Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_17_04 Základní vzdělávání – Člověk a umění – Hudební výchova.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_17_04 Základní vzdělávání – Člověk a umění – Hudební výchova."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_17_04 Základní vzdělávání – Člověk a umění – Hudební výchova

2 Název:Opera Anotace:Prezentace, která slouží k osvojení si základních znalostí o opeře a jejím vzniku Autor:Mgr. Petr Horehleď Jazyk:Čeština Očekávaný výstup:Žák má základní znalosti o vzniku opery, ví jaké má časti a seznámil se s autory, kteří se operou zabývali. Speciální vzdělávací potřeby:Žádné Klíčová slova:Opera, árie, recitativ Druh učebního materiálu:Prezentace Druh interaktivity:Aktivita Cílová skupina:Žák Stupeň a typ vzdělání:Základní vzdělání – druhý stupeň – první období Typická věková skupina:13 – 15 let Celková velikost:78 kB

3 Opera Opera se objevuje v Itálii okolo 17. století Opera je umělecká forma spojující dramatické divadelní představení s hudbou tak, že herci text zpívají za instrumentálního doprovodu. Opera spojuje více základních uměleckých forem: – zpěv, – balet a tanec – herectví – literární dílo – výtvarné umění (kulisy, masky, kostýmy, jakož i světelné a jiné jevištní efekty)

4 První opery: -Používaly náměty z antiky – báje o bozích -Zpívaly se italsky, až později se zpívaly v národních jazycích Části opery: - Árie - zpěváci zpívají o svých pocitech - je melodicky náročná - Recitativ [rečitativ] – zpěvák posouvá děj cele opery kupředu - má malý tónový rozsah a klade důraz na rytmus řeči - ( Duet – árie pro dva zpěváky )

5 Autoři oper: – Richard Wagner (*1813 - †1883) Německý skladatel z herecké rodiny Jeho opery jsou nesmírně dramatické a těžké Tvorba: - Bludný holaňdan - Lohengrin - Mistři pěvci norimberští -Giuseppe Verdi (*1813 - †1901) Italský skladatel Opery jsou lehčí než od Wagnera Tvorba: - La Scala, Nabucco - Rigolleto, Traviat Další autoři: W. A. Mozart, A. Dvořák, B. Smetana, L. Janáček

6 Ukázky: – Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta – Antonín Dvořák – Rusalka – Giuseppe Verdi - Nabucco

7 Použité zdroje: cd – Hudební výchova pro 6. ročník základní školy, nakl. SPN, 1998


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_17_04 Základní vzdělávání – Člověk a umění – Hudební výchova."

Podobné prezentace


Reklamy Google