Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autora: Popis použití: Datum (období) vytvoření: červen 2011 Ročník: Vzdělávací oblast nebo okruh : Mgr. Ludvík Uhrovič 8. Člověk a společnost, Dějepis.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autora: Popis použití: Datum (období) vytvoření: červen 2011 Ročník: Vzdělávací oblast nebo okruh : Mgr. Ludvík Uhrovič 8. Člověk a společnost, Dějepis."— Transkript prezentace:

1 Jméno autora: Popis použití: Datum (období) vytvoření: červen 2011 Ročník: Vzdělávací oblast nebo okruh : Mgr. Ludvík Uhrovič 8. Člověk a společnost, Dějepis Podpora výkladu o kultuře 19. století, zobrazuje významné autory, jejich díla. Na závěr je připraveno shrnutí formou otázek pro žáky – co si zapamatovali.

2 Kultura

3 Literatura  Realismus: Honoré de Balzac (Lidská komedie) Charles Dickens (Kronika Pickwickova klubu)

4 Literatura  Naturalismus: Emile Zola (Zabiják, Břicho Paříže) Henrik Ibsen (Peer Gynt, Nora)

5 Výtvarné umění  Impresionismus Zobrazuje vnitřní pocity a vlastní dojmy z okolního prostředí neobvyklým zachycením světla. (Claude Monet, Auguste Renoir, Édouard Manet, Paul Cézanne, Vincent van Gogh)

6 Impresionisté

7 Secese  Secese je posledním z univerzálních mezinárodních výtvarných slohů, jemuž se podařilo vtisknout svůj umělecký řád všem projevům a věcem moderního života. Vytvořila módu a životní styl na konci 19. a začátku 20. století.  Projevila se hlavně v dekoraci a užitém umění.

8 Gustav Klimt a Alfons Mucha

9 Nové umělecké proudy  Kubismus (tvar krychle)  Surrealismus (neutříděnost a spontánnost)  Expresionismus (citově laděný prožitek)  Dadaismus (rozebrání předmětu na části a jeho složení)

10 Hudba  Rozvíjí se opera (především italská a německá) – vychází ze středověku a historie  Giuseppe Verdi (Nabucco, Aida)  Richard Wagner (Bludný Holanďan)

11 Hudba  Nově se objevuje opereta pro měšťanské vrstvy, která sloužila pro pobavení a kombinovala zpěv a slova.  Jacques Offenbach (Hoffmanovy povídky)  Gioacchino Rossini (Lazebník sevillský)

12 Architektura  Přestavba měst – kanalizace, vodovody, dopravní komunikace, bourají se hradby.  Stavby užitkových budov (radnice, nádraží, muzea, divadla ad.)  Používá se ocel, sklo a beton.  Autoři: Antonio Gaudí, Josef Gočár, Jan Kotěra, Antonín Balšánek

13 Ukázky architektury

14 Obecní dům v Praze

15 Shrnutí  Kdo je autorem Kroniky Pickwickova klubu:  Honoré de Balzac x Charles Dickens  Výtvarný styl 19. století se nazývá?  Český secesní malíř se jmenuje:  Gustav Klimt x Alfons Mucha  Kde stavěl Antonio Gaudí?  Mezi hudební skladatele nepatří:  Rossini, Ibsen, Wagner, Verdi, Kotěra  Která pražská stavba pochází z období secese?

16 Odkazy 1 1. Balzac Balzac 2. Dickens Dickens 3. Zola Zola 4. Ibsen Ibsen 5. Imprese Imprese 6. Renoir Renoir 7. Slunečnice Slunečnice 8. Manet Manet 9.CezanneCezanne 10.KlimtKlimt 11.MuchaMucha 12.VerdiVerdi 13.WagnerWagner 14.OffenbachOffenbach 15.RossiniRossini 16.KotěraKotěra 17.GaudíGaudí 18.Wilsonovo nádražíWilsonovo nádraží 19.Obecní důmObecní dům


Stáhnout ppt "Jméno autora: Popis použití: Datum (období) vytvoření: červen 2011 Ročník: Vzdělávací oblast nebo okruh : Mgr. Ludvík Uhrovič 8. Člověk a společnost, Dějepis."

Podobné prezentace


Reklamy Google