Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Pavel Horlivý Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnický základ Tematická oblast:Elektromagnetická indukce Téma:Transformátory - náhradní schéma.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Pavel Horlivý Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnický základ Tematická oblast:Elektromagnetická indukce Téma:Transformátory - náhradní schéma."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Pavel Horlivý Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnický základ Tematická oblast:Elektromagnetická indukce Téma:Transformátory - náhradní schéma Ročník:2. a 3. Datum vytvoření:Srpen 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.1.13. ELE Anotace: Princip a náhradní schéma nejpoužívanějšího netočivého elektrického stroje. Prezentace je určena pro výuku žáků oboru Telekomunikace. Využitím grafických možností sady Microsoft Office 2010 se materiál stává inovativním zejména přehledností výkladu odborného tématu. Využití multimediálních prostředků zvyšuje názornost výuky, usnadňuje porozumění tématu i u slabších žáků a žáků se SPU, udržuje jejich pozornost, podporuje jejich zájem a aktivitu. Metodický pokyn: Materiál je určen pro výuku, vyžaduje použití PC a dataprojektoru. Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC a dataprojektoru.

2 TRANSFORMÁTORY Náhradní schéma transformátoru Rovnice transformátoru Fázorový diagram transformátoru

3 Úplné náhradní schéma transformátoru R 1,R 21 - odpor prim. a sek. vinutí, X 1   X 21  -  rozptyl. reaktance prim. a sek. vinutí, X  - magnetizační reaktance, R Fe - odpor ztrát v železe, U 1, U 21 - napětí primárn. a sekund., I 1, I 21 - proud prim a sekund.,U i - indukované napětí, I 0 - proud naprázdno, I   -  magnetiz. proud, I Fe - proud na krytí ztrát, Z 21 - zatěžovací impedance

4 Náhradní schéma transformátoru Sekundární vinutí transformátoru je spojeno nakrátko. Předpokládá se, že spojka má nulový odpor, takže napětí U 21 = 0 V. Obvodem protéká velký proud nakrátko I K, proto můžeme zanedbat paralelní větev, tím se náhradní schéma značně zjednoduší. celkový odpor R=R 1 +R 21 rozptyl. reaktance X σ = X 1σ + X 21σ

5 Náhradní schéma transformátoru nakrátko kde U R je fázor úbytku napětí způsobený činným odporem U R =R. I k U σ je fázor úbytku napětí způsobený rozptylovou reaktancí U σ =X σ.I k U 1 =U R +U σ

6 Rovnice transformátoru - schéma ztrát Vyplývají z náhradního schématu Sestaveny dle 2. Kirchhoffova zákona o napětí

7 Náhradní schéma – ztráty v železe Proud naprázdno I 0 I 0 = I Fe + I 

8 Proudové rovnice transformátoru Vyplývají z náhradního schématu Sestaveny dle 1.Kirchhoffova zákona o proudech

9 Fázorový diagram transformátoru Přepočítací vztahy: U 2 ´= U 21 = p.U 2 (jiné značení) I 2 ´= I 21 = I 2 / p R 2 ´= R 21 = p 2. R 2 X σ2 ´=X s21 = p 2.X Lσ2 Sekundární parametry jsou přepočítány na primární stranu.

10 Kontrolní otázky Popiš princip transformátoru? Jaké parametry lze měnit a jaké jsou konstantní? Nakresli náhradní schéma trafa nakrátko, naprázdno Napiš čtyři rovnice transformátoru?

11 Použité zdroje ŘÍHA, Josef. Elektrické stroje a přístroje: učební text pro 2. a 3. ročník studijního oboru elektrotechnika. 3. vyd. Praha: SNTL, 1990, 287 s. ISBN 80-030-0315-6. VOŽENÍLEK, Ladislav a František LSTIBŮREK. Základy elektrotechniky II pro 2. a 3. ročník SOU elektrotechnických. Praha: SNTL, 1985. VOŽENÍLEK, Ladislav a Miloš ŘEŠÁTKO. Základy elektrotechniky I. 2. vyd. Praha: SNTL, 1986. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Pavel Horlivý.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Pavel Horlivý Předmět/vzdělávací oblast:Elektrotechnický základ Tematická oblast:Elektromagnetická indukce Téma:Transformátory - náhradní schéma."

Podobné prezentace


Reklamy Google