Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Protokol TCP/IP a OSI model Protokol TCP/IP a OSI model Protokoly určují pravidla, podle kterých se musí daná komunikační část chovat. Protokoly určují.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Protokol TCP/IP a OSI model Protokol TCP/IP a OSI model Protokoly určují pravidla, podle kterých se musí daná komunikační část chovat. Protokoly určují."— Transkript prezentace:

1 Protokol TCP/IP a OSI model Protokol TCP/IP a OSI model Protokoly určují pravidla, podle kterých se musí daná komunikační část chovat. Protokoly určují pravidla, podle kterých se musí daná komunikační část chovat. Když budou dva počítače používat stejné komunikační protokoly, budou si rozumět, i když každý bude mít jinou hardwarovou platformu a jiný operační systém. Když budou dva počítače používat stejné komunikační protokoly, budou si rozumět, i když každý bude mít jinou hardwarovou platformu a jiný operační systém.

2 OSI model OSI model Model ISO/OSI je referenční komunikační model označený zkratkou slovního spojení "International Standards Organization / Open Systen Interconnection" (Mezinárodní organizace pro normalizaci / propojení otevřených systémů). Model ISO/OSI je referenční komunikační model označený zkratkou slovního spojení "International Standards Organization / Open Systen Interconnection" (Mezinárodní organizace pro normalizaci / propojení otevřených systémů). Jedná se o doporučený model, který rozděluje vzájemnou komunikaci mezi počítači do sedmi souvisejících vrstev. Jedná se o doporučený model, který rozděluje vzájemnou komunikaci mezi počítači do sedmi souvisejících vrstev.

3 OSI model OSI model Úkolem každé vrstvy je Úkolem každé vrstvy je poskytovat služby vyšší vrstvě. Než se data přesunou z jedné Než se data přesunou z jedné vrstvy do druhé, rozdělí se do paketů. V každé vrstvě se pak k paketu V každé vrstvě se pak k paketu přidávají další doplňkové informace (formátování, adresa). Obr. 1 7. Aplikační vrstva 6. Prezentační vrstva 5. Relační vrstva 4. Transportní vrstva 3. Síťová vrstva 2. Linková vrstva 1. Fyzická vrstva

4 OSI model OSI model 1. Fyzická vrstva 1. Fyzická vrstva Definuje fyzické, elektrické, mechanické a funkční parametry týkající se fyzického propojení jednotlivých zařízení. Definuje fyzické, elektrické, mechanické a funkční parametry týkající se fyzického propojení jednotlivých zařízení. Je hardwarová. Je hardwarová. 2. Linková vrstva 2. Linková vrstva Zajišťuje integritu toku dat z jednoho uzlu sítě na druhý. V rámci této činnosti je prováděna synchronizace bloků dat a řízení jejich toku. Zajišťuje integritu toku dat z jednoho uzlu sítě na druhý. V rámci této činnosti je prováděna synchronizace bloků dat a řízení jejich toku. Je hardwarová. Je hardwarová.

5 OSI model OSI model 3. Síťová vrstva 3. Síťová vrstva Definuje protokoly pro směrování dat. V lokální síti vůbec nemusí být pokud se nepoužívá směrování. Definuje protokoly pro směrování dat. V lokální síti vůbec nemusí být pokud se nepoužívá směrování. Je hardwarová, ale když směrování řeší PC s dvěma síťovými kartami je softwarová. Je hardwarová, ale když směrování řeší PC s dvěma síťovými kartami je softwarová. 4. Transportní vrstva 4. Transportní vrstva Definuje protokoly pro strukturované zprávy a zabezpečuje bezchybnost přenosu (provádí některé chybové kontroly). Definuje protokoly pro strukturované zprávy a zabezpečuje bezchybnost přenosu (provádí některé chybové kontroly). Řeší například rozdělení souboru na pakety a potvrzování. Řeší například rozdělení souboru na pakety a potvrzování. Je softwarová. Je softwarová.

6 OSI model OSI model 5. Relační vrstva 5. Relační vrstva Koordinuje komunikace a udržuje relaci tak dlouho, dokud je potřebná. Koordinuje komunikace a udržuje relaci tak dlouho, dokud je potřebná. Zajišťuje zabezpečovací, přihlašovací a správní funkce. Zajišťuje zabezpečovací, přihlašovací a správní funkce. Je softwarová. Je softwarová. 6. Prezentační vrstva 6. Prezentační vrstva Specifikuje způsob, jakým jsou data formátována, prezentována, transformována a kódována. Specifikuje způsob, jakým jsou data formátována, prezentována, transformována a kódována. Řeší například háčky a čárky, CRC, kompresi a dekompresi, šifrování dat. Řeší například háčky a čárky, CRC, kompresi a dekompresi, šifrování dat. Je softwarová. Je softwarová.

7 OSI model OSI model 7. Aplikační vrstva 7. Aplikační vrstva Je to v modelu vrstva nejvyšší. Je to v modelu vrstva nejvyšší. Definuje způsob, jakým komunikují se sítí aplikace, například databázové systémy, elektronická pošta nebo programy pro emulaci terminálů. Definuje způsob, jakým komunikují se sítí aplikace, například databázové systémy, elektronická pošta nebo programy pro emulaci terminálů. Používá služby nižších vrstev a díky tomu je izolována od problémů síťových technických prostředků. Používá služby nižších vrstev a díky tomu je izolována od problémů síťových technických prostředků. Je softwarová. Je softwarová.

8 TCP/IP model TCP/IP model Srovnání TCP/IP modelu s OSI modelem Srovnání TCP/IP modelu s OSI modelem Obr. 2 TCP/IPOSI Aplikační vrstva Prezentační vrstva Relační vrstva Transportní vrstva Síťová vrstvaSíťová Vrstva Fyzická vrstva Linková vrstva Fyzická vrstva

9 TCP/IP model TCP/IP model Fyzická vrstva Fyzická vrstva Různé typy signálových vodičů, například elektrické kabely, optická vlákna nebo elektromagnetické vlny a s nimi spojené zařízení (např. modemy). Různé typy signálových vodičů, například elektrické kabely, optická vlákna nebo elektromagnetické vlny a s nimi spojené zařízení (např. modemy). Síťová vrstva Síťová vrstva Má své síťové pakety a umožňuje komunikaci i mimo lokální sítě. Zastupuje ji IP protokol. Má své síťové pakety a umožňuje komunikaci i mimo lokální sítě. Zastupuje ji IP protokol. Transportní vrstva Transportní vrstva Považuje spoj mezi počítači za uzavřený a věnuje se přenosu dat. Zastupuje jí protokol UDP/TCP Považuje spoj mezi počítači za uzavřený a věnuje se přenosu dat. Zastupuje jí protokol UDP/TCP Aplikační vrstva Aplikační vrstva Určuje protokoly pro jednotlivé aplikace. Určuje protokoly pro jednotlivé aplikace.

10 Základní služby aplikační vrstvy protokolu TCP/IP Základní služby aplikační vrstvy protokolu TCP/IP Telnet - interaktivní přístup ke vzdáleným počítačům Telnet - interaktivní přístup ke vzdáleným počítačům FTP - přenos souborů v síti Internet FTP - přenos souborů v síti Internet NFS - sdílení vzdálených souborů NFS - sdílení vzdálených souborů SMTP - přenos elektronické pošty SMTP - přenos elektronické pošty SNMP - správa aktivních prvků sítě (počítačů, mostů…) SNMP - správa aktivních prvků sítě (počítačů, mostů…) HTTP - přenos informací systému World Wide Web HTTP - přenos informací systému World Wide Web DNS - adresování počítače pomocí doménové adresy DNS - adresování počítače pomocí doménové adresy DHCP - dynamické přidělování IP adres DHCP - dynamické přidělování IP adres IRC - jednoduchý chat po internetu IRC - jednoduchý chat po internetu POP3 - protokol pro získání pošty z poštovního serveru POP3 - protokol pro získání pošty z poštovního serveru

11 Otázky k opakování 1. K jakému účelu se používají protokoly? 2. K jakému účelu se používá OSI model? 3. Jaké vrstvy obsahuje OSI model? 4. Porovnejte TCP/IP model s OSI modelem. 5. Jaké jsou Základní služby aplikační vrstvy protokolu TCP/IP?

12 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Protokol TCP/IP“ [online]. 25. listopadu 2012 17:30. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/32_Protokol_TCPIP.pdfhttp://www.blabik.cz/vyuka/ict/32_Protokol_TCPIP.pdf Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "Protokol TCP/IP a OSI model Protokol TCP/IP a OSI model Protokoly určují pravidla, podle kterých se musí daná komunikační část chovat. Protokoly určují."

Podobné prezentace


Reklamy Google