Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Paměť Počítač používá různé typy pamětí. Odlišují se svou funkcí, velikostí, rychlostí zápisu a čtení, schopností udržet data v paměti. Počítač používá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Paměť Počítač používá různé typy pamětí. Odlišují se svou funkcí, velikostí, rychlostí zápisu a čtení, schopností udržet data v paměti. Počítač používá."— Transkript prezentace:

1 Paměť Počítač používá různé typy pamětí. Odlišují se svou funkcí, velikostí, rychlostí zápisu a čtení, schopností udržet data v paměti. Počítač používá různé typy pamětí. Odlišují se svou funkcí, velikostí, rychlostí zápisu a čtení, schopností udržet data v paměti. Úkolem paměti je zpřístupňovat data dle potřeby počítače a data již nepotřebná odkládat. Úkolem paměti je zpřístupňovat data dle potřeby počítače a data již nepotřebná odkládat. Obr. 1

2 Základní jednotka paměti Velikost paměti se udává v určitých jednotkách. Velikost paměti se udává v určitých jednotkách. Základní jednotkou je bit Základní jednotkou je bit (čti bit - označení b). Jeden bit je nejmenší jednotkou informace a lze si ho představit jako ANO či NE, VYPNUTO/ZAPNUTO nebo PRAVDA/NEPRAVDA. Jeden bit je nejmenší jednotkou informace a lze si ho představit jako ANO či NE, VYPNUTO/ZAPNUTO nebo PRAVDA/NEPRAVDA. V počítači je jeden bit představován logickou jedničkou (ano) nebo logickou nulou (ne). V počítači je jeden bit představován logickou jedničkou (ano) nebo logickou nulou (ne).

3 Další jednotky paměti Je zřejmé, že jeden bit nestačí k vyjádření složitějších situací. Proto se používá jednotka větší, což je byte (čti bajt, označení B). Platí rovnice Je zřejmé, že jeden bit nestačí k vyjádření složitějších situací. Proto se používá jednotka větší, což je byte (čti bajt, označení B). Platí rovnice 1 byte = 8 bit Každý znak v počítači (písmeno, číslice, interpunkční znaménko) je vyjádřen právě jedním bytem (čti bajtem).

4 Další jednotky paměti Protože počítač pracuje s dvojkovou soustavou je Protože počítač pracuje s dvojkovou soustavou je 1 KB = 2 10 B (tj. 1024 B) kilobyte (KB), což je 2 10 = 1 024 B (bytů) kilobyte (KB), což je 2 10 = 1 024 B (bytů) megabyte (MB), což je 2 20 = 1024 KB megabyte (MB), což je 2 20 = 1024 KB gigabyte (GB), což je 2 30 = 1 024 MB gigabyte (GB), což je 2 30 = 1 024 MB terabyte (TB), což je 2 40 = 1 024 GB terabyte (TB), což je 2 40 = 1 024 GB petabyte (PB), což je 2 50 = 1 024 TB petabyte (PB), což je 2 50 = 1 024 TB exabyte (EB), což je 2 60 = 1 024 PB exabyte (EB), což je 2 60 = 1 024 PB

5 Druhy pamětí V počítači se používají dva základní druhy pamětí V počítači se používají dva základní druhy pamětí vnitřní (RAM, ROM) vnitřní (RAM, ROM) vnější (diskové, páskové, aj.) vnější (diskové, páskové, aj.)

6 Vnitřní paměť Vnitřní paměť se dělí na dva základní typy RAM a ROM. Vnitřní paměť se dělí na dva základní typy RAM a ROM. Paměť typu RAM (Random Access Memory) neboli paměť s přímým přístupem je paměť dočasná to znamená, že její obsah se ztratí, pokud je přerušeno napájení paměti a nelze ho obnovit připojením napájecího napětí. Paměť typu RAM (Random Access Memory) neboli paměť s přímým přístupem je paměť dočasná to znamená, že její obsah se ztratí, pokud je přerušeno napájení paměti a nelze ho obnovit připojením napájecího napětí. Paměť typu ROM (Read Only Memory) je paměť trvalá čili paměť pouze pro čtení. Obě mají své nezastupitelné místo. Paměť typu ROM (Read Only Memory) je paměť trvalá čili paměť pouze pro čtení. Obě mají své nezastupitelné místo.

