Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Amputace končetiny.  Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Amputace končetiny.  Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou."— Transkript prezentace:

1 Amputace končetiny

2  Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou či nohou praktikována jako trest u odsouzených zločinců. V některých kulturách a náboženstvích se drobnější amputace či zmrzačení praktikují z rituálních důvodů.  Amputace varlat u samců se nazývá kastrace.

3  V chirurgii se amputace provádí z důvodu zmírnění či odstranění bolesti nebo za účelem zamezení šíření infekce (gangréna) či metastáz. U člověka (na rozdíl od některých jiných živočichů, např. ještěrky) amputované periferní části těla nedorůstají a vzniklé následky lze napravit jen transplantací nebo umělou protézou.  Nejstarší doložené úspěšné chirurgické amputace jsou podle kosterních nálezů datovány do doby před zhruba 7000 roky (Vedrovice v ČR 7500 roků, Francie 6700 až 6900 roků).

4  Amputace končetin je prováděna v důsledku nezvratného poškození končetiny infekcí nebo odumřením tkání v důsledku nedostatečného prokrvení při ateroskleroze (kornatění) tepen často vystupňované u pacientů s cukrovkou.  Špatné prokrvení vede k nedostatečné hojivosti i drobných poranění, náchylnosti k infekcím a konečném stadiu až k odumření části těla.

5  Komplikované hojení poranění s rozvojem infekce může vést k rozvoji sepse (otravy krve), která nemocného ohrožuje na životě. Konzervativní postup ve formě místího ošetřování ran je v těchto případech nedostačující, a proto je nutné včasné operační řešení – odstranění části končetiny v takovém rozsahu, při kterém lze předpokládat zhojení zbytku končetiny v místě amputace s možností dalšího oprotézování – zhotovení protézy se zajištěním další mobility pacienta.

6  Dle rozsahu výkonu a zdravotního stavu pacienta je operace prováděna v celkové anestezii (narkóze), nebo místní anestézii.  Místní anestézie se provádí aplikací místně znecitlivující látky tenkou jehlou do páteřního kanálu (spinální anestezie), aplikací místně znecitlivující látky přímo k nervovým pletením končetiny nebo aplikací přímo do místa prováděné amputace.

7  V současné době neexistuje adekvátní alternativa k tomuto výkonu.

8  Vysazení všech antiagregantií  6-ti hodinové lačnění  Nekouřit, nepít (min. 8 hodin před zákrokem)  Oholení končetiny a zbavení veškerých nečistot  Informace o alergiích

9  Kožní řez v dané oblasti s následným přerušením měkkých tkání (svaly a šlachy), čímž se připraví laloky pro budoucí překrytí defektu.  Podváží se hlavní cévní svazky a přeruší se kost.  Poté se sbližují předem připravené kožně – svalové laloky, kterými je kostní pahýl překryt. Zejména u stehenních a bércových amputací je založen drén ( hadička na odvod krve a tkáňového moku), kůže je sešita stehy. Následuje desinfekce s přiložením krytí na operační ránu.

10  Krvácení  Nezhojení pahýlu s jeho rozpadem  Infekce operační rány  Alergie na léky na dezinfekční roztok  Zánět hlubokých žil  Kardiovaskulární komplikace  Zánět plic a dýchacích cest  Proleženiny  Poruchy močení  Fantómové bolesti (dojem z bolesti z místa pův. kon.)

11  Pooperační bolesti tlumeny léky po dobu 2 týdnů  Pravidelné převazy s desinfekčními prostředky, začíná i rehabilitace  Drén vytažen 2-3 dny po operaci  Diabetikům je pravidelně kontrolována hladina krevního cukru  Délka hospitalizace je individuální (spolupráce)

12  DK – částečná amputace chodidla a amputace prstu, Syme, transtibiální a., exartikulace v koleni, kyčli…  HK – Exartikulace zápěstí, lokte, transradiální a., transhumerální a.

13  Nesmíte: 1. ležet s pahýlem ve flexi 2. nechal viset pahýl přes okraj postele 3. podkládat páteř polštářem 4. dávat polštář mezi stehna 5. podkládat kyčel nebo koleno 6. sedět na vozíku s pahýlem ve flexi 7. sedět s překříženýma nohama

14  Cílem cvičení je zvýšení či zachování rozsahu pohybu u všech končetin, zlepšení stability končetin, zvýšení odolnosti během denních aktivit  Př. Lehněte si na bok a nataženou končetinu zvedněte do výšky. Vydržte v pozici 6 sekund, pak nohu položte a uvolněte se. Proveďte 3 série po 10 opakováních.

