Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Secese Přelom 19. s 20. století Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_UaK08_Secese Barbora HavejováAutor materiálu: Materiál je určen k bezplatnému.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Secese Přelom 19. s 20. století Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_UaK08_Secese Barbora HavejováAutor materiálu: Materiál je určen k bezplatnému."— Transkript prezentace:

1 Secese Přelom 19. s 20. století Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_UaK08_Secese Barbora HavejováAutor materiálu: Materiál je určen k bezplatnému používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další používání podléhá autorskému zákonu. Tento výukový materiál vznikl v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost.

2 Původ a hlavní rysy podle některých názorů poslední univerzální mezinárodní výtvarný sloh hlavní význam secese neleží ve vysokém umění (malbě a sochařství), ale v dekoraci a užitém umění plně se rozvinula kolem roku 1900 reakce proti průmyslové civilizaci  návrat k řemeslné výrobě  lék proti ošklivosti.

3 Obecné rysy ornamentálnost plošnost záliba v neobyčejných barvách estetické využití rozličných materiálů secesní linie je plynulá vlnící se křivka dojem nenásilného pohybu v ploše princip harmonie a kontrastu ústředním znakem je stylizace  obrací se přímo k přírodním tvarům (listy, květy, lidské a zvířecí tělo)

4 Architektura objevuje se v 80. letech 19. století v Anglii cílem vytvořit nový styl, oproštěný od historismu výstavba vil a kulturních budov hlavní znaky secesních staveb  křivka, linie  rostlinný ornament  dekorativnost  prostornost a zdánlivá beztížnost  průhlednost  výrazný skelet uplatnění nových technických stavebních prostředků  železo  ocel  beton  sklo

5 Malířství harmonie linií a proporcí lehkost a ladnost témat ornamentálnost přírodních tvarů  siluety stromů a listů, leknínů, mořských vln a rozevlátých ženských vlasů. ovlivnění dekorativním stylem japonské grafiky zcela nový způsob zobrazení ženy  tajemná erotika  nositelka krásy a splývavých linií  naplněna hlubokou sexualitou  erotická éterická bytost ženský portrét poprvé použit k reklamním účelům

6 Umělci Antonio Gaudí Jan Kotěra František Bílek Gustav Klimt Alfons Mucha Henri de Toulouse-Lautrec

7 Stavby Evropa  Segrada Familia‚ Barcelona  budova „Secese“, Vídeň  vchody do metra, Paříž Česká republika  Hlavní nádraží  Obecní dům  vila Primavesi  Bílkova vila v Praze-Hradčanech  Grand hotel Evropa v Praze  lázeňské domy a sanatorium Smetana v Luhačovicích

8 Alfons Mucha: Tanec

9 Gustav Klimt: Polibek

10 František Bílek: Socha Krista

11 Antonio Gaudí: Sagrada familia

12 Hlavní nádraží, Praha

13 Průčelí výstavního pavilonu secese ve Vídni

14 Vchod do pařížského metra

15 Obecní dům, Praha

16 Bílkova vila

17 Zdroje a použitý materiál Veškerý materiál je čerpán z internetových stránek: http://commons.wikimedia.org http://cs.wikipedia.org Objekty použité k vytvoření sešitu pocházejí z veřejných knihoven obrázků (public domain) nebo jsou vlastní originální tvorbou autora. Autor: Barbora Havejová Základní škola Bohutín, okres Příbram zsbohutin@zsbohutin.cz říjen 2011

18 Metodický list Název materiálu:VY_32_INOVACE_UaK08_Secese Autor materiálu:Barbora Havejová Zařazení materiálu: Šablona:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT (III/2) Sada: 32_INOVACE_UaK Číslo DUM:32_INOVACE_UaK08 Předmět: Výtvarná výchova Ověření materiálu ve výuce: Datum ověření:12.12.2011Třída:8. Ověřující učitel:Barbora Havejová Anotace materiálu: Materiál určený k výuce výtvarné výchovy, jako průvodce hlavními znaky uměleckého slohu. Podrobný metodický popis možností použití materiálu: DUM zpracován pro výuku výtvarné výchovy 8.ročníku ZŠ Bohutín a koncipován cca. jednu standardní vyučovací hodinu. Žáci jsou pomocí jednoduchých poznámek seznámeni se základními uměleckého slohu. Součástí výuky je diskuse nad jednotlivými zobrazenými díly a rovněž práce se slovníkem cizích slov či výkladovým slovníkem, pro ujasnění pojmů. DUM je doplněn výkladem přizpůsobeným kolektivu žáků a prací s publikacemi. Seznam literatury a pramenů: http://commons.wikimedia.org http://cs.wikipedia.org Všechny použité objekty jsou součástí veřejných knihoven. Dílo smí být šířeno pod licencí CC BY-SA.


Stáhnout ppt "Secese Přelom 19. s 20. století Základní škola Bohutín, okres Příbram VY_32_INOVACE_UaK08_Secese Barbora HavejováAutor materiálu: Materiál je určen k bezplatnému."

Podobné prezentace


Reklamy Google