Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PORUCHY VĚDOMÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PORUCHY VĚDOMÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."— Transkript prezentace:

1 PORUCHY VĚDOMÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz

2 ŠkolaSOŠ a SOU Milevsko Autor Mgr. Jaroslava Neumannová NázevVY_32_INOVACE_07_B_06_ZDR TémaPoruchy vědomí Datum tvorby17.12.2012 Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0557 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

3 Anotace a metodické pokyny: Tato prezentace je určena pro výuku předmětu Zdravotní nauka, který je vyučován ve 2. ročníku. Předmět je součástí bloku odborného vzdělávání. Nejprve probereme, co je to vědomí, rozdělíme poruchy vědomí. Určíme, co je to bezvědomí. Nakonec probereme první pomoc i v praktickém příkladu. Str. 5 – obr. – kóma. Str. 6 – mdloba – 1. pomoc. Str. 7 – příčiny delíria. Str. 9 – kliknutím se objeví otázka. Str. 10 – obr. – mdloba a kolaps. Str. 12 – zotavovací poloha. Str. 13, 14 – kliknutím se objeví úlohy. Materiál je interaktivní a inovativní především díky propojenosti výkladu učitele a samostatné práce žáků, a to za využití ICT.

4 Vědomí – je aktivní stav lidské psychiky, orientujeme se v čase, prostoru, situaci a ve vlastní osobě Předpoklady k udržení normálního stavu vědomí: -Dostatek kyslíku -Dostatek energetického zdroje (glukózy) -Fyziologické pH mozkové tkáně a moku -Normální nitrolební tlak

5 Dělení poruch vědomí: 1)Kvantitativní : somnolence – zvýšená spavost, polospánek, postižený usíná vsedě, reaguje na oslovení, jemný dotyk, orientuje se sopor – pevný, hluboký spánek, postižený nereaguje na běžné podněty, ale jen na silnější (pevný stisk ruky), chybí slovní odpověď kóma – leží v pasivní poloze, dýchá zpomaleně, tělo má bezvládné, negativní reakce zornic, nereaguje na běžné podněty (oslovení) ani na bolest ObrObr.

6 2) Kvalitativní: mdloba (synkopa) – krátkodobá ztráta vědomí z důvodu přechodné mozkové hypoxie v důsledku nedokrevnosti obnubilace (mrákotný stav) – např. při hypoglykemii, zachována prostorová orientace, ale není zachováno vlastní počínání ObrObr.

7 delirium – vzrušení, halucinace, u horečnatých onemocnění, otrav, alkoholismu, psychiatrických onemocnění amence – bouřlivější než delirium, poruchy chování, vnímání, nálady, myšlení agonie – údobí před smrtí obluzené vědomí – dezorientace, úzkost, bezradnost ObrObr.

8 Bezvědomí – klinický pojem pro něj je kóma je to ztráta schopnosti reagovat na vnější podněty (zvuk, bolest) – následkem poruchy mozku jde o stav bezprostředně ohrožující život Postup při poskytování první pomoci: -zjistíme, zda jsou zachovány životní funkce – dech, krevní oběh, zkontrolujeme dutinu ústní -Orientačně vyšetříme – hledáme poranění -Pokud není poraněna páteř a jsou zachovány životní funkce uložíme do zotavovací polohy -Kontrolujeme životní funkce, nepodáváme nic ústy -Při selhání krevního oběhu – resuscitujeme -Pátráme po lécích, průkazech diabetika,… -Zajistíme odborný transport

9 Rozmyslete se: Poraněný leží na břiše, nereaguje na oslovení ani na bolestivé podněty, obličej a ruce má cyanotické, zornice jsou stejně široké, nereagují na světlo. Tep je 110/min, nedýchá, okolí úst je promodralé. Diagnóza: hluboké bezvědomí se zástavou dýchání. Jak budete postupovat při ošetření?

10 Mdloba, kolaps – krátkodobá ztráta vědomí způsobená přechodným nedostatečným prokrvením mozku Příčina: pokles krevního tlaku (dlouhé