Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Geometrie pevného disku Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý pevný disk skládá, jsou rozděleny do: Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Geometrie pevného disku Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý pevný disk skládá, jsou rozděleny do: Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý."— Transkript prezentace:

1 Geometrie pevného disku Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý pevný disk skládá, jsou rozděleny do: Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý pevný disk skládá, jsou rozděleny do: Soustředných kružnic nazývaných stopy (tracks) Soustředných kružnic nazývaných stopy (tracks) Výsečí nazývaných sektory (sectors) Výsečí nazývaných sektory (sectors) Množiny všech stop a sektorů na všech discích nazývaných válec (cylinder). Množiny všech stop a sektorů na všech discích nazývaných válec (cylinder).

2 Geometrie pevného disku Obr. 1

3 Geometrie pevného disku - parametry Hlavy disku (heads) Hlavy disku (heads) Počet čtecích (zapisovacích) hlav pevného disku Počet čtecích (zapisovacích) hlav pevného disku Tento počet je shodný s počtem aktivních ploch, na které se provádí záznam Tento počet je shodný s počtem aktivních ploch, na které se provádí záznam Většinou každý jednotlivý disk má dvě aktivní plochy a k nim příslušné čtecí (zapisovací) hlavy. Většinou každý jednotlivý disk má dvě aktivní plochy a k nim příslušné čtecí (zapisovací) hlavy. Stopy disku (tracks) Stopy disku (tracks) Počet stop na každé aktivní ploše disku. Počet stop na každé aktivní ploše disku. Stopy disku bývají číslovány od nuly, přičemž číslo nula má vnější stopa disku. Stopy disku bývají číslovány od nuly, přičemž číslo nula má vnější stopa disku.

4 Geometrie pevného disku - parametry Cylindry disku (cylindry) Cylindry disku (cylindry) Počet cylindrů pevného disku Počet cylindrů pevného disku Tento počet je shodný s počtem stop Tento počet je shodný s počtem stop Číslování cylindrů je shodné s číslováním stop Číslování cylindrů je shodné s číslováním stop

5 Geometrie pevného disku - parametry Sektory (sectors) Sektory (sectors) Počet sektorů, na které je rozdělena každá stopa Počet sektorů, na které je rozdělena každá stopa U pevných disků bývá počet sektorů na všech stopách stejný. Tento způsob do jisté míry plýtvá médiem. U pevných disků bývá počet sektorů na všech stopách stejný. Tento způsob do jisté míry plýtvá médiem. Existují pevné disky, u nichž vnější stopy pevného disku mají větší počet sektorů než na stopy vnitřní. Existují pevné disky, u nichž vnější stopy pevného disku mají větší počet sektorů než na stopy vnitřní. Tento zápis se označuje jako tzv. zonální zápis ZBR (Zone Bit Recording. Sektory bývají číslovány od jedničky. Sektory bývají číslovány od jedničky.

6 Princip normálního zápisu Obr. 2

7 Princip zonálního zápisu Obr. 3

8 Ukládání dat Data jsou na pevný disk ukládána do jednotlivých stop a sektorů, a to tak, že nejdříve je zaplněn celý 1. cylindr, potom 2. cylindr a tak dále až po poslední cylindr. Data jsou na pevný disk ukládána do jednotlivých stop a sektorů, a to tak, že nejdříve je zaplněn celý 1. cylindr, potom 2. cylindr a tak dále až po poslední cylindr. Tento způsob dovoluje, aby se čtecí (zapisovací) hlavy podílely na čtení (zápisu) paralelně – vždy v rámci jednoho cylindru. Tento způsob dovoluje, aby se čtecí (zapisovací) hlavy podílely na čtení (zápisu) paralelně – vždy v rámci jednoho cylindru. Ukládání dat po jednotlivých discích by bylo podstatně pomalejší, protože v daném okamžiku by vždy mohla pracovat právě jedna hlava. Ukládání dat po jednotlivých discích by bylo podstatně pomalejší, protože v daném okamžiku by vždy mohla pracovat právě jedna hlava.

9 Ukládání dat - prokládání Protože rychlost otáčení pevného disku je poměrně vysoká, může se stát, že poté, co je přečten (zapsán) jeden sektor a data jsou předána dále, dojde k pootočení disků, takže čtecí (zapisovací) hlavy se nenacházejí nad následujícím sektorem, ale až nad některým z dalších sektorů. Protože rychlost otáčení pevného disku je poměrně vysoká, může se stát, že poté, co je přečten (zapsán) jeden sektor a data jsou předána dále, dojde k pootočení disků, takže čtecí (zapisovací) hlavy se nenacházejí nad následujícím sektorem, ale až nad některým z dalších sektorů. Bude nutné čekat další otáčku, než čtecí (zapisovací) hlavy budou nad požadovaným sektorem. Bude nutné čekat další otáčku, než čtecí (zapisovací) hlavy budou nad požadovaným sektorem.

10 Ukládání dat - prokládání Protože tento způsob by velmi zpomaloval práci pevného disku, zavádí se tzv. faktor prokládání pevného disku. Protože tento způsob by velmi zpomaloval práci pevného disku, zavádí se tzv. faktor prokládání pevného disku. Jedná se o techniku, při které nejsou data zapisována (a posléze čtena) do za sebou následujících sektorů, ale jsou během jedné otáčky disku zapisována vždy do každého n-tého sektoru (faktor prokládání 1:n). Jedná se o techniku, při které nejsou data zapisována (a posléze čtena) do za sebou následujících sektorů, ale jsou během jedné otáčky disku zapisována vždy do každého n-tého sektoru (faktor prokládání 1:n).

11 Faktory prokládání Prokládání 1:1Prokládání 1:3 Obr. 5Obr. 4

12 Otázky k opakování 1. Popište geometrii pevného disku. 2. Vysvětlete princip zonálního zápisu. 3. Jak jsou ukládána data na disk z hlediska geometrie disku? 4. Vysvětlete, k jakému účelu slouží tzv. prokládání?

13 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Pevný disk“ [online]. 13. listopadu 2012 17:50. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/05_Pevny_disk.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/05_Pevny_disk.pdf Použité obrázky: Obr. 1 [cit. 2012-11-13] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Harddrive_sv_%282 200867869%29.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Harddrive_sv_%282 200867869%29.jpg Ostatní obrázky: vlastní


Stáhnout ppt "Geometrie pevného disku Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý pevný disk skládá, jsou rozděleny do: Všechny jednotlivé disky, ze kterých se celý."

Podobné prezentace


Reklamy Google