Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."— Transkript prezentace:

1 STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 NAKLONĚNÁ ROVINA jednoduchý stroj, který ušetří sílu potřebnou ke zvednutí břemena velikost potřebné síly závisí na délce a výšce nakloněné roviny Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1

3 ZAPAMATUJ SI! posouváme-li těleso po strmém svahu vyvíjíme  vetší sílu  po kratší dráze posouváme-li těleso po mírném svahu vyvíjíme  menší sílu  po delší dráze Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 ZAPAMATUJ SI! zvedáme-li sud svisle vzhůru vyvíjíme  vetší sílu  po kratší dráze valíme-li sud po šikmém prkně vyvíjíme  menší sílu  po delší dráze Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

5 NAKLONĚNÁ ROVINA silnice vinoucí se svahem stoupání závitu šroubu nebo závitu zvedáku Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 3 2

6 PÁKA jednoduchý stroj, který využíváme pro zmenšení síly 3 nejdůležitější části:  opěrný bod  břemeno  síla ruky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 4

7 JEDNORAMENNÁ PÁKA břemeno i síla, kterou vyvíjíme, jsou za opěrným bodem stavební kolečko, louskáček na ořechy, drtič česneku, otvírák na skleněné lahve Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 5 6

8 DVOURAMENNÁ PÁKA břemeno i síla, kterou vyvíjíme, jsou na opačných stranách houpačka, vesla Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 8 7

9 ZAPAMATUJ SI! pokud chceme zvednout těžší břemeno pomocí dvouramenné páky  rameno, na které působíme, musí být delší, než rameno, na kterém je zátěž Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

10 OTÁZKY? 1. rovnováha na houpačce nastane, když se houpají 1. dvě stejně těžké slečny a sedí ve stejné / různé vzdálenosti od středu houpačky 2. jedna slečna je těžší, musí si sednout blíže / dále od středu houpačky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

11 KLADKA jednoduchý stroj, který používáme pro zvedání těles hlavní části:  kolečko  provaz nebo lano Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 1.KLADKA PEVNÁ kotouč je upevněn  na jednom jeho konci je zavěšeno těleso  na druhý konec působí síla člověka nebo stroje neušetří sílu působíme silou směrem dolů, což je výhodnější Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 11 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

13 2.KLADKA VOLNÁ kotouč je volný  jeden konec je pevně uvázán  na druhý konec působí síla člověka nebo stroje ušetří asi polovinu síly působíme silou směrem nahoru Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

14 3.KLADKOSTROJ vznikne spojením pevné kladky a volné kladky ušetříme polovinu síly působíme silou směrem dolů Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 13 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

15 VYUŽÍTÍ KLADEK Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 KOLO jedním ze základních vynálezů v historii lidské populace Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

17 OZUBENÉ KOLO lze využít ke změně rychlosti otáček nebo směru pohybu ruční šlehač  hnací kolo ručně poháněné zapadá svými zuby do 2 menších hnaných kol  hnaná kola jsou menší, mají méně zubů  obě metly se otáčejí rychleji Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 OZUBENÉ KOLO Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 ZAPAMATUJ SI! hnací kolo  větší  více zubů hnané kolo  menší  méně zubů  otáčí se rychleji 21 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 NEOZUBENÉ KOLO má drážku v níž je provaz, řemen, řetěz šicí stroj, pračka, gramofon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

21 LOPATKOVÉ KOLO umožnilo získávat energii ze síly vody či větru  větrné mlýny  vodní mlýny Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 24 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

22 LOPATKOVÉ KOLO turbína = mechanický stroj roztáčen např. tlakem vody  vodní turbína  plynová turbína Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 25 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

23 PARNÍ STROJ přeměňuje tepelnou energii vodní páry na energii mechanickou vynalezl James Watt v roce 1765  parní lokomotiv  parník Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

24 PARNÍ STROJE 28 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 29 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

25 SPALOVACÍ MOTORY nahradily parní stroje palivem je benzín nebo nafta Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 30 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

26 1. ZÁŽEHOVÝ MOTOR = BENZÍNOVÝ MOTOR k zapálení je potřeba zapalovací svíčka Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 31 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

27 Čtyřdobý spalovací motor 1. Sání 2. Stlačení 3. Výbuch 4. Výfuk 32 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

28 1. VZNĚTOVÝ MOTOR = NAFTOVÝ, DIESLOVÝ MOTOR dochází k samovznícení díky stlačení Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 33 U č ební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpo č tem Č eské republiky.

29 Použité obrázky: obr.č.1- Volně šiřitelné obr.č.2- Creative Commons Attribution 3.0 Unported license obr.č.3- Creative Commons Attribution 3.0 Unported license obr.č.4- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.5- Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.6- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.7- Volně šiřitelné obr.č.8- Creative Commons Attribution 2.0 Generic license obr.č.9- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.10- Volně šiřitelné obr.č.11- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.12- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

30 Použité obrázky: obr.č.13- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.14- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.15- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.16- Volně šiřitelné obr.č Volbě šiřitelné obr.č.18- Volně šiřitelné obr.č.19- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.20- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.21- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.22- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.23- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

31 Použité obrázky: obr.č.24- Volně šiřitelné obr.č.25- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.26- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.27- Volně šiřitelné obr.č.28- Volně šiřitelné obr.č.29- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.30- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license obr.č.31- Volně šiřitelné obr.č.32- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license obr.č.33- Volně šiřitelné Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

32 Použitá literatura: BRADÁČ, Jan. KOLÁŘ, Miroslav a kol. Přírodověda pro 5. ročník. ČLOVĚK A TECHNIKA. Všeň: Nakladatelství ALTER, ISBN s. 3 – 14. Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "STROJE ve službách SPOLEČNOSTI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem."

Podobné prezentace


Reklamy Google