Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Smíšená čísla. 1) PRAVÉ ZLOMKY Čitatel je menší než jmenovatel Zlomek je menší než jedna 2) NEPRAVÉ ZLOMKY Čitatel je větší než jmenovatel Zlomek je.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Smíšená čísla. 1) PRAVÉ ZLOMKY Čitatel je menší než jmenovatel Zlomek je menší než jedna 2) NEPRAVÉ ZLOMKY Čitatel je větší než jmenovatel Zlomek je."— Transkript prezentace:

1 Smíšená čísla

2

3 1) PRAVÉ ZLOMKY Čitatel je menší než jmenovatel Zlomek je menší než jedna 2) NEPRAVÉ ZLOMKY Čitatel je větší než jmenovatel Zlomek je větší než jedna

4

5

6 Máme dvě možnosti, jak postupovat, abychom dostali smíšené číslo v základním tvaru. Máme dvě možnosti, jak postupovat, abychom dostali smíšené číslo v základním tvaru.

7 „Zlomkovou část“ smíšeného čísla budeme krátit číslem 5 (tzn. čitatele i jmenovatele dělit číslem 5). 1 2

8 Nejdříve nepravý zlomek zkrátíme do základního tvaru (tzn. do tvaru vyjádřeného přirozenými, nesoudělnými čísly). 13 2 Teprve nepravý zlomek v základním tvaru převádíme na smíšené číslo, a tak i smíšené číslo bude v základním tvaru.

9 Čitatele výsledného zlomku určíme tak, že vynásobíme jmenovatele celým číslem... nakonec přičteme čitatele Jmenovatele na závěr opíšeme.

10


Stáhnout ppt "Smíšená čísla. 1) PRAVÉ ZLOMKY Čitatel je menší než jmenovatel Zlomek je menší než jedna 2) NEPRAVÉ ZLOMKY Čitatel je větší než jmenovatel Zlomek je."

Podobné prezentace


Reklamy Google