Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Matematika pro 9. ročník Sčítání lomených výrazů – 3.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Matematika pro 9. ročník Sčítání lomených výrazů – 3."— Transkript prezentace:

1 Matematika pro 9. ročník Sčítání lomených výrazů – 3

2 Sčítání lomených výrazů Sčítání lomených výrazů je obdobou sčítání zlomků. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků. Máme-li sečíst lomené výrazy, které mají stejné (sobě rovné jmenovatele), jmenovatele jen opíšeme a čitatele sečteme. Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Při určování společného jmenovatele lomených výrazů je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. A navíc: Co platí při sčítání dvou lomených výrazů, platí i při sčítání libovolného jiného počtu lomených výrazů.

3 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které mají stejné (sobě rovné jmenovatele), jmenovatele jen opíšeme a čitatele sečteme. Využijeme komutativního zákona (zákona o záměně sčítanců).

4 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které mají stejné (sobě rovné jmenovatele), jmenovatele jen opíšeme a čitatele sečteme. Opět použijeme komutativní zákon a navíc ještě roznásobení závorky.

5 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které mají stejné (sobě rovné jmenovatele), jmenovatele jen opíšeme a čitatele sečteme.

6 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

7 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků. Čím byl rozšířen jmenovatel prvního lomeného výrazu („co ve jmenovateli přibylo“)? Tak tím musí být rozšířen i čitatel tohoto lomeného výrazu.

8 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků. Čím byl rozšířen jmenovatel druhého lomeného výrazu („co ve jmenovateli přibylo“)? Tak tím musí být rozšířen i čitatel tohoto lomeného výrazu.

9 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků. Čím byl rozšířen jmenovatel třetího lomeného výrazu („co ve jmenovateli přibylo“)? Tak tím musí být rozšířen i čitatel tohoto lomeného výrazu.

10 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

11 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

12 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

13 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

14 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

15 Sčítání lomených výrazů Máme-li sečíst lomené výrazy, které nemají stejné (sobě rovné jmenovatele), upravíme je nejdříve na společného jmenovatele vhodným rozšířením. Společného jmenovatele pak opět opíšeme a čitatele sečteme. Společný jmenovatel lomených výrazů je přitom obdobou nejmenšího společného násobku přirozených čísel ve jmenovatelích zlomků.

16 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. Společný jmenovatel je tvořen činiteli jednotlivých jmenovatelů. Pokud je některý z činitelů obsažen v několika jmenovatelích do společného jmenovatele se použije jen jedenkrát. V tomto konkrétním příkladu je to činitel x.

17 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. Společný jmenovatel je tvořen činiteli jednotlivých jmenovatelů. Pokud je některý z činitelů obsažen v několika jmenovatelích do společného jmenovatele se použije jen jedenkrát. V tomto konkrétním příkladu je to činitel x.

18 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. Společný jmenovatel je tvořen činiteli jednotlivých jmenovatelů. Pokud je některý z činitelů obsažen v několika jmenovatelích do společného jmenovatele se použije jen jedenkrát. V tomto konkrétním příkladu je to činitel x.

19 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. Čím byl rozšířen jmenovatel prvního lomeného výrazu („co ve jmenovateli přibylo“)? Tak tím musí být rozšířen i čitatel tohoto lomeného výrazu.

20 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. Čím byl rozšířen jmenovatel druhého lomeného výrazu („co ve jmenovateli přibylo“)? Tak tím musí být rozšířen i čitatel tohoto lomeného výrazu.

21 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení. Čím byl rozšířen jmenovatel třetího lomeného výrazu („co ve jmenovateli přibylo“)? Tak tím musí být rozšířen i čitatel tohoto lomeného výrazu.

22 Sčítání lomených výrazů Při určování společného jmenovatele je výhodné rozložit všechny čitatele i jmenovatele do součinného tvaru tak, abychom jednak mohli snadno určit společného jmenovatele, ale zároveň nám vznikala možnost případného aktuálního krácení.


Stáhnout ppt "Matematika pro 9. ročník Sčítání lomených výrazů – 3."

Podobné prezentace


Reklamy Google