Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Design.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Design."— Transkript prezentace:

1 Design

2 Původ slova Anglické slovo design je odvozeno z latinského de- signare, označit, vyznačit, a postupně dostalo také významy „navrhnout“ i „návrh". Od poloviny 20. století,kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, užíval se název „průmyslové výtvarnictví“, který však zahrnoval jen tvarování průmyslových výrobků (strojů, nástrojů, nábytku, oděvů atd.). Naproti tomu design dnes zahrnuje i grafický návrh plakátů a tiskovin, webových stránek, obalů, reklamních značek a firemních kampaní.

3 Historie Návrhářství užitkových předmětů se začalo oddělovat jako samostatná profese už koncem 19. století, například v typografii, v textilním, sklářském a vůbec uměleckém průmyslu. Průmyslová výroba přinesla snahu o zlevnění výroby, takže výrobky byly často nevzhledné. Proti tomu vzniklo anglické hnutí za obnovu řemesel, jehož nejznámějším představitelem byl William Morris.

4 V Čechách vzniklo za podobným účelem roku 1873 Moravské průmyslové museum (nynější Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně), roku 1885 Uměleckoprůmyslové museum v Praze a téhož roku Uměleckoprůmyslová škola v Praze (UMPRUM). V meziválečném období k tomu přistoupila brněnská Škola uměleckých řemesel a další. Od třicátých let 20. století se důraz přesouval od užitého umění k návrhářství průmyslových výrobků (strojů. automobilů, letadel, nábytku aj.), které pak v 60. letech dosáhlo významných mezinárodních úspěchů.

5 Význam Cílem designu je co nejúčelněji propojit funkční a estetickou stránku navrhovaného předmětu. Vyžaduje proto jak technické, tak výtvarné schopnosti a znalosti a v současné době úzce souvisí také s propagací a reklamou. Podle oblastí, kde se design uplatňuje rozlišujeme například: průmyslový design produktový design grafický design Web design módní design Floristický design

6 William Morris (24 března 1834 - 3. října 1896)
 Založil firmu designu ve spolupráci s umělcem Edward Burne-Jones Vitráže, tapety, textil

7 "Davidův poplatek na Solomona" (1882), Edward Burne-Jones a William Morris, v Trinity Church, Boston, Massachusetts.

8 Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Založení Uměleckoprůmyslového musea v Praze v roce odpovídalo prudkému rozvoji české společnosti a především rozvoji její průmyslové výroby gradující v poslední třetině 19. století.

9 Stálá expozice Votivní sál Příběh vlákna – sál textilu a módy
historie UPM, zakladatelé, mecenáši a jejich dary Příběh vlákna – sál textilu a módy vývoj světského a liturgického oděvu, tapiserie, krajky, výšivky, ukázky hraček Stroje času – sál hodin a hodinek umělecky tvarované a zdobné hodiny, hodinky a měřící přístroje Umění ohně – sál skla a keramiky stylový a technologický vývoj skla, keramiky a porcelánu, předměty ke stolování, zrcadla, vitráže, interiérové doplňky Tisk a obraz – sál užité grafiky a fotografie způsoby předávání informací textem a obrazem: knižní vazby, knižní ilustrace, vývoj písma, plakát, fotografie, drobná užitá grafika Klenotnice – sál kovů a jiných materiálů zlatnické práce, šperky, práce z polodrahokamů, slonoviny a jiných materiálů, litina, cín a barevné kovy

10

11

12

13

14

15

16

17


Stáhnout ppt "Design."

Podobné prezentace


Reklamy Google