Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace"— Transkript prezentace:

1 Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/ … tato prezentace http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/ … učební text k přednáškám http://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdfhttp://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdf … skriptum s příklady http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2012_astrofyzika.ppshttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2012_astrofyzika.pps … slajdy ke cvičením (prezenční studium) http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/education/astro/astrofyzika.htmlhttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/education/astro/astrofyzika.html … samostatné úkoly (prezenční studium) http://old.avc-cvut.cz/avc.php?id=1326http://old.avc-cvut.cz/avc.php?id=1326 … záznamy přednášek profesora Kulhánka (2003) Rozsah: 2×konzultace, vždy ve středu 21.3. a 4.4. Vyučující: Martin Žáček zacekm@fel.cvut.cz katedra fyziky, místnost 39 zacekm@fel.cvut.cz Zakončení: klasifikovaný zápočet (proběhne pravděpodobně 14. týden, písemný test, 10 otázek hodnocení: E... od 50%, A... 100 %, témata zvolena po dohodě na první konzultaci, jsou dvě možnosti: - fyzika hvězd + plazmový Vesmír, - částicová fyzika a interakce + kosmologie)

2 Otázky k zápočtu Základní informace k předmětu najdete zde http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2012_astrofyzika_ ds.pps Hvězdy http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/sunsystem/slunce.html http://www.aldebaran.cz/studium/astrofyzika.pdf příklad III.10. strana 23 (jen princip, nebudu po Vás chtít umět výpočet) Co je to konvektivní zóna? Ce je to zóna zářivé rovnováhy? Co je to erupce? Co je to protuberance? Co je to sluneční vítr? Co je to koróna a jakou má teplotu oproti slunečnímu povrchu? Co jsou sluneční skvrny a čím jsou způsobeny? http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/stars_1.html http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2012_astrofyzika.p dfhttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/2012_astrofyzika.p df slajd 8 až 14 Co je to magnituda? Jaké jsou její hodnoty pro objekty viditelné na obloze? Jak se změní magnituda, přiblíží-li se k nám objekt 10×? Jak je definována absolutní magnituda? Jak se změní dosah dalekohledu v magnitudě, zvětšíme-li průměr objektivu či zrcadlo 10×? Co je to spektrální třída a jak souvisí s teplotou hvězdy? http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/stars_2.html http://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/astrophysics_2011 _2.ppshttp://fyzika.feld.cvut.cz/~zacek/download/astrophysics_2011 _2.pps # 256,12,Statistics of stars Co je to Herzsprungův Russelův diagram? Jaké veličiny má na vodorovné a na svislé ose? Co je to hlavní posloupnost? Co je to PP řetězec a v jakých hvězdách probíhá? Co je to CNO cyklus a v jakých hvězdách probíhá?

3 Otázky k zápočtu 2. část http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/stars_3.html Vyjmenujte základní závěrečná stádia hvězd, jak se liší průměrem a hmotností původní hvězdy? Co je to pulzar? Jaký pulzar byl objeven jako první a co se v jeho okolí nachází? Co je to nova? Co je to supernova? http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/stars_4.html http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/stars_4.html první odstavec Co je to černá díra? Co je to Schwarzschildův poloměr a jaká je jeho přibližná hodnota u typické hvězdné černé díry? http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/hvezdy/stars_5.html Co jsou to galaxie a jaké jsou jejich typické rozměry? Vyjmenujte některé typy galaxií. Plazmový vesmír http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/plazma/index.html http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/plazma/basics.html Co je to plazma? Jak se liší plazma od ostatní látky? Jak je procentuálně zastoupena plazma ve vesmíru? Kde všude se nachází plazma ve vesmíru? http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/plazma/phenomena.html Co jsou plazmová vlákna a stěny? Co je to plazmový pinč? Co je to magnetické zrcadlo? Co víte o polární zaři? http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/plazma/waves.html http://www.aldebaran.cz/applets/pl_vlny/start.html Kolik je typů magnetoakustických vln? Jaké dva typy elektromagnetických vln se mohou vyskytovat v plazmatu? (32 otázek)


Stáhnout ppt "Astrofyzika – dálkové studium Studijní materiály: … tato prezentace"

Podobné prezentace


Reklamy Google