Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura:"— Transkript prezentace:

1 Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/ … tato prezentace Základní literatura: http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/ … učební text k přednáškám http://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdfhttp://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdf … skriptum s příklady Doplňková literatura: http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pdfhttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pdf … slajdy ke cvičením (prezenční studium) http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika_cviceni.htmlhttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika_cviceni.html … úkoly (prezenční studium) http://media.avc-cvut.cz/ARCHIV/AVC/Prednasky_FEL/02ASF/ http://media.avc-cvut.cz/ARCHIV/AVC/Prednasky_FEL/02ASF/ … záznamy přednášek profesora Kulhánka (2003) https://slideslive.com/38891104/asf-2-zaverecna-stadia-vyvoje-hvezd-bily-trpaslik-neutronova-hvezda- cerna-dirahttps://slideslive.com/38891104/asf-2-zaverecna-stadia-vyvoje-hvezd-bily-trpaslik-neutronova-hvezda- cerna-dira … záznamy přednášek profesora Kulhánka (2013) Rozsah: 7×konzultace, ve středu sudé týdny 9:30-10:50 Vyučující: Martin Žáček zacekm@fel.cvut.cz katedra fyziky, místnost 49 zacekm@fel.cvut.cz Zakončení: klasifikovaný zápočet proběhne 20. 5. 2015 pokud se nedohodneme jinak, písemný test, 10 otázek, hodnocení: E... od 50%, A... 100 %, Témata: zvolena po dohodě jako: - fyzika hvězd + plazmový Vesmír, nebo kosmologie a interakce

2 Otázky k zápočtovému testu a odkazy na studijní materiál, bude se průběžně doplňovat: 1. Část – základní pojmy http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pd fhttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pd f snímky 2-14 http://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdf příklad I.4. (umět jen výpočet, matematický aparát je středoškolský ale rozmyslet si, jak to funguje fyzikálně, doplňkově další příklady z kapitoly I. do příkladu 6.) Jaké používáme v astronomii jednotky vzdálenosti a jak jsou definované? Co je paralaxa, jak je definován parsec, jaký je vztah mezi vzdáleností hvězdy a její paralaxou? Co je magnituda, luminozita, absolutní magnituda? Jak se změní magnituda pozorovaného objektu s jeho vzdáleností? Jak se změní magnituda pozorovaného objektu se změnou průměru objektivu či zrcadla dalekohledu? Odvoďte vztah mezi relativní a absolutní magnitudou. 2. Část – speciální teorie relativity http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pdf http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2015_astrofyzika.pdf snímky 15-19 http://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdf Kapitola VI. Příklady 1.–3. Dpolňkove kdo chce: http://media.avc- cvut.cz/ARCHIV/AVC/Prednasky_FEL/02ASF/02ASF-2003- 2004-prednaska_07.avihttp://media.avc- cvut.cz/ARCHIV/AVC/Prednasky_FEL/02ASF/02ASF-2003- 2004-prednaska_07.avi Přednáška z astrofyziky z roku 2004, David Břeň: úvod do speciální teorie relativity. Co je souřadnicová a co je vztažná soustava? Napište Lorentzovu transformaci v maticovém tvaru a vysvětlete její fyzikální význam, jaká je inverzní transformace? Jaký je její determinant a co to matematicky znamená? Jaké jsou nejznámější důsledky Lorentzovy transformace? Vysvětlené některé (dilatace času, kontrakce délek, relativita současnosti událostí, skládání rychlostí).


Stáhnout ppt "Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace Základní literatura:"

Podobné prezentace


Reklamy Google