7 Paměť RAM Paměť RAM se využívá jako tzv. operační paměť počítače, nebo paměť zobrazovací jednotky. V ní jsou uložena data, s kterými počítač pracuje. Paměť RAM se využívá jako tzv. operační paměť počítače, nebo paměť zobrazovací jednotky. V ní jsou uložena data, s kterými počítač pracuje. Za minimum velikosti operační paměti pro běžnou činnost (konec roku 2012) je považováno 2 GB, paměť zobrazovací jednotky pak 256 MB. Za minimum velikosti operační paměti pro běžnou činnost (konec roku 2012) je považováno 2 GB, paměť zobrazovací jednotky pak 256 MB.

8 Rozdělení paměti RAM podle principu SRAM (Static RAM) – paměťové buňky jsou tvořeny bistabilním klopným obvodem. SRAM (Static RAM) – paměťové buňky jsou tvořeny bistabilním klopným obvodem. DRAM (Dynamic RAM) – paměťové buňky jsou tvořeny MOS (Metal Oxid Semiconductor) tranzistorem. DRAM (Dynamic RAM) – paměťové buňky jsou tvořeny MOS (Metal Oxid Semiconductor) tranzistorem.

9 Paměť typu SRAM Statická paměť RAM (označuje se jako SRAM) je nejrychlejším typem paměti. Její nevýhodou je velký odběr proudu (ovšem jen při velké pracovní rychlosti). Statická paměť RAM (označuje se jako SRAM) je nejrychlejším typem paměti. Její nevýhodou je velký odběr proudu (ovšem jen při velké pracovní rychlosti). Typicky se používá jako rychlá vyrovnávací paměť (cache) u procesorů. Typicky se používá jako rychlá vyrovnávací paměť (cache) u procesorů.

10 Paměť typu DRAM Dynamická paměť RAM (označuje se jako DRAM) je nejlevnějším typem elektronické paměti. Vlastní data jsou uložena v miniaturních kondenzátorech jako náboj, který je však nutné pravidelně (dynamicky) obnovovat. Odtud dostal tento typ RAM paměti název. Dynamická paměť RAM (označuje se jako DRAM) je nejlevnějším typem elektronické paměti. Vlastní data jsou uložena v miniaturních kondenzátorech jako náboj, který je však nutné pravidelně (dynamicky) obnovovat. Odtud dostal tento typ RAM paměti název. Typicky se používá jako hlavní paměť počítačů. Typicky se používá jako hlavní paměť počítačů.

11 Vývoj paměti RAM Paměť typu DIP Paměť typu DIP Paměť typu SIPP Paměť typu SIPP Paměť typu SIMM 30 pin Paměť typu SIMM 30 pin Paměť typu SIMM 72 pin Paměť typu SIMM 72 pin Paměť typu DIMM 168 pin Paměť typu DIMM 168 pin Paměť typu DDR DIMM 184 pin Paměť typu DDR DIMM 184 pin Obr. 2

12 Otázky k opakování 1. Jaká je základní jednotka paměti? 2. Vyjmenujte jednotky paměti (od nejmenší). 3. Jak se rozděluje vnitřní paměť? 4. K jakým účelům se používá paměť SRAM? 5. K jakým účelům se používá paměť DRAM? 6. Jaký je rozdíl mezi pamětí RAM a ROM?

13 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Paměť a číselné soustavy“ [online]. 12. listopadu 2012 16:50. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/04_Pamet_a_ciselne_soustavy.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/04_Pamet_a_ciselne_soustavy.pdf Použité obrázky: Obr. 1 [cit. 2012-11-12] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/SDR_SDRAM_ 133MHz.jpg/320px-SDR_SDRAM_133MHz.jpg?uselang=cs http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/SDR_SDRAM_ 133MHz.jpg/320px-SDR_SDRAM_133MHz.jpg?uselang=cs Obr. 2 [cit. 2012-11-12] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/RAM_n.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/RAM_n.jpg


Stáhnout ppt "Paměť Počítač používá různé typy pamětí. Odlišují se svou funkcí, velikostí, rychlostí zápisu a čtení, schopností udržet data v paměti. Počítač používá."

Podobné prezentace


Reklamy Google