Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Standardy z pohledu zdravotní pojišťovny MUDr. Jiří Bek VZP ČR Praha - 6. května 2010 KONFERENCE ČVUT – EKONOMIKA ZDRAVOTNICTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Standardy z pohledu zdravotní pojišťovny MUDr. Jiří Bek VZP ČR Praha - 6. května 2010 KONFERENCE ČVUT – EKONOMIKA ZDRAVOTNICTVÍ."— Transkript prezentace:

1 Standardy z pohledu zdravotní pojišťovny MUDr. Jiří Bek VZP ČR Praha - 6. května 2010 KONFERENCE ČVUT – EKONOMIKA ZDRAVOTNICTVÍ

2 O čem je toto vystoupení Standardy poskytování zdravotní péče...

3 Různé pohledy na standard Co znamená, že někdo dostal „standardní péči“?  že dostal minimum, na co měl nárok?  že se postupovalo lege artis?  že dostal obvyklou péči?  že se postupovalo podle nějakého doporučeného postupu?  že existuje nějaká „nadstandardní péče“?  že dostal péči odpovídající erudici lékaře?  že byl uzdraven?

4 Různé pohledy na standard Pojišťovna hledí na standard z různých úhlů a pokaždé se jedná o jiný typ standardu  Z pohledu kvality – doporučené postupy  Z pohledu nároku klienta – standard a nadstandard  Z pohledu efektivity – obvyklé a neobvyklé } zájem klienta zájem pojišťovny

5 Standardy se ovlivňují doporučené obvyklé nárokové

6 Pojišťovna má sílu v datech Sledování obvyklých a neobvyklých postupů nad statisticky významnými soubory dat Pozor! Neobvyklý postup v určitých případech může být jediný účinný (obvyklé by nezabraly)

7 Standardy se ovlivňují doporučené obvyklé nárokové

8 Příklad – Tříselná kýla 48% pacientů léčeno stejnou sadou výkonů

9 Příklad – Tříselná kýla 48% pacientů léčeno stejnou sadou výkonů 5% pacientů léčeno jinou sadou (liší se pouze v průměrně 2 významných výkonech)

10 5% pacientů léčeno jinou sadou (liší se pouze v průměrně 2 výkonech) Příklad – Tříselná kýla 48% pacientů léčeno stejnou sadou výkonů 5% pacientů léčeno jinou sadou (liší se pouze v průměrně 2 výkonech) Laparoskopicky vs laparotomicky? Epidurál vs celková anestesie? Různé Dg?

11 Vybudování standardu něco stojí Několik „málo“ diagnóz může pokrýt velkou část nákladů zdravotní pojišťovny

12 Tvorba standardu je o kooperaci Standard v medicíně není dogma Standard neurčuje zdravotní pojišťovna Zdravotní pojišťovna rozumí datům Standard nemůže být globalizován

13 Nepleťme si standardizaci s normalizací jiri.bek@vzp.cz


Stáhnout ppt "Standardy z pohledu zdravotní pojišťovny MUDr. Jiří Bek VZP ČR Praha - 6. května 2010 KONFERENCE ČVUT – EKONOMIKA ZDRAVOTNICTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google