Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RAM pamět –Operační paměti –Cache pamět –Ostatní druhy pamětí –Parametry pamětí –Zdroje Obsah.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RAM pamět –Operační paměti –Cache pamět –Ostatní druhy pamětí –Parametry pamětí –Zdroje Obsah."— Transkript prezentace:

1

2 RAM pamět –Operační paměti –Cache pamět –Ostatní druhy pamětí –Parametry pamětí –Zdroje Obsah

3

4 paměti RAM (Random access memory) = paměť s náhodným přístupem –umožní uložit obsah informace uchovat ji po požadovanou dobu a znovu ji získat pro další použití –Označení „paměť RAM“ se používá nepřesně ve smyslu RWM- RAM, ale pamětí typu RAM jsou také diskové paměti, flash paměti, diskety a další typy s libovolným přístupem. –Informace je obvykle vyjádřena jako číselná hodnota. –Pro své vlastnosti se používá binární (dvojková) číselná soustava, která má pouze dva stavy, které se snadno realizují v elektronických obvodech.

5 Paměti (RAM) lze rozdělit do tří základních skupin: –registry: paměťová místa na čipu procesoru, která jsou používaná pro krátkodobé uchování právě zpracovávaných informací –vnitřní (interní, operační) paměti: paměti osazené většinou na základní desce. Bývají realizovány pomocí polovodičových součástek. Jsou do nich zaváděny právě spouštěné programy (nebo alespoň jejich části) a data, se kterými pracují. –vnější (externí) paměti: paměti realizované většinou za pomoci zařízení používajících výměnná média v podobě disků či magnetofonových pásek. Záznam do externích pamětí se provádí většinou na magnetickém nebo optickém principu. Slouží pro dlouhodobé uchování informací a zálohování dat.

6 Dělení podle technologie –SRAM (Static RAM) statické paměti uchovávají informaci po celou dobu, kdy je paměť připojena ke zdroji elektrického napětí –DRAM (Dynamic RAM) dynamické paměti zapsanou informaci mají tendenci ztrácet i v době, kdy jsou připojeny k napájení. Informace v takových pamětech je nutné tedy neustále periodicky oživovat, aby nedošlo k jejich ztrátě.

7 Random access memory = paměť s náhodným přístupem. –Může být typu: RWM (Read Write Memory), to znamená s možností opakovaného zápisu a čtení informace, ROM (Read Only Memory) jen pro čtení.

8

9 Slouží k ukládání údajů, které počítač potřebuje pro zpracovávání právě prováděné úlohy Energeticky závislé: jsou to paměti, které uložené informace po odpojení od zdroje napájení ztrácejí Jako operační paměti se používají polovodičové RAM, protože jsou velmi rychlé, ale poměrně drahé v přepočtu ceny za byte Pozn. Údaje, které je potřeba uchovat i po vypnutí počítače se ukládají do externí paměti počítače typu RAM - to je např. pevný disk, CD-ROM, disketa aj

10 SIMM DIMM - SDR – (Single Data Rate), DDR – (Double Data Rate).DDR2 SODIMM– paměti používané pro notebooky

11

12 Cache paměť je rychlá vyrovnávací paměť mezi rychlým zařízením (např. procesor) a pomalejším zařízením (např. operační paměť). V dnešních počítačích se běžně používají dva druhy cache pamětí: »Softwarová cache »Hardwarová cache

13 Obecně se používá jako vyrovnávací paměť pro pomalé (vzhledem k rychlosti procesoru) vnější paměti. (př. pevný disk počítače) Operační systém se snaží informace, se kterými právě pracuje, uchovávat v rychlé operační paměti a na disk je ukládat co nejpozději. Nemusí tak provádět zbytečné pomalé čtecí a zápisové operace na disku, které jsou o několik řádů pomalejší (je nutné přemístit hlavy a počkat, až se disk natočí požadovaným místem pod hlavy).

14 realizovaná specializovanými paměťovými obvody Používá se v některých řídících jednotkách vnějších pamětí (disky) a v procesorech a jejich podpůrných obvodech. vyrovnává v řídících jednotkách rozdíl mezi nepravidelným předáváním/přebíráním dat počítačem (sběrnicí) a pravidelným tokem dat do/z magnetických hlav, jehož rytmus je dán rychlostí otáčení disku.

15 primární L1 slouží k vyrovnání rychlosti velmi výkonných procesorů a pomalejších pamětí Umístěna přímo na čipu procesoru a je také realizována pomocí paměti SRAM

16 Paměť, která je umístěna mezi pomalejší operační pamětí a rychlým procesorem. Tato paměť je vyrobena jako rychlá paměť SRAM a slouží jako vyrovnávací paměť u počítačů s výkonným procesorem, které by byly bez ní operační pamětí velmi zpomalovány. Externí cache paměť je osazena na základní desce počítače činnost řízena řadičem cache paměti

17 Schéma zapojení

18 Ostatní druhy pamětí RWM ROM PROM EPROM EEPROM Flash WMM WOM

19 Parametry pamětí kapacita přístupová doba přenosová rychlost statičnost / dynamičnost destruktivnost / nedestruktivnost při čtení energetická závislost / nezávislost:

20 Zdroje http://cs.wikipedia.org/wiki/Cache http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/125475-cache http://www.fi.muni.cz/usr/pelikan/ARCHIT/TEXTY/PAMETI.HTML http://www.svethardware.cz/glos.jsp?char=R http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%A1_pam%C4%9B%C5%A5 http://clanky.katalognotebooku.cz/slovnik-pojmu-notebooky/910-pamet-ram- slovnik-pojmu/http://clanky.katalognotebooku.cz/slovnik-pojmu-notebooky/910-pamet-ram- slovnik-pojmu/ http://www.fi.muni.cz/usr/pelikan/ARCHIT/TEXTY/INTPAM.HTML 2.prosince 2008


Stáhnout ppt "RAM pamět –Operační paměti –Cache pamět –Ostatní druhy pamětí –Parametry pamětí –Zdroje Obsah."

Podobné prezentace


Reklamy Google