Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu: CZ.1.07 / 1.4.00 / 21.3575 Šablona: III/2: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 17F - Elektřina Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_17F_09 Cílová skupina: Žáci 2. stupně – 9. ročník Ověření ve výuce: ANO Třída: 9. Datum: 25.1.2013

2 Téma: Elektromagnetické jevy - indukce Autor: Mgr. Ilona Kosová, Mgr. Miroslav Hlavsa Anotace: Materiál je určen pro práci na interaktivní tabuli nebo pro práci s ICT technikou. Prezentuje výklad a zopakování nového učiva : elektromagnetická indukce. Klíčová slova: Indukce, primární, sekundární obvod, Faraday Metodické poznámky: Na internetu si žáci přečtou základní údaje o Faradayovi. Na modelových pokusech je vysvětlena indukce. Na závěr je zopakování učiva, které můžeme použít jako skupinovou práci nebo test.

3 E LEKTROMAGNETICKÉ JEVY Indukce ELEKTŘINA

4 přesvědčili jsme se, že při průchodu proudu vodičem vzniká v jeho okolí magnetické pole O zodpovězení a podrobné prozkoumání této otázky se zasloužil anglický fyzik: Michael Faraday wikifyzici

5 Uzavřený obvod v magnetickém poli permanentního magnetu Změní-li se v okolí uzavřeného obvodu magnetické pole, vzniká v obvodu napětí, začne ním procházet indukovaný (nucený) elektrický proud Napětí které vzniká při zesílení magnetického pole má opačnou polaritu než při jeho zeslabení

6 A Uzavřený obvod v magnetickém poli elektromagnetu PRIMÁRNÍ OBVOD SEKUNDÁRNÍ OBVOD Přibližováním a oddalováním primárního obvodu se v sekundárním obvodu indukuje elektrický proud.

7 S HRNUTÍ : Změní-li se v okolí uzavřeného obvodu magnetické pole, vzniká v obvodu napětí a začne ním procházet indukovaný elektrický proud Tento jev se nazývá elektromagnetická indukce Napětí a proud, který při něm vznikají se nazývají indukované napětí a indukovaný proud Indukované napětí závisí na rychlosti a velikosti změny magnetického pole

8 L ENZŮV ZÁKON Výsledky pokusů zobecnil ruský vědec E. Ch. Lenz Směr indukovaného proudu je vždy takový, že svými účinky působí proti změně jež ho vyvolala.

9 OPAKOVÁNÍ 1. Jak se chová cívka, kterou prochází ele. proud? 2. Jak poznáme na cívce, kterou prochází ele. proud kde má severní a jižní pól? 3. Jak se nazývá cívka navinutá jen v jedné vrstvě? 4. Nakresli schematickou značku cívky. 5. Co pozorujeme, když k obvodu (ampérmetr, cívka) přibližujeme a oddalujeme magnet? 6. Z čeho se skládá primární a sekundární obvod? 7. Který fyzik se zabýval elektromagnetickou indukcí?

10 Zdroje : -obrázky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Michael_Faraday http://www.converter.cz/fyzici/faraday.htm -ostatní obrázky a texty vlastní - software: MICROSOFT CORPORATION. Microsoft®OfficePowerPoint® 2003 (11.5529.5606). Součást produktu Microsoft Office Professional Edition 2003. Copyright © 1987-2003 Microsoft Corporation [software]. Oprávněný uživatel: Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace. ZONER software. Zoner Callisto 5, verze 5.0 (sestavení 8) copyright © 1995-2004 ZONER software [software]. Vlastník licence: Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google