Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Počítačová síť a typy sítí Počítačová síť není nic jiného než propojení několika počítačů mezi sebou. Počítačová síť není nic jiného než propojení několika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Počítačová síť a typy sítí Počítačová síť není nic jiného než propojení několika počítačů mezi sebou. Počítačová síť není nic jiného než propojení několika."— Transkript prezentace:

1 Počítačová síť a typy sítí Počítačová síť není nic jiného než propojení několika počítačů mezi sebou. Počítačová síť není nic jiného než propojení několika počítačů mezi sebou. Takovéto propojení počítačů umožňuje pohodlnou komunikaci a výměnu dat mezi počítači. Takovéto propojení počítačů umožňuje pohodlnou komunikaci a výměnu dat mezi počítači. Obr. 1

2 Počítačová síť a typy sítí Jsou-li do sítě připojeny navíc další technické prostředky, jako například tiskárny, modemy a podobně, mohou tyto prostředky sdílet uživatelé všech počítačů připojených do počítačové sítě. Jsou-li do sítě připojeny navíc další technické prostředky, jako například tiskárny, modemy a podobně, mohou tyto prostředky sdílet uživatelé všech počítačů připojených do počítačové sítě. Kromě samotného připojení je zapotřebí i patřičné programové vybavení - síťový operační systém. Nejpoužívanější je: Kromě samotného připojení je zapotřebí i patřičné programové vybavení - síťový operační systém. Nejpoužívanější je: Microsoft Windows (2000, 2003, 2008, 7) Microsoft Windows (2000, 2003, 2008, 7) Novell Open Enterprise Server Novell Open Enterprise Server Unix (Linux). Unix (Linux).

3 Typy sítí z hlediska rozsahu PAN (Persional Area Network) PAN (Persional Area Network) Osobní počítačová síť, kterou člověk používá pro propojení osobních elektronických zařízení (mobilní telefon, PDA, Notebook, náhlavní soupravy apod.). Osobní počítačová síť, kterou člověk používá pro propojení osobních elektronických zařízení (mobilní telefon, PDA, Notebook, náhlavní soupravy apod.). Spojení se provádí zpravidla pomocí technologie Bluetooth nebo IrDA (infračervený port - Infrared Data Association) Spojení se provádí zpravidla pomocí technologie Bluetooth nebo IrDA (infračervený port - Infrared Data Association) LAN (Local Area Network) LAN (Local Area Network) Malá lokální počítačová síť. Vznikne propojením počítačů v rámci pracoviště nebo podniku. Malá lokální počítačová síť. Vznikne propojením počítačů v rámci pracoviště nebo podniku. Počítačů zapojených do jedné sítě může být i několik desítek. Počítačů zapojených do jedné sítě může být i několik desítek.

4 Typy sítí z hlediska rozsahu MAN (Metropolitan Area Network) MAN (Metropolitan Area Network) Označuje sítě středně velké. Označuje sítě středně velké. Stejně jako u LAN, není jejich rozloha dána nějakými přesnými rozměry. Stejně jako u LAN, není jejich rozloha dána nějakými přesnými rozměry. V sítí MAN je většinou propojeno několik přilehlých budov, ve kterých se nacházejí sítě LAN. V sítí MAN je většinou propojeno několik přilehlých budov, ve kterých se nacházejí sítě LAN. WAN (Wide Area Network) WAN (Wide Area Network) Rozsáhlá počítačová síť, která už může překračovat hranice podniku, města nebo státu. Rozsáhlá počítačová síť, která už může překračovat hranice podniku, města nebo státu.

5 Typy sítí z hlediska rozsahu Obr. 2

6 Dělení sítí podle jejich architektury Sítě mohou mít architekturu, buď peer-to-peer, nebo server/klient. Sítě mohou mít architekturu, buď peer-to-peer, nebo server/klient. Sítě peer-to-peer Sítě peer-to-peer Tato architektura je obvyklá u menších sítí, tak do deseti počítačů. Tato architektura je obvyklá u menších sítí, tak do deseti počítačů. Je vhodná také pro domácí použití. Je vhodná také pro domácí použití. Větší sítě nemohou na této Větší sítě nemohou na této architektuře pracovat, nebo je to alespoň velice nevhodné řešení. Obr. 3

7 Dělení sítí podle jejich architektury Sítě server/klient Sítě server/klient Tato architektura je nákladnější. Tato architektura je nákladnější. Je určena pro větší sítě, kde zajišťuje spolehlivý a rychlý provoz. Je určena pro větší sítě, kde zajišťuje spolehlivý a rychlý provoz. Základem architektury je jeden, nebo více speciálních počítačů - serverů a ostatní počítače se k nim připojují. Servery poskytují prostředky ostatním. Základem architektury je jeden, nebo více speciálních počítačů - serverů a ostatní počítače se k nim připojují. Servery poskytují prostředky ostatním. Obr. 4

8 Služby poskytované serverem Služby poskytované serverem (klient-server) Služby poskytované serverem (klient-server) Sdílení tiskáren (print server) Sdílení tiskáren (print server) Sdílení dat (file server) Sdílení dat (file server) Sdílení internetového připojení (proxy server) Sdílení internetového připojení (proxy server) Elektronická pošta (mail server) Elektronická pošta (mail server) Internet (web server) Internet (web server) Archivace dat (backup server) Archivace dat (backup server)

9 Otázky k opakování 1. Jaké znáte typy sítí z hlediska rozsahu? 2. Jaké znáte síťové operační systémy? 3. Jaké znáte typy sítí z hlediska architektury? 4. Jaké služby může poskytovat server v síti typu "klient- server"?

10 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Počítačové sítě“ [online]. 22. listopadu 2012 14:50. Dostupný z WWW: http://www.blabik.cz/vyuka/ict/28_Pocitacove_site.pdf http://www.blabik.cz/vyuka/ict/28_Pocitacove_site.pdf Použité obrázky: Obr. 1 [cit. 2012-11-22] Dostupný pod licencí GNU Free http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Cobweb_%28PSF%2 9.jpg?uselang=cs http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Cobweb_%28PSF%2 9.jpg?uselang=cs Ostatní obrázky: vlastní


Stáhnout ppt "Počítačová síť a typy sítí Počítačová síť není nic jiného než propojení několika počítačů mezi sebou. Počítačová síť není nic jiného než propojení několika."

Podobné prezentace


Reklamy Google