Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vnější paměť Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo. Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vnější paměť Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo. Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo."— Transkript prezentace:

1 Vnější paměť Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo. Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo. Pro uchování vytvořených dat mají počítače ještě další, tzv. diskové paměti, páskové paměti, kartové paměti nebo optické. Pro uchování vytvořených dat mají počítače ještě další, tzv. diskové paměti, páskové paměti, kartové paměti nebo optické. Diskové paměti získali svůj název od podoby média, na které jsou data ukládána – vypadá jako disk. Diskové paměti získali svůj název od podoby média, na které jsou data ukládána – vypadá jako disk.

2 Formátování paměti Alespoň před prvním použitím je vhodné diskovou paměť takzvaně naformátovat. Alespoň před prvním použitím je vhodné diskovou paměť takzvaně naformátovat. Rormátováním se velký povrch disku rozdělí na množství menších úseků – ty se nazývají stopy a sektory. Rormátováním se velký povrch disku rozdělí na množství menších úseků – ty se nazývají stopy a sektory. Údaje o jejich obsahu se zapisují do tabulky (FAT – file alocation table), podle ní jsou vyhledávány volné úseky (při zápisu) nebo části hledaných dat (při čtení). Údaje o jejich obsahu se zapisují do tabulky (FAT – file alocation table), podle ní jsou vyhledávány volné úseky (při zápisu) nebo části hledaných dat (při čtení).

3 Rozdělení disku při formátování Formátování lze provést kdykoli. Zvláště ho lze doporučit, pokud má být disk použít pro zálohování dat. Veškeré informace (data, programy) budou formátováním z disku smazány. Formátování lze provést kdykoli. Zvláště ho lze doporučit, pokud má být disk použít pro zálohování dat. Veškeré informace (data, programy) budou formátováním z disku smazány. Obr. 1

4 Souborový systém Souborový systém označuje způsob organizace dat. Velikost a vlastnosti u vnějších pamětí jsou dány použitým souborovým systémem. Souborový systém označuje způsob organizace dat. Velikost a vlastnosti u vnějších pamětí jsou dány použitým souborovým systémem. Nejstarší dosud používaný typ je FAT 16. Nejstarší dosud používaný typ je FAT 16. Ten má horší využití místa na paměti (malé množství dat obsazuje velký prostor) a neumí pracovat s pamětmi většími než 2 GB. Ten má horší využití místa na paměti (malé množství dat obsazuje velký prostor) a neumí pracovat s pamětmi většími než 2 GB. Další používaný typ je FAT 32. Další používaný typ je FAT 32. Maximální velikost paměti je teoreticky až 2 TB. Využití místa na paměti je mnohem lepší. Maximální velikost paměti je teoreticky až 2 TB. Využití místa na paměti je mnohem lepší.

5 Souborový systém Souborový systém FAT 32 nevyhovuje náročným požadavkům bezpečnosti a spolehlivosti při vysoké rychlosti a efektivitě Souborový systém FAT 32 nevyhovuje náročným požadavkům bezpečnosti a spolehlivosti při vysoké rychlosti a efektivitě Firma Microsoft vytvořila nový systém správy dat – NTFS. Firma Microsoft vytvořila nový systém správy dat – NTFS. Filozofie systému NTFS je odlišná od filozofie FAT. Filozofie systému NTFS je odlišná od filozofie FAT. Základem systému je jediný soubor zvaný Master File Table (MFT). Základem systému je jediný soubor zvaný Master File Table (MFT). Systém NTFS má v sobě již zabudovánu kompresi, která se odehrává v reálném čase. Systém NTFS má v sobě již zabudovánu kompresi, která se odehrává v reálném čase.

6 Omezení souborovým systémem Na souborovém systému záleží, jak budeme moci se soubory zacházet. Souborový systém určuje: Na souborovém systému záleží, jak budeme moci se soubory zacházet. Souborový systém určuje: Maximální délku jména souboru Maximální délku jména souboru Maximální počet podadresářů (podsložek) Maximální počet podadresářů (podsložek) Maximální velikost uloženého souboru Maximální velikost uloženého souboru Maximální velikost paměťového média Maximální velikost paměťového média Podporovanou národní znakovou sadu Podporovanou národní znakovou sadu

7 Nejpoužívanější souborové systémy a jejich omezení FAT16 (Windows) FAT16 (Windows) Délka názvu souboru – 255 znaků Délka názvu souboru – 255 znaků Max. velikost souboru – 4GB Max. velikost souboru – 4GB Max. paměť. média – 4GB Max. paměť. média – 4GB FAT32 (Windows) FAT32 (Windows) Délka názvu souboru – 255 znaků Délka názvu souboru – 255 znaků Max. velikost souboru – 4GB Max. velikost souboru – 4GB Max. paměť. média – 2TB Max. paměť. média – 2TB

8 Nejpoužívanější souborové systémy a jejich omezení NTFS (Windows) NTFS (Windows) Délka názvu souboru – 255 znaků Délka názvu souboru – 255 znaků Max. velikost souboru – 16TB Max. velikost souboru – 16TB Max. paměť. média – 16EB Max. paměť. média – 16EB ext2, 3 (Linux) ext2, 3 (Linux) Délka názvu souboru – 255 znaků Délka názvu souboru – 255 znaků Max. velikost souboru – 2TB Max. velikost souboru – 2TB Max. paměť. média – 32TB Max. paměť. média – 32TB

9 Otázky k opakování 1. Co je to formátování paměti? 2. Co vznikne při formátování paměti? 3. K jakým účelům se používá souborový systém? 4. Co určuje souborový systém? 5. Jaké znáte nejpoužívanější souborové systémy?

10 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Paměť a číselné soustavy“ [online]. 12. listopadu 2012 17:50. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/04_Pamet_a_ciselne_soustavy.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/04_Pamet_a_ciselne_soustavy.pdf Použité obrázky: Vlastní


Stáhnout ppt "Vnější paměť Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo. Ukládání dat pouze do operační paměti by při práci s počítačem nestačilo."

Podobné prezentace


Reklamy Google