Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 NAKLONĚNÁ ROVINA jednoduchý stroj, který ušetří sílu potřebnou ke zvednutí břemena velikost potřebné síly závisí na délce a výšce nakloněné roviny Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

3 ZAPAMATUJ SI! posouváme-li těleso po strmém svahu vyvíjíme  vetší sílu  po kratší dráze posouváme-li těleso po mírném svahu vyvíjíme  menší sílu  po delší dráze Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 ZAPAMATUJ SI! zvedáme-li sud svisle vzhůru vyvíjíme  vetší sílu  po kratší dráze valíme-li sud po šikmém prkně vyvíjíme  menší sílu  po delší dráze Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 NAKLONĚNÁ ROVINA silnice vinoucí se svahem stoupání závitu šroubu nebo závitu zvedáku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3 2

6 PÁKA jednoduchý stroj, který využíváme pro zmenšení síly 3 nejdůležitější části:  opěrný bod  břemeno  síla ruky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

7 JEDNORAMENNÁ PÁKA břemeno i síla, kterou vyvíjíme, jsou za opěrným bodem stavební kolečko, louskáček na ořechy, drtič česneku, otvírák na skleněné lahve Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5 6

8 DVOURAMENNÁ PÁKA břemeno i síla, kterou vyvíjíme, jsou na opačných stranách houpačka, vesla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8 7

9 ZAPAMATUJ SI! pokud chceme zvednout těžší břemeno pomocí dvouramenné páky  rameno, na které působíme, musí být delší, než rameno, na kterém je zátěž Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 10 9 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 OTÁZKY? 1. rovnováha na houpačce nastane, když se houpají 1. dvě stejně těžké slečny a sedí ve stejné / různé vzdálenosti od středu houpačky 2. jedna slečna je těžší, musí si sednout blíže / dále od středu houpačky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 KLADKA jednoduchý stroj, který používáme pro zvedání těles hlavní části:  kolečko  provaz nebo lano Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 1.KLADKA PEVNÁ kotouč je upevněn  na jednom jeho konci je zavěšeno těleso  na druhý konec působí síla člověka nebo stroje neušetří sílu působíme silou směrem dolů, což je výhodnější Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 11 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

13 2.KLADKA VOLNÁ kotouč je volný  jeden konec je pevně uvázán  na druhý konec působí síla člověka nebo stroje ušetří asi polovinu síly působíme silou směrem nahoru Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

14 3.KLADKOSTROJ vznikne spojením pevné kladky a volné kladky ušetříme polovinu síly působíme silou směrem dolů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 13 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

15 VYUŽÍTÍ KLADEK 16 1514 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 KOLO jedním ze základních vynálezů v historii lidské populace Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 18 17 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

17 OZUBENÉ KOLO lze využít ke změně rychlosti otáček nebo směru pohybu ruční šlehač  hnací kolo ručně poháněné zapadá svými zuby do 2 menších hnaných kol  hnaná kola jsou menší, mají méně zubů  obě metly se otáčejí rychleji Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 OZUBENÉ KOLO 20 19 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 ZAPAMATUJ SI! hnací kolo  větší  více zubů hnané kolo  menší  méně zubů  otáčí se rychleji 21 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 NEOZUBENÉ KOLO má drážku v níž je provaz, řemen, řetěz šicí stroj, pračka, gramofon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 23 22 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

21 LOPATKOVÉ KOLO umožnilo získávat energii ze síly vody či větru  větrné mlýny  vodní mlýny Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 24 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

22 LOPATKOVÉ KOLO turbína = mechanický stroj roztáčen např. tlakem vody  vodní turbína  plynová turbína Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 25 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

23 PARNÍ STROJ přeměňuje tepelnou energii vodní páry na energii mechanickou vynalezl James Watt v roce 1765  parní lokomotiv  parník Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 26 27 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

24 PARNÍ STROJE 28 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 29 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

25 SPALOVACÍ MOTORY nahradily parní stroje palivem je benzín nebo nafta Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 30 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

26 1. ZÁŽEHOVÝ MOTOR = BENZÍNOVÝ MOTOR k zapálení je potřeba zapalovací svíčka Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 31 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

27 Čtyřdobý spalovací motor 1. Sání 2. Stlačení 3. Výbuch 4. Výfuk 32 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

28 1. VZNĚTOVÝ MOTOR = NAFTOVÝ, DIESLOVÝ MOTOR dochází k samovznícení díky stlačení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 33 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

29 Použité obrázky: obr.č.1- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freebodydiagram3_pn.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freebodydiagram3_pn.svg Volně šiřitelné obr.č.2- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grossglockner_route.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grossglockner_route.jpg?uselang=cs Creative Commons Attribution 3.0 Unported license obr.č.3- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BOLT_SCREW_UBT_198.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:BOLT_SCREW_UBT_198.JPG Creative Commons Attribution 3.0 Unported license obr.č.4- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Man-and-lever.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Man-and-lever.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Woman_with_wheelbarrow.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Woman_with_wheelbarrow.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.6- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wolfe-NWM-Opener.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wolfe-NWM-Opener.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:SeesawWithKids_wb.png?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:SeesawWithKids_wb.png?uselang=cs Volně šiřitelné obr.č.8- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ash_Lever_crook.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.9- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lever_Principle_3D.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lever_Principle_3D.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.10- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Archimedes_lever.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Archimedes_lever.png Volně šiřitelné obr.č.11- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polea-simple-fija.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polea-simple-fija.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.12- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polea-simple-movil2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polea-simple-movil2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

30 Použité obrázky: obr.č.13- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polispasto2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Polispasto2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.14- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crane_Pulley.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crane_Pulley.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.15- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Estaci%C3%B3_de_Sant_Isidre.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Estaci%C3%B3_de_Sant_Isidre.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.16- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wheelaxle_quackenbos.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wheelaxle_quackenbos.gif Volně šiřitelné obr.č.17- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Denmark._Capital_Region._Copenhagen_105.JPG?uselang=cs http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Denmark._Capital_Region._Copenhagen_105.JPG?uselang=cs Volbě šiřitelné obr.č.18- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rou_set_av_210_hd.JPG?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rou_set_av_210_hd.JPG?uselang=cs Volně šiřitelné obr.č.19- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reduction_Gear.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Reduction_Gear.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.20- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hand_Beater.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hand_Beater.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.21- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Derailleur_Bicycle_Drivetrain.svghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Derailleur_Bicycle_Drivetrain.svg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.22- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Singer_sewing_machine_detail1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Singer_sewing_machine_detail1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.23- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portable_78_rpm_record_player.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Portable_78_rpm_record_player.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

31 Použité obrázky: obr.č.24- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vodn%C3%AD_kolo.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vodn%C3%AD_kolo.jpg Volně šiřitelné obr.č.25- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TidalStream_Tidal_Farm_Pic.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:TidalStream_Tidal_Farm_Pic.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.26- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ctyrkolak.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ctyrkolak.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.27- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:James_Watt_by_Henry_Howard.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:James_Watt_by_Henry_Howard.jpg Volně šiřitelné obr.č.28- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dampfmaschinen2_brockhaus.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dampfmaschinen2_brockhaus.jpg?uselang=cs Volně šiřitelné obr.č.29- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Walschaerts_motion_frame.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Walschaerts_motion_frame.png Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.30- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dieselrainbow.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dieselrainbow.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.31- http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:MG_0052.tif&page=1http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:MG_0052.tif&page=1 Volně šiřitelné obr.č.32- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:4StrokeEngine_Ortho_3D_Small.gifhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:4StrokeEngine_Ortho_3D_Small.gif Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.33- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diesel-smoke.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diesel-smoke.jpg Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

32 Použitá literatura: BRADÁČ, Jan. KOLÁŘ, Miroslav a kol. Přírodověda pro 5. ročník. ČLOVĚK A TECHNIKA. Všeň: Nakladatelství ALTER, 1996. ISBN 80-85775-58-1. s. 3 – 14. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google