Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Složka sady EUIII/2 č VY_32_INOVACE_RV.7. 12

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Složka sady EUIII/2 č VY_32_INOVACE_RV.7. 12"— Transkript prezentace:

1 Složka sady EUIII/2 č. 12 VY_32_INOVACE_RV.7. 12
Téma: Osobní bezpečí Autor: Šárka Vodrlintová Očekávaný výstup: Projevuje odpovědné chování v daných situacích, které ohrožují zdraví, osobního bezpečí při, mimořádných událostech Umí používat v situacích ohrožení osobního bezpečí účinné způsoby chování. Použitý materiál: učebnice Rv – Eva Marádová , Fortuna Praha 2002 Materiál ověřen: záznam v TK označen EUIII/2 č B

2 Osobní výpisky: K násilí dochází den co den. Dochází k němu všude, v rodině, ve škole, mezi kamarády. Mnohdy to bývají zprvu jen maličkosti – urážlivé oslovení, pošťuchování, rány a nakonec opravdové rvačky. Posléze se tyto maličkosti mohou změnit v násilné chování, v jehož důsledku může být poškozena důstojnost člověka a jeho zdraví. Způsob, jakým se kdo násilí brání, je otázkou jeho osobnosti a postojů. Kdo proti násilí nic nepodnikne, kdo zavírá oči nebo se všelijak vykrucuje, přispívá k jeho šíření. Pro některé žáky se škola může stát místem utrpení a strachu. Myslíte si to také? Proč? Vysvětlete.....

3 Šikana Šikana je zlomyslné psychické a fyzické týrání slabších jedinců Šikana velmi poškozuje – duševně i tělesně. Šikanování mezi dětmi rozumíme chování dítěte nebo skupiny dětí s cílem ohrozit, zastrašit, ponížit jiné dítě nebo skupinu dětí, nebo jim jinak ublížit. Šikana zahrnuje násilí v podobě slovního ponižování, nadávání, kritizování, poškozování osobních věcí, oloupení, fyzického napadání a týrání. Útoky se často opakují, proto šikanované dítě žije v neustálém strachu z ohrožení a dalšího ubližování. Ojedinělá hádka nebo rvačka šikanou nebývá.

4 Situace ohrožující naše osobní bezpečí:
- Ve škole ti někdo ubližuje a nutí tě, abys jeho počínání nikomu neprozradil. - Tvůj kamarád se ti svěří s tajemstvím, ze kterého nemáš dobrý pocit, a naléhá na tebe, abys o tom nikde nemluvil. - Někdo tě na ulici náhle uchopil a snaží se tě odvléci do auta. - Tvé malé sestřičce (bratrovi) někdo ubližuje. - Jsi sám doma, někdo zvoní. Neznámí člověk za dveřmi říká, že je opravář pračky a byl rodiči objednán. - Před školou ti zastaví neznámí muž, který tvrdí, že tě má odvézt autem za maminkou. - Jedeš v autobuse a člověk sedíví vedle tebe, na tebe začne sahat.

5 Desatero pro všechny děti:
1) Máš-lo problém, svěř se někomu, komu důvěřuješ. 2) Pokud někdo takový není na blízku, hledej, určitě ho najdeš. Můžeš s se obrátit i anonymně na některou z linek bezpečí. 3) Vyhýbej se místům, kde ti může někdo ublížit i situacím, které by pro tebe mohli být nebezpečné. 4) Pokud se ocitneš v nebezpečí, křič, braň se a snaž se co nejrychleji utéct. 5) Je nebezpečné být osamocen. Neboj se požádat kohokoliv o pomoc, i kdybys měl třeba rozbít okno cizím lidem. 6) Máš právo říkat „NE“! 7) Žádný člověk tě nesmí nutit, abys utajoval něco, co se ti nelíbí nebo co by se nelíbílo tvým nejmilejším. 8) Jestliže se něčím odlišuješ od jiných dětí, nemáš se za co stydět Buď na to hrdý, být osobností je dobrá věc. 9) Pokud máš problémy s šikanováním, i když je to těžké, snaž se před násilníkem nedat na jevo svůj bezmocný vztek. 10) Uvědom si, že si nejen nezasloužíš, aby ti kdokoliv ubližoval, on ti nikdo nesmí ubližovat.

6 Linka bezpečí: Linka důvěry-Karlovy Vary: Tel: 353 588 080
Linky bezpečí pomáhají každému, kdo se ocitne v nouzi a obrátí se na ně. Součástí linek bezpečí bývají krizová centra, která poskytují ohroženým nebo postiženým dětem přímou pomoc nebo tuto pomoc zprostředkovávají. V České republice působí řada linek bezpečí, z nichž nejvýznamější jsou: Linka důvěry-Plzeň: Tel: Linka důvěry-Karlovy Vary: Tel: DONA – Linka pomoci obětem domácího násilí: Tel:

7 Samostatná práce-témata:
1) Jak se bránit šikaně. 2) Domácí násilí. 3) Krádeže. 4) Jiné téme – použít tisk, internet, vlastní příběh.


Stáhnout ppt "Složka sady EUIII/2 č VY_32_INOVACE_RV.7. 12"

Podobné prezentace


Reklamy Google