variant hodnot rezistorů. Rezistory by zapojil do série a mohly by mýt tyto varianty: 10 + 35 ohmů, 5 + 40 ohmů, 15 + 30 ohmů, 20 + 25 ohmů, 22,5 + 22,5 ohmů Jaký je výsledný odpor dvou rezistorů zapojených paralelně? R v = R1. R2 R1 + R2 Představ si Zdeno, že výsledný odpor dvou rezistorů bude mít vždycky menší hodnotu než je nejmenší hodnota jednoho ze zapojených rezistorů Když budu mít dva rezistory zapojené paralelně a budou mít hodnoty 1 + 100 ohmů, tak výsledný odpor bude menší než 1 ohm ? Dokaž mi to !

6 R1 = 1 ohm R2 = 100 ohmů Rv = ? Rv = R1. R2 R1 + R2 = 1. 100 1 + 100 = 100 101 =0.99 Ω http://petrkle.wz.cz/vypocty/rezistory_sp.html Procvičte si zapojování rezistorů a výpočty na této stránce: Ukázka neosazeného tištěného spoje neosazeného potřebnými součástkami:


Stáhnout ppt "Rezistor. Je to elektrotechnická součástka, která svým elektrickým odporem se zařazuje do elektrického obvodu ke snížení elektrického proudu a nebo k."

Podobné prezentace


Reklamy Google