Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ve skupině si zopakujte, co je: A) VĚTA JEDNODUCHÁ B) SOUVĚTÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ve skupině si zopakujte, co je: A) VĚTA JEDNODUCHÁ B) SOUVĚTÍ."— Transkript prezentace:

1

2 Ve skupině si zopakujte, co je: A) VĚTA JEDNODUCHÁ B) SOUVĚTÍ

3 A) VĚTA JEDNODUCHÁ obsahuje jedno sloveso =) jeden přísudek. Např. Pepa píše dopis.

4 Vymyslete 4 věty jednoduché. Zapište je do sešitu a vyznačte v nich základní skladební dvojice. Věty musí obsahovat tyto přísudky: UTÍKALI, ZPÍVALY, SPALA, POVÍDALI SI

5 B) SOUVĚTÍ větný celek ze dvou nebo více vět. Např. Šel ven, ale pršelo.

6 Věty v souvětí jsou spojeny spojovacími výrazy, před kterými píšeme obvykle čárku. Spojovacími výrazy mohou být: * A) spojky (např. a, ale, že, když) * B) zájmena (např. kdo, co, který) * C) příslovce(např. odkud, kam, kde).

7 * Následující věty spojte do souvětí tak, aby dávaly smysl. Jan nemohl jít do školy. Jan byl nemocný. Maminka pekla buchty. Tatínek spravoval auto. Oteplí se. Budu nosit krátké kalhoty. Aneta nepůjde plavat. Aneta má rýmu.

8 Vymyslete věty na tyto větné vzorce: V1, když V2. V1, ale V2. V1, že V2. V1, aby V2. V1,že V2, když V3.

9 K těmto větám vytvořte vhodné větné vzorce: Šel jsem do obchodu, ale bylo zavřeno. Protože jsem se učila, dostala jsem dobrou známku. Pepa říkal, že rostou houby, když je teplo. Děti si hrály, maminky si povídaly a tatínek si četl knížku.

10 Poznáš větu jednoduchou a souvětí? A) Maminka se zlobila, protože si Ivan neuklidil pokoj. B) Viděli jsme krásný velký dům a rozlehlou zahradu s ovocnými stromy. C) Babička upekla kuře a byla velmi spokojená. D) V naší pěkné třídě máme mnoho barevných obrázků.

11

12 ZDROJE: Microsoft Grünhutová P., Humpolíková P., Hubeňáková L., Volf V. Český jazyk 4 učebnice pro základní školy. Brno: Nakladatelství Didaktis 2005. ISBN 80-7358-039-X. Autor: Olga Josífková, josifek@email.cz, listopad 2012, Český jazyk 5. ročník, Prezentace PowerPoint. Věta jednoduchá a souvětí. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Ve skupině si zopakujte, co je: A) VĚTA JEDNODUCHÁ B) SOUVĚTÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google