15  Důležité: Rozsah pohybu (elasticita) Polohování (zamezení kontraktur) Strečink (protahování) Posilování Cviky na rovnováhu

16  Díly protézy: chodidlo spojovací trubka pahýlová objímka kolenní kloub kosmetický kryt spojovací adaptér kyčelní kloub

17  Protéza částečné amputace chodidla  Bércová protéza a exartikulace kolenního kloubu  Stehenní protéza a exartikulace kyčelního kloubu  Speciální protéza dolní končetiny  Speciální protéza horní končetiny  Mikroprocesor a protéza (řízená)

18  Přípravě na protézu předchází: - redukce otoků - správné bandážování pahýlu - masáž, poklepy a tření amputačního pahýlu

19  Přenášení váhy ze strany na stranu  Přenášení váhy z paty na špičku  Přenášení váhy na protézu  Vykročování do strany  Překřížení nohou  Kutálení míčku  Elastické kopy s odporem  Balanc zdravou nohou na míči

20  Během chůze setrvává končetina 40 % času ve švihové fázi a 60 % času ve fázi stojné.  Pacienti s amputací ve stehně mají tendenci k naklonění do boku – kolébání, nebo sklon ke kulhání.

21  Abdukovaná chůze – chůze v rozkročení  Vymrštění kyčle  Chůze s nehybným kolenem  Chůze s nerovnoměrnými kroky

22  Nedostatek informací o amputaci končetiny  Pocit ztráty kontroly a závislost na druhých lidech  Totální změna života způsobená nedostatečnou funkčností  Pocit nepotřebnosti ve společnosti  Změna ve vnímání končetiny  Změna vzhledu  Nedostatečné pochopení léčebného postupu

23  Fáze šoku – pacient je otřesen, zmaten  Fáze reaktivní – naplnění zklamáním  Fáze adaptace – reálné zhodnocení situace  Fáze reorientace – začátek jednání, vyhledávání pomoci  Fáze překonání krize – začátek fungování v upravených poměrech a režimu

24  Psychologická léčba by se měla týkat amputovaného i jeho rodiny  Důležité je vytvořit bezpečné prostředí, kde může pacient beze strachu mluvit o svých pocitech a obavách z budoucnosti  Pacient má být povzbuzován k návratu do společnosti  Jednou z nejlepších metod psychologické pomoci je setkání s podobně postiženou osobou přiměřeného věku

25  Brazilské modelce amputace nepomohly, zemřela na infekci  Dvacetiletá brazilská modelka Mariana Bridi da Costaová, která se dvakrát probojovala do brazilského finále soutěžících o účast na Miss World, podlehla infekci způsobené bakterií patřící do skupiny pseudomonád. Nezachránila ji ani amputace rukou a nohou napadených sepsí, k níž lékaři přikročili jako k poslední naději.  Modelka byla podle CNN operována v nemocnici ve městě Serra ve státě Espirito Santo na jihovýchodě Brazílie poté, co u ní lékaři zjistili infekci způsobenou bakterií Pseudomonas aeruginosa. Podle jejího snoubence Thiaga Simoese dívka onemocněla 30. prosince, ale lékaři jí nejprve chybně diagnostikovali ledvinové kameny.  "Mariana už bohužel nedokázala déle bojovat. Zemřela dnes ve tři hodiny ráno," oznámil e- mailem zaslaným CNN ředitel brazilské Miss World Henrique Fontes. Úmrtí potvrdili i přátelé na blogu, který pro modelku vytvořili.  "Jménem celé rodiny jsme vděční za podporu a soustrast, která nám přišla z celého světa," napsal jeden z modelčiných přátel Renato Lindgren. E-maily, které přišly, podle něj byly ze všech koutů zeměkoule včetně Austrálie, Ukrajiny, Francie, Itálie, USA, Ruska nebo České republiky.


Stáhnout ppt "Amputace končetiny.  Amputace je odstranění periferní části těla od celku úrazem nebo chirurgicky. V některých zemích byla a je amputace prstů, rukou."

Podobné prezentace


Reklamy Google