Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OBČANSKÉ PRÁVO. Občanské právo – nejstarším právním odvětvím soukromého práva Je tvořeno souhrnem právních norem, které upravují: o Majetkové vztahy fyzických.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OBČANSKÉ PRÁVO. Občanské právo – nejstarším právním odvětvím soukromého práva Je tvořeno souhrnem právních norem, které upravují: o Majetkové vztahy fyzických."— Transkript prezentace:

1 OBČANSKÉ PRÁVO

2 Občanské právo – nejstarším právním odvětvím soukromého práva Je tvořeno souhrnem právních norem, které upravují: o Majetkové vztahy fyzických a právnických osob o Vztahy týkající se ochrany osobnosti o Práva autorská

3 Občanské právo - pramen Základním právním předpisem – pramenem je OBČANSKÝ ZÁKONÍK. Autorská práva jsou samostatně upravena AUTORSKÝM ZÁKONEM.

4 OBČANSKÝ ZÁKONÍK OZ upravuje: o Obecně občanskoprávní vztahy a jejich ochranu o Účastníky právních vztahů o Právní úkony o Čas, jako právní skutečnost o Práva věcná o Otázky dědění o Práva závazková (včetně odpovědnosti za škodu) o Bezdůvodné obohacení

5 Občanské právo – soukromé právo Občanské právo je soukromé právo = účastníci mají rovné postavení

6 OP – upravuje dispozitivní normy OP upravuje dispozitivní normy, proto si mohou účastníci vzájemná práva a povinnosti upravit dohodou odchylně od zákona, jestliže to zákon výslovně nezakazuje.


Stáhnout ppt "OBČANSKÉ PRÁVO. Občanské právo – nejstarším právním odvětvím soukromého práva Je tvořeno souhrnem právních norem, které upravují: o Majetkové vztahy fyzických."

Podobné prezentace


Reklamy Google