Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu: CZ.1.07 / 1.4.00 / 21.3575 Šablona: III/2: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Sada: 17F - Elektřina Číslo materiálu: VY_32_INOVACE_17F_02 Cílová skupina: Žáci 2. stupně – 9. ročník Ověření ve výuce: ANO Třída: 9. Datum: 17.10. 2012

2 Téma: Elektrický proud Autor: Mgr. Ilona Kosová Anotace: Materiál je určen pro práci na interaktivní tabuli nebo pro práci s ICT technikou. Prezentuje výklad nového učiva elektrický proud; doplněno měřeními elektrického proudu v jednoduchém obvodu a výpočty praktických příkladů. Klíčová slova: Elektrický proud, elektrický obvod, ampérmetr, náboj, čas, A. M. Ampér Metodické poznámky: Sestavení obvodů a měření v nich můžeme dělat se žáky jako skupinovou nebo laboratorní práci. Příklady na procvičení mohou sloužit jako domácí úkol nebo skupinová práce. Na internetu se dozví informace o Ampérovi. K řešení příkladů mohou žáci použít kalkulačky.

3 ELEKTŘINA Elektrický proud

4 ELEKTRICKÝ PROUD Elektrický proud definujeme jako uspořádaný pohyb nabitých částic. Dobrými vodiči jsou kovy, některé vodné roztoky, ionizované plyny a polovodiče.

5 P ODMÍNKY VEDENÍ PROUDU 1. Tělesa musí obsahovat volné částice s elektrickým nábojem. 2. Těleso musí být připojeno ke zdroji elektrického napětí, aby v tělese bylo udržováno elektrické pole.

6 Ú ČINKY ELEKTRICKÉHO PROUDU Žárovka svítí Drát se zahřívá Zvonek zvoní Z cívky se stane magnet Elektrická jiskra, výboj …….

7 S MĚR ELEKTRICKÉHO PROUDU Směr elektrického proudu byl stanoven dohodou od kladného pólu zdroje k zápornému pólu zdroje. Skutečný směr proudu je ale opačný, od minus k plus.

8 _O ZNAČENÍ Elektrický proud : I Jednotka : A ( ampér ) Elektrický proud vypočítáme tak, že zjistíme celkový elektrický náboj, který projde průřezem vodiče za 1 sekundu. Výpočet : I = Q : t

9 Jednotka, ampér, byla pojmenována podle francouzského vědce A. M. Ampéra.

10 M ĚŘENÍ PROUDU Proud měříme ampérmetrem Schematická značka Ampérmetry dělíme na: 1. Digitální 2. Ručkové A

11 1.Při jeho zapojení musíme dbát na správnou polaritu (kladnou svorku ampérmetru propojujeme s kladným pólem zdroje !!). 2.Musíme vybrat jeho správný měřící rozsah. digitální ručkový školní, demonstrační

12 Z APOJENÍ AMPÉRMETRU Skupinová práce: připravíme si elektrotechnické součástky – vodiče, žárovka, zdroj, spínač, ampérmetr Do všech míst elektrického obvodu budeme postupně zapojovat ampérmetr. 1. 2. 3.

13 1. Ampérmetr zapojíme mezi zdroj a žárovku. Zapíšeme správnou velikost proudu. Ukázkové zapojení ampérmetru

14 Rozsah ampérmetru je zapojen na 0,6 A. Postup: 1. Protože je ampérmetr zapojen na rozsah 0,6 A, musíme se dívat na spodní stupnici. 2. Zjistíme, čemu odpovídá 1 dílek 3. 1 dílek odpovídá 0,02 A 4. Ampérmetr ukazuje 0,4 A.

15 VÝSLEDKY ZAPISUJEME DO TABULKY 1. 2. 3. Umístění ampérmetruVelikost proudu 1. 2. 3.

16 Elektrický proud je ve všech místech elektrického obvodu stejný.

17 VÝPOČET ELEKTRICKÉHO PROUDU Průřezem vodiče projde náboj 240 mC za 2 minuty. Jak velký elektrický proud v miliampérech protéká obvodem? Q = 240 mC = 0,24 C t = 2 min = 120 s I = ? ( A ) I = Q : t I = 0,24 : 120 I = 0,002 A = 2 mA Obvodem protéká elektrický proud 2 mA.

18 P ROCVIČOVÁNÍ 1. Jak velký proud protéká obvodem, když za 15 sekund prošel průřezem vodiče celkový náboj 4,5 C ? 2. Jak velký náboj prošel průřezem vodiče, jestliže obvodem protéká proud 3 mA po dobu 1 minuty? 3. Za jak dlouho projde vodičem náboj 50 mC, když obvodem protéká proud 4 mA? Řešení: 1. 0,3 A, 2. 1,8 C, 3. 12,5 s

19 Zdroje: Texty a fotografie vlastní -obrázky: André Marie Ampère. [online] [cit. 2012 10 10]. Dostupné jako volné dílo z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ampere1.jpg software: MICROSOFT CORPORATION. Microsoft®OfficePowerPoint® 2003 (11.5529.5606). Součást produktu Microsoft Office Professional Edition 2003. Copyright © 1987-2003 Microsoft Corporation [software]. Oprávněný uživatel: Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Základní škola a mateřská škola Dvorce, okres Bruntál, příspěvková organizace Pořadové číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google