Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SOLI VE STAVEBNICTVÍ. Síran vápenatý  v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO 4.2 H 2 O, jemnozrnný sádrovec.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SOLI VE STAVEBNICTVÍ. Síran vápenatý  v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO 4.2 H 2 O, jemnozrnný sádrovec."— Transkript prezentace:

1 SOLI VE STAVEBNICTVÍ

2 Síran vápenatý  v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO 4.2 H 2 O, jemnozrnný sádrovec se nazývá alabastr (na obrázcích), průhledná odrůda mariánské sklo. Má bílou barvu.  Pálením sádrovce na prášek vzniká sádra. Sádrovec se přidává také jako přísada do cementu. Druhý minerál, ve kterém se vyskytuje síran vápenatý je anhydrit. Jedná se o bezvodý síran vápenatý. Je to průhledná bezbarvá látka.

3 Síran vápenatý Použití:  K opravování omítek, upevňování různých předmětů ve zdivu a omítkách (šedá sádra)  Práškovou sádru sypeme do vody (ne opačně) a mícháme – vznikne hustá kaše, která tuhne a tvrdne  K výrobě sádrokartonů  Zhotovování stavebních štuk (bílá sádra)  Chirurgie – sádrové obvazy  Odlitky (např. kriminalistika, zubní technika)  Alabastr – využití jako sochařský a dekorativní materiál odlitek štuková výzdoba zámek Letohrad –chodba v přízemí

4 Uhličitan vápenatý  V přírodě se nachází v podobě několika nerostů – kalcit, aragonit (Zbrašovské aragonitové jeskyně) nebo v podobě hornin vápenec (Český kras, Moravský kras, Prachovice), mramor (Český Šternberk), křída. Je obsažen také v karlovarském vřídlovci.  Známe ho jako vodní kámen.  Vzorec: CaCO 3. křídové útesy

5 Uhličitan vápenatý  Je významnou surovinou pro výrobu páleného vápna, následně hašeného vápna využitelného ve stavebnictví.

6 Uhličitan vápenatý  Křída je druh jemnozrnného vápence bílé barvy. Vnikl rozpadem schránek mořských mikroorganismů.  Křídové útesy tvoří pobřeží průlivu La Manche, na německé Rujaně i jinde.  Křída se používá jako psací potřeba, jako plnivo ve farmaceutickém průmyslu nebo k výrobě leštících prášků.

7 Cement  Je jemná práškovitá směs.  S vodou tuhne na pevný a tvrdý cementový kámen.  Výroba portlandského cementu: suroviny: vápenec, hlína, jíl a slín (vápnitý jíl) se drtí v kulovém mlýnu a pak v rotační peci při teplotě 1300 -1400°C vypalují na slinky (hrudky spečené žárem). K vychladlý se přidává sádrovec (2%) a rozmělňují se v kulových mlýnech na jemný šedý prášek – cement.

8 Beton Použití cementu:  K výrobě betonu = směs štěrku, písku, cementu a vody. Po ztvrdnutí má vlastnosti podobné přírodnímu kamenu. Má vysokou pevnost v tlaku, ale malou v tahu, proto se vkládají ocelové pruty nebo pletivo = železobeton.  Využití: domy, mosty, přehrady, povrch silnic a přistávacích ploch letišť, dlaždice, trubky, stožáry.


Stáhnout ppt "SOLI VE STAVEBNICTVÍ. Síran vápenatý  v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO 4.2 H 2 O, jemnozrnný sádrovec."

Podobné prezentace


Reklamy Google