Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOLI VE STAVEBNICTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOLI VE STAVEBNICTVÍ."— Transkript prezentace:

1 SOLI VE STAVEBNICTVÍ

2 Síran vápenatý v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO4.2 H2O, jemnozrnný sádrovec se nazývá alabastr (na obrázcích), průhledná odrůda mariánské sklo. Má bílou barvu. Pálením sádrovce na prášek vzniká sádra. Sádrovec se přidává také jako přísada do cementu. Druhý minerál, ve kterém se vyskytuje síran vápenatý je anhydrit. Jedná se o bezvodý síran vápenatý. Je to průhledná bezbarvá látka.

3 Síran vápenatý Použití:
K opravování omítek, upevňování různých předmětů ve zdivu a omítkách (šedá sádra) Práškovou sádru sypeme do vody (ne opačně) a mícháme – vznikne hustá kaše, která tuhne a tvrdne K výrobě sádrokartonů Zhotovování stavebních štuk (bílá sádra) Chirurgie – sádrové obvazy Odlitky (např. kriminalistika, zubní technika) Alabastr – využití jako sochařský a dekorativní materiál štuková výzdoba zámek Letohrad –chodba v přízemí odlitek

4 Uhličitan vápenatý V přírodě se nachází v podobě několika nerostů – kalcit, aragonit (Zbrašovské aragonitové jeskyně) nebo v podobě hornin vápenec (Český kras, Moravský kras, Prachovice), mramor (Český Šternberk), křída. Je obsažen také v karlovarském vřídlovci. Známe ho jako vodní kámen . Vzorec: CaCO3. křídové útesy

5 Uhličitan vápenatý Je významnou surovinou pro výrobu páleného vápna, následně hašeného vápna využitelného ve stavebnictví.

6 Uhličitan vápenatý Křída je druh jemnozrnného vápence bílé barvy. Vnikl rozpadem schránek mořských mikroorganismů. Křídové útesy tvoří pobřeží průlivu La Manche, na německé Rujaně i jinde. Křída se používá jako psací potřeba, jako plnivo ve farmaceutickém průmyslu nebo k výrobě leštících prášků.

7 Cement Je jemná práškovitá směs.
S vodou tuhne na pevný a tvrdý cementový kámen. Výroba portlandského cementu: suroviny: vápenec, hlína, jíl a slín (vápnitý jíl) se drtí v kulovém mlýnu a pak v rotační peci při teplotě °C vypalují na slinky (hrudky spečené žárem). K vychladlý se přidává sádrovec (2%) a rozmělňují se v kulových mlýnech na jemný šedý prášek – cement.

8 Beton Použití cementu:
K výrobě betonu = směs štěrku, písku, cementu a vody. Po ztvrdnutí má vlastnosti podobné přírodnímu kamenu. Má vysokou pevnost v tlaku, ale malou v tahu, proto se vkládají ocelové pruty nebo pletivo = železobeton. Využití: domy, mosty, přehrady, povrch silnic a přistávacích ploch letišť, dlaždice, trubky, stožáry.


Stáhnout ppt "SOLI VE STAVEBNICTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google