Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura:"— Transkript prezentace:

1 Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura: … učební text k přednáškám … skriptum s příklady Doplňková literatura: … slajdy ke cvičením (prezenční studium) … úkoly (prezenční studium) … záznamy přednášek profesora Kulhánka (2003) https://slideslive.com/ /asf-2-zaverecna-stadia-vyvoje-hvezd-bily-trpaslik-neutronova-hvezda- cerna-dirahttps://slideslive.com/ /asf-2-zaverecna-stadia-vyvoje-hvezd-bily-trpaslik-neutronova-hvezda- cerna-dira … záznamy přednášek profesora Kulhánka (2013) Rozsah: 7×konzultace, ve středu sudé týdny 9:30-10:50 Vyučující: Martin Žáček katedra fyziky, místnost 49 Zakončení: klasifikovaný zápočet proběhne pokud se nedohodneme jinak, písemný test, 10 otázek, hodnocení: E... od 50%, A %, Témata: zvolena po dohodě jako: - fyzika hvězd + plazmový Vesmír, nebo kosmologie a interakce

2 Otázky k zápočtovému testu a odkazy na studijní materiál, bude se průběžně doplňovat: 1. Část – základní pojmy fhttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pd f snímky příklad I.4. (umět jen výpočet, matematický aparát je středoškolský ale rozmyslet si, jak to funguje fyzikálně, doplňkově další příklady z kapitoly I. do příkladu 6.) Jaké používáme v astronomii jednotky vzdálenosti a jak jsou definované? Co je paralaxa, jak je definován parsec, jaký je vztah mezi vzdáleností hvězdy a její paralaxou? Co je magnituda, luminozita, absolutní magnituda? Jak se změní magnituda pozorovaného objektu s jeho vzdáleností? Jak se změní magnituda pozorovaného objektu se změnou průměru objektivu či zrcadla dalekohledu? Odvoďte vztah mezi relativní a absolutní magnitudou. 2. Část – speciální teorie relativity snímky Kapitola VI. Příklady 1.–3. Dpolňkove kdo chce: cvut.cz/ARCHIV/AVC/Prednasky_FEL/02ASF/02ASF prednaska_07.avihttp://media.avc- cvut.cz/ARCHIV/AVC/Prednasky_FEL/02ASF/02ASF prednaska_07.avi Přednáška z astrofyziky z roku 2004, David Břeň: úvod do speciální teorie relativity. Co je souřadnicová a co je vztažná soustava? Napište Lorentzovu transformaci v maticovém tvaru a vysvětlete její fyzikální význam, jaká je inverzní transformace? Jaký je její determinant a co to matematicky znamená? Jaké jsou nejznámější důsledky Lorentzovy transformace? Vysvětlené některé (dilatace času, kontrakce délek, relativita současnosti událostí, skládání rychlostí).


Stáhnout ppt "Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura:"

Podobné prezentace


Reklamy Google