Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měření teploty (Učebnice strana 100 – 102) Změna objemu pevných těles při zahřívání nebo při ochlazování Kovová kulička volně prochází kovovým kroužkem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měření teploty (Učebnice strana 100 – 102) Změna objemu pevných těles při zahřívání nebo při ochlazování Kovová kulička volně prochází kovovým kroužkem."— Transkript prezentace:

1 Měření teploty (Učebnice strana 100 – 102) Změna objemu pevných těles při zahřívání nebo při ochlazování Kovová kulička volně prochází kovovým kroužkem. Když kuličku zahřejeme, kulička kroužkem neprojde. Necháme-li kuličku ležet na kroužku, po chvíli kroužkem propadne. Zahřátím se objem tělesa zvětší a ochlazením se objem tělesa zmenší. Tento jev se nazývá objemová teplotní roztažnost látek.

2 Ocelová a měděná tyč je na jednom konci upevněna a druhým koncem se opírají o otáčivou ručičku. Zahříváme-li obě tyče týmž plamenem po stejnou dobu, pozorujeme, že tyče se prodlouží. Měděná tyč se prodlouží více než ocelová. Přestaneme-li tyče zahřívat, vrací se ručičky pomalu do původní polohy. Zvýší-li se teplota látky, molekuly se v ní začnou pohybovat rychleji a s větším rozkmitem – dostanou se tedy dále. Proto se zvětší objem ohřívané látky, u tyčí a drátů dojde k jejich prodloužení.

3 S teplotní roztažností se musí počítat v praxi – průvěs drátů elektrického vedení, pružná vyrovnávací část potrubí, mezery mezi betonovými panely, kolejnicemi, dilatační spáry mostů, uložení nosníků mostů na pohyblivých válcích… Délky kovových tyčí se při zahřívání zvětšují, při ochlazování zmenšují. Délky tyčí z různých kovů se při zahřívání za stejných podmínek zvětšují různě.

4 Dvojkovový – bimetalový pásek vznikne položením na sebe a svařením dvou pásků z různých kovů – např. oceli a mosazi. pozorujeme, že pásek se ohýbá. Mosazný pásek se prodloužil více než ocelový, proto se bimetalový pásek prohnul. Otázky a úlohy k opakování – učebnice strana 103. Prohnutí bimetalového (dvojkovového) pásku při zahřívání se využívá k přerušení elektrického obvodu např. v žehličce s termostatem, k měření teploty (bimetalový teploměr) a v mnoha dalších zařízeních. Pokud budeme pásek zahřívat,


Stáhnout ppt "Měření teploty (Učebnice strana 100 – 102) Změna objemu pevných těles při zahřívání nebo při ochlazování Kovová kulička volně prochází kovovým kroužkem."

Podobné prezentace


Reklamy Google