Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

A SLOVA PŘÍBUZNÁ.  Jsou to poslední vyjmenovaná slova, která nás čekají…  Pamatujete si písničku? Vy, vysoký pane…  A kdo nezapomněl řadu vyjmenovaných.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "A SLOVA PŘÍBUZNÁ.  Jsou to poslední vyjmenovaná slova, která nás čekají…  Pamatujete si písničku? Vy, vysoký pane…  A kdo nezapomněl řadu vyjmenovaných."— Transkript prezentace:

1 A SLOVA PŘÍBUZNÁ

2  Jsou to poslední vyjmenovaná slova, která nás čekají…  Pamatujete si písničku? Vy, vysoký pane…  A kdo nezapomněl řadu vyjmenovaných slov po V?  Zahrajte si hru: Sedněte si do kruhu. Ten nejvyšší ze třídy bude rozpočítávat. Místo rozpočítadla použije vyjmenovaná slova po V. Na koho ukáže na konec musí říct vyjmenovaná slova, která mu vyberete.

3  Doplňte, co chybí: VY, _______, VÝT, VÝSKAT, ________, ŽVÝKAT, ________, VÝR, ________, _________, ________, OBVYKLE, SLOVA S PŘEDPONOU ___________  U doplněných slov, vysvětlete jejich význam.

4  Spojte slovo příbuzné se slovem vyjmenovaným. VYNEOBVYKLÁ VYSOKÝZVYK ZVYKATVYKAT OBVYKLENEJVYŠŠÍ  Vymyslete a napište do sešitu slovo příbuzné ke slovu ŽVÝKAT, a POVYK.

5  Vymyslete každý nějaké slovo s předponou VY-, VÝ-. Např. skočit – vyskočit let – výlet  Udělejte soutěž, která skupina jich napíše nejvíc za minutu. (Pište všichni najednou na společný papír.)

6  Napište znovu celou řadu vyjmenovaných slov po V a určete slovní druhy. (Napište číslo nad slovo.)  _______________________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________ _______________________________

7  Vysvětlete dvojice slov. Použijte slova ve větě tak, aby byl poznat rozdíl. výt x vít (Vít) výr x vír výskat x vískat

8  Hledejte na mapě České republiky: VYŠKOV, VYSOKÉ MÝTO, VÝTOŇ, VYSOČANY Proč v nich píšeme Y ?  Co vám říká název VYŠEHRAD? Znáte nějakou pověst?  Zjisti význam slov: KAVYL, VYZA, CAVYKY

9  Došli jsme až na konec naší cesty vyjmenovanými slovy. Která ti jdou nejlépe? A která ti ještě dělají trochu problémy?  Úkol na závěr: Nakresli obrázek, ve kterém bude co nejvíce vyjmenovaných slov. A nemusí to být jen vyjmenovaná slova po V. Ostatní je pak mohou hledat.

10 KONÉÉÉC!!!

11  Autor: Olga Josífková, josifek@email.cz, listopad 2011,  Český jazyk 4. ročník, Prezentace PowerPoint: Vyjmenovaná slova po V. Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "A SLOVA PŘÍBUZNÁ.  Jsou to poslední vyjmenovaná slova, která nás čekají…  Pamatujete si písničku? Vy, vysoký pane…  A kdo nezapomněl řadu vyjmenovaných."

Podobné prezentace


Reklamy Google