Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

SÍRANY. Síran měďnatý Vlastnosti: V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním vody modrá. V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "SÍRANY. Síran měďnatý Vlastnosti: V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním vody modrá. V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním."— Transkript prezentace:

1 SÍRANY

2 Síran měďnatý Vlastnosti: V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním vody modrá. V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním vody modrá. Z vodného roztoku krystalizuje jako pentahydrát (skalice modrá), CuSO 4 ·5H 2 O, v azurově modrých krystalech. Modrá skalice je technicky nejdůležitější solí mědi. Z vodného roztoku krystalizuje jako pentahydrát (skalice modrá), CuSO 4 ·5H 2 O, v azurově modrých krystalech. Modrá skalice je technicky nejdůležitější solí mědi.

3 Síran měďnatý Použití: Materiál pro výrobu minerálních barev. Materiál pro výrobu minerálních barev. K dezinfekci vody v bazénech. K dezinfekci vody v bazénech. Impregnace dřeva proti hnilobě. Impregnace dřeva proti hnilobě. Konzervování vycpanin. Konzervování vycpanin. Moření osiva. Moření osiva. Součást poměďovacích lázní. Součást poměďovacích lázní. Barvení kůží. Barvení kůží. Svíravý, leptací a dávicí prostředek v lékařství. Svíravý, leptací a dávicí prostředek v lékařství.

4 Síran měďnatý Použití: Materiál pro výrobu minerálních barev Materiál pro výrobu minerálních barev K dezinfekci vody v bazénech K dezinfekci vody v bazénech Impregnace dřeva proti hnilobě Impregnace dřeva proti hnilobě Konzervování vycpanin Konzervování vycpanin Moření osiva Moření osiva Součást poměďovacích lázní Součást poměďovacích lázní Barvení kůží Barvení kůží Svíravý, leptací a dávicí prostředek v lékařství Svíravý, leptací a dávicí prostředek v lékařství

5 Síran vápenatý v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO 4.2 H 2 O, jemnozrnný sádrovec se nazývá alabastr (na obrázcích), průhledná odrůda mariánské sklo. Má bílou barvu. v přírodě se nachází ve dvou minerálech. Sádrovec je dihydrát síranu vápenatého CaSO 4.2 H 2 O, jemnozrnný sádrovec se nazývá alabastr (na obrázcích), průhledná odrůda mariánské sklo. Má bílou barvu. Pálením sádrovce na prášek vzniká sádra. Sádrovec se přidává také jako přísada do cementu. Druhý minerál, ve kterém se vyskytuje síran vápenatý, je anhydrit. Jedná se o bezvodý síran vápenatý. Je to průhledná bezbarvá látka. Pálením sádrovce na prášek vzniká sádra. Sádrovec se přidává také jako přísada do cementu. Druhý minerál, ve kterém se vyskytuje síran vápenatý, je anhydrit. Jedná se o bezvodý síran vápenatý. Je to průhledná bezbarvá látka.

6 Síran vápenatý Použití: K opravování omítek, upevňování různých předmětů ve zdivu a omítkách (šedá sádra). K opravování omítek, upevňování různých předmětů ve zdivu a omítkách (šedá sádra). Práškovou sádru sypeme do vody (ne opačně) a mícháme – vznikne hustá kaše, která tuhne a tvrdne. Práškovou sádru sypeme do vody (ne opačně) a mícháme – vznikne hustá kaše, která tuhne a tvrdne. K výrobě sádrokartonů. K výrobě sádrokartonů. Zhotovování stavebních štuků (bílá sádra). Zhotovování stavebních štuků (bílá sádra). Chirurgie – sádrové obvazy. Chirurgie – sádrové obvazy. Odlitky (např. kriminalistika, zubní technika, dekorace). Odlitky (např. kriminalistika, zubní technika, dekorace). Jemnozrnná bílá průsvitná odrůda sádrovce se nazývá alabastr. Používá se jako sochařský kámen a k výrobě ozdobných předmětů. Jemnozrnná bílá průsvitná odrůda sádrovce se nazývá alabastr. Používá se jako sochařský kámen a k výrobě ozdobných předmětů. odlitek štuková výzdoba zámek Letohrad –chodba v přízemí


Stáhnout ppt "SÍRANY. Síran měďnatý Vlastnosti: V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním vody modrá. V bezvodém stavu tvoří bílý prášek, který přijímáním."

Podobné prezentace


Reklamy Google