Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Kamarád Bodlínek Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Kamarád Bodlínek Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře."— Transkript prezentace:

1 Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Kamarád Bodlínek Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře EU- OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Není –li uvedeno jinak, je tento materiál zpracován Mgr. Kateřinou Různarovou Zdroje: www.obrazky.cz, WITTGEN,T. Bodlínek a stará borovice, BERLÍN:J unge Welt, 1983.www.obrazky.cz

2 Bodlínek a stará borovice Ranní vánek pročesával opatrně koruny stromů. První sluneční paprsky se přehouply přes jejich vrcholky, sklouzly po kamenech dubů a buků a pronikly až do nízkého podrostu. Pohádkový les se probudil. Ježek Bodlínek si kapkami rosy umyl oči, přes paseku přiběhli zajíc Hops a kocour Mour. Se stromu seskočila veverka Zrzka a popřála všem hezké jitro. Bodlínek si položil tlapku na čumáček a dal přátelům znamení, aby ztichli. Teď to uslyšeli všichni: v lese někdo plakal. Mour rozhrnul kapradí, seděl v něm jezevec, oči plné slz a bědoval: „Ach, to je neštěstí!“ „Milý jezevče, copak se ti stalo?“ zeptal se soucitně Bodlínek. „Stará borovice, pod kterou bydlím, mi řekla, abych se do zítřka vystěhoval. Ale já nejsem tak rychlý, nedokážu do druhého dne vyhrabat nové doupě. „Víte co,“ ozval se Hops, „skočím pro pana výra, pro paní lišku a pro paní straku. Sejdeme se všichni pod starou borovicí. Jistě nám poví, proč má být tak čistotný a tichý nájemník vykázán ze svého doupěte.“ Stará borovice se podivila, když k ní přišla tak početná návštěva.

3 1)Přečti si úryvek pohádky Bodlínek a stará borovice a vyprávěj svými slovy, co se odehrálo mezi lesními kamarády. 2)Proč se stará borovice divila? Přemýšlej o důvodech, proč by chtěla, aby hodný jezevec opustil svou noru. 3)Označ zeleně větu oznamovací, oranžově větu tázací, fialově větu rozkazovací. 4)Vysvětlení významu modře označených slov. (vánek, paseka, hezké jitro, bědovat, soucitně, doupě, nájemník vykázat) 5)Podívej se do textu a řekni, jak se nazývají červeně označená slova, proč mají velké písmeno na začátku? Vymysli jména pro paní lišku, pana výra a paní straku. 6)Doplň vhodné slovo (text napoví) a vymysli další přídavná jména ………………. vánek ………………………, ……………………… ……………… sluneční paprsky ………………………, ……………………… ……………… les …………………….., ……………………… …………….. borovice …………………….., ……………………… …………….. doupě …………………….., ……………………… ……………… návštěva ………………......., ……………………… 7) Přečteme si, jaký důvod pro vystěhování jezevce stará borovice měla.

4 Pan výr vysvětlil, proč za ní všichni přišli. „U sta hromů“, zaklela zlostně, protože se ji všichni prohlíželi. „Vždyť já za to vůbec nemohu, že jezevec musí opustit své doupě. Budu se všemi stejně starými sestrami poražena. Vidíte ten černý pruh na mém kmeni? Je na všech stromech, které mají být zítra poraženy. Pak nás odvezou do města. Tam se s námi stane velká změna. Lidé z našeho dřeva vyrobí různé užitečné věci“. „To je zajímavé!“ zvolala liška. „A co z vás vlastně bude?“ Stará borovice se rozpovídala o tom, jak jsou stromy pro lidi užitečné. Víme, proč jsou pro nás stromy důležité? Čím jsou užitečné? Co se z nich vyrábí? STROM

5 Pracovní list Najdi a oprav chyby: Vymysli slova, která začínají zvolenými písmenky. Napiš, jak jsou stromy pro lidi užitečné. Ježek Mour si kapkami rosy umyl oči, přes paseku přiběhli zajíc Hops a kocour Bodlínek. Se stromu seskočila liška Zrzka a popřála všem hezké jitro. Bodlínek si položil tlapku na čumáček a dal přátelům znamení, aby ztichli. Teď to uslyšeli všichni: v lese někdo zpíval.


Stáhnout ppt "Základní škola a Mateřská škola Mírová 81, Mimoň, příspěvková organizace Kamarád Bodlínek Tento Digitální učební materiál vznikl díky finanční podpoře."

Podobné prezentace


Reklamy Google