Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,"— Transkript prezentace:

1 Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz
Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/ Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Typologie nábytku Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_14_17 Název DUMu: Čalouněný nábytek Pro obor vzdělávání: L/02 Předmět: Konstrukce Ročník: UZD-3 Autor: Bc. Václav Pihera Datum:

2 Čalouněný nábytek Skladba

3 Čalouněný nábytek – skladba
Nosnou konstrukci čalouněného výrobku tvoří kostra. Je vyrobená převážně z dřevěných materiálů, může být také kovová. Nosné prvky bývají z masivního dřeva. Plošné prvky z velkoplošných materiálů. Spojujeme nejčastěji pomocí kolíků a sponek.

4 Čalouněný nábytek – skladba
Nosný podklad rozdělujeme na - pružný- je tvořen rošty z kovových vlnitých nebo tažných spirálových pružin. - nepružný - je tvořen z vrstveného dřeva, kovu, tvarované překližky. Důležité jsou otvory pro průchod vzduchu.

5 Čalouněný nábytek – skladba
Tvarovací vrstva Určuje tvar výrobku. Používané materiály: - PUR pěna, - kovové tlačné pružící prvky a pružiny, - pěnová pryž.

6 Čalouněný nábytek – skladba
Kypřicí vrstva Změkčuje výrobky. Používané materiály- vata, bavlna, vlna, - žíně, hedvábí, - syntetická rouna, - tyčinky z PUR pěny.

7 Čalouněný nábytek – skladba
Izolační vrstva Odděluje a zpevňuje jednotlivé vrstvy materiálů. Používané materiály- netkaná textilie. Izolační vrstvu vkládáme mezi tvarovací a kypřicí vrstvu, nebo kypřicí vrstvu a potah.

8 Čalouněný nábytek – skladba
Potahová vrstva Vytváří celkový vzhled výrobku. Používané materiály - potahová textilie, - useň. Správně zvolená potahová vrstva zajistí čalouněnému nábytku trvanlivost.

9 Čalouněný nábytek – materiály
Rouno Používá se jako výplňový materiál. Jsou termicky upravována, anebo prošívána. Rouno od potahu oddělujeme izolační tkaninou. Nalepujeme čalounickými lepidly.

10 Čalouněný nábytek – materiály
Vlnité pružiny Jsou odděleny od ostatních čalounických vrstev jutou a plstí. Používají se jako pružicí prvek sedáků čalouněného nábytku. Upevňují se do rámu pomocí kovových nebo plastových úchytů. K zabránění vrzání se styková plocha vylepí např. koženkou nebo usní.

11 Zdroj materiálů: NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce v interiéru. Praha: Grada, 2006, ISBN NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce Nábytku. Praha: Grada, 2003, ISBN JOSTEN, Elmar; REICHE, Thomas; WITTCHEN, Bernd. Truhlářské konstrukce. Grada: Praha, 2011, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Příručka pro truhláře. Praha: EUROPA-SOBOTÁLES, 2006, ISBN KANICKÁ, Ludvika; HOLOUŠ, Zdeněk. Nábytek. Praha: Grada, 2011, ISBN KOUŘIL, Jan; BUBEN, František. Truhlářství. Praha: Grada, 2003, ISBN SLAVICKÝ, Richard. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2001, ISBN

12 Zdroj materiálů: HOLOUŠ, Zdeněk; MÁCHOVÁ, Eliška; KOTÁSKOVÁ, Pavla. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2008, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Odborné kreslení. Praha: EUROPA-SOBOTÁLES, 2007, ISBN WÖHRLIN, Traugott. Nábytkové slohy. Praha: Grada, 2008, ISBN


Stáhnout ppt "Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,"

Podobné prezentace


Reklamy Google