Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Teplota a její měření. Co budu na konci hodiny znát? Budu vědět co je to teplota Budu vědět co je to teplota Budu znát správný fyzikální zápis teploty.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Teplota a její měření. Co budu na konci hodiny znát? Budu vědět co je to teplota Budu vědět co je to teplota Budu znát správný fyzikální zápis teploty."— Transkript prezentace:

1 Teplota a její měření

2 Co budu na konci hodiny znát? Budu vědět co je to teplota Budu vědět co je to teplota Budu znát správný fyzikální zápis teploty Budu znát správný fyzikální zápis teploty Budu znát Celsiovu stupnici Budu znát Celsiovu stupnici Budu znát základní druhy teploměrů Budu znát základní druhy teploměrů

3 Co je to teplota? Teplota je fyzikální veličina, kterou používáme k popisu stavu tělesa. Mění se při zahřátí nebo jeho ochlazení. Teplota je fyzikální veličina, kterou používáme k popisu stavu tělesa. Mění se při zahřátí nebo jeho ochlazení.

4 Správný fyzikální zápis teploty (tání ledu) t = 0 °C t označení fyzikální veličiny 0 číselná hodnota °C jednotka (stupeň Celsia)

5 Základní hodnoty Celsiovy stupnice 0 °C teplota tajícího ledu 0 °C teplota tajícího ledu 100 °C teplota varu vody 100 °C teplota varu vody

6 Co je to teploměr? Měřidlo využívající objemové roztažnosti látek Měřidlo využívající objemové roztažnosti látek Je tvořen úzkou trubičkou spojenou s baňkou obsahující tekutinu. Trubička je doplněna stupnicí. Je tvořen úzkou trubičkou spojenou s baňkou obsahující tekutinu. Trubička je doplněna stupnicí.

7 Zásady při měření teploty kapalin Odhadneme teplotu zkoumaného předmětu a zkontrolujeme rozsah stupnice Odhadneme teplotu zkoumaného předmětu a zkontrolujeme rozsah stupnice Vložíme teploměr do nádoby tak, aby se nedotýkal stěn Vložíme teploměr do nádoby tak, aby se nedotýkal stěn Odečteme teplotu Odečteme teplotu

8 Rozdělení teploměrů Rtuťové (-38,8 °C, 357 °C) Rtuťové (-38,8 °C, 357 °C) Lihové (-115 °C, 78,3 °C) Lihové (-115 °C, 78,3 °C) Bimetalové Bimetalové Digitální Digitální

9 Složení bimetalového teploměru

10 Jak funguje bimetalový teploměr? Bimetalový teploměr je založen na objemové roztažnosti dvou kovů, které tvoří pásek spirály. Při zvýšení teploty dochází ke svíjení spirály a tedy i pohybu ručičky. Bimetalový teploměr je založen na objemové roztažnosti dvou kovů, které tvoří pásek spirály. Při zvýšení teploty dochází ke svíjení spirály a tedy i pohybu ručičky.

11 Proč se musí lékařský teploměr před použitím setřepat?


Stáhnout ppt "Teplota a její měření. Co budu na konci hodiny znát? Budu vědět co je to teplota Budu vědět co je to teplota Budu znát správný fyzikální zápis teploty."

Podobné prezentace


Reklamy Google