Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UHLIČITANY. Uhličitan sodný Vzorec: Na 2 CO 3 Vzorec: Na 2 CO 3 Triviální název této látky je soda. Triviální název této látky je soda. Soda se používá.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UHLIČITANY. Uhličitan sodný Vzorec: Na 2 CO 3 Vzorec: Na 2 CO 3 Triviální název této látky je soda. Triviální název této látky je soda. Soda se používá."— Transkript prezentace:

1 UHLIČITANY

2 Uhličitan sodný Vzorec: Na 2 CO 3 Vzorec: Na 2 CO 3 Triviální název této látky je soda. Triviální název této látky je soda. Soda se používá při výrobě skla, papíru a detergentů (= čistících prostředků). Časté je i použití jako prostředku pro vytvoření zásaditého prostředí. Soda se používá při výrobě skla, papíru a detergentů (= čistících prostředků). Časté je i použití jako prostředku pro vytvoření zásaditého prostředí. V domácnosti je soda používána jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů. Bez jejího použití by bylo nutné použít nadbytečné množství pracího prostředku. V domácnosti je soda používána jako změkčovadlo vody. Váže ionty hořčíku a vápníku za vzniku patřičných nerozpustných uhličitanů. Bez jejího použití by bylo nutné použít nadbytečné množství pracího prostředku. Součást výrobku k odvykání kouření – žvýkačky Nicorette Součást výrobku k odvykání kouření – žvýkačky Nicorette

3 Hydrogenuhličitan sodný Vzorec: NaHCO 3 Vzorec: NaHCO 3 Jedlá soda, soda bicarbona Jedlá soda, soda bicarbona Užívací soda, bílý prášek ve vodě rozpustný. Vodný roztok reaguje slabě alkalicky. Užívací soda, bílý prášek ve vodě rozpustný. Vodný roztok reaguje slabě alkalicky. Součást kypřících prášků (kypření těsta). Součást kypřících prášků (kypření těsta).

4 Uhličitan vápenatý Vzorec: CaCO 3 Vzorec: CaCO 3 V přírodě se nachází v podobě několika nerostů – kalcit, aragonit (Zbrašovské aragonitové jeskyně) nebo v podobě hornin vápenec (Český kras, Moravský kras, Prachovice), mramor (Český Šternberk), křída. Je obsažen také v karlovarském vřídlovci. V přírodě se nachází v podobě několika nerostů – kalcit, aragonit (Zbrašovské aragonitové jeskyně) nebo v podobě hornin vápenec (Český kras, Moravský kras, Prachovice), mramor (Český Šternberk), křída. Je obsažen také v karlovarském vřídlovci. Známe ho jako vodní kámen. Známe ho jako vodní kámen. křídové útesy

5 Uhličitan vápenatý Je významnou surovinou pro výrobu páleného vápna, následně hašeného vápna využitelného ve stavebnictví. Je významnou surovinou pro výrobu páleného vápna, následně hašeného vápna využitelného ve stavebnictví.


Stáhnout ppt "UHLIČITANY. Uhličitan sodný Vzorec: Na 2 CO 3 Vzorec: Na 2 CO 3 Triviální název této látky je soda. Triviální název této látky je soda. Soda se používá."

Podobné prezentace


Reklamy Google