Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VII. ROZTOKY. 1) NĚKTERÉ POJMY: ROZTOK: a) Nenasycený – rozpouštěná látka se dále rozpouští b) Nasycený – víc látky se už nerozpouští. Rozpustnost = složení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VII. ROZTOKY. 1) NĚKTERÉ POJMY: ROZTOK: a) Nenasycený – rozpouštěná látka se dále rozpouští b) Nasycený – víc látky se už nerozpouští. Rozpustnost = složení."— Transkript prezentace:

1 VII. ROZTOKY

2 1) NĚKTERÉ POJMY: ROZTOK: a) Nenasycený – rozpouštěná látka se dále rozpouští b) Nasycený – víc látky se už nerozpouští. Rozpustnost = složení nasyceného roztoku, obvykle v g rozpuštěné látky ve 100 g vody. c) Přesycený – je v něm více rozpuštěné látky než je v nasy- ceném roztoku. Je NESTABILNÍ. Př.: Cola je přesycený roztok CO 2 v sladké vodě. Otevřu – nic se neděje. Zatřesu – CO 2 prudce vyšumí.

3 2) JAK DOJDE K ROZPOUŠTĚNÍ: Hnací silou je (zjednodušeně) : a) Vzrůst neuspořádanosti (ionty NaCl v roztoku jsou méně uspořádané než v krystalu) b) Zmenšení energie soustavy (vzrůst sil mezi ionty soli a vodou v roztoku proti silám mezi molekulami H 2 O a Na + a Cl - v krystalu). Př.: Rozpouštění NaCl ve vodě: ++ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + H 2 O (je polární slouč.) Na + Cl -

4 2) DRUHY ROZTOKŮ : Obvykle: Polární voda rozpouští iontové a polární sloučeniny (mnohé soli) Při rozpouštění se může uvolnit (H 2 SO 4 v H 2 O) či spotřebovat (NH 4 NO 3 v H 2 O) teplo. Nepolární látky rozpouští nepolární sloučeniny (benzin rozpouští mastnotu) a) Pevná látka rozpuštěná ve vodě : Sloučeniny s ionty Na +, K +, NH 4 +, NO 3 - jsou rozpustné Př.: KOH, K 2 S, NaNO 3, (NH 4 ) 2 SO 4, NH 4 Cl... jsou rozpustné Rozpustnosti ostatních sloučenin jsou v tabulkách.

5 b) Plyn rozpuštěný v kapalině: Př.: CO 2 v Coca-cole. Jak se CO 2 do sladké vody dostal? Za zvýšeného tlaku a příp. za snížené teploty. Platí: x B ~ p B / T kde x B je molární zlomek rozpuštěného plynu B v kapalině p B je parciální tlak plynu B nad kapalinou T je teplota Př.1: Znečištění řek teplem (např.: elektrárny vypouští teplou vodu do řek) Při p O2 ~ 20 kPa a T = 0 o C se rozpustí 14 mg O 2 / l H 2 O při T = 25 o C 8 mg O 2 / l H 2 O Ryby potřebují nejméně 4 mg O 2 / l H 2 O

6 Př.2: Potápěči – když dýchají vzduch Potápění - roste tlak p, roste rozpustnost N 2 v krvi. Rychlé vynoření - klesá p i rozpustnost N 2, tvoří se velké bubliny N 2 v kapilárách, hrozí roztržení kapilár a smrt. Př.3: Jezero Nyos, Kamerun, 1986 Jezero hluboké, vysoko v horách, napájené minerálními prameny (CO 2 ). V hloubce (velký p a nízká T) je PŘESYCENÝ roztok CO 2. Iniciace (?otřes podloží, sesuv půdy?) - přebytek CO 2 naráz unikl. ρ CO2 > ρ vzduch ; CO 2 stekl údolím, → smrt stovek lidí


Stáhnout ppt "VII. ROZTOKY. 1) NĚKTERÉ POJMY: ROZTOK: a) Nenasycený – rozpouštěná látka se dále rozpouští b) Nasycený – víc látky se už nerozpouští. Rozpustnost = složení."

Podobné prezentace


Reklamy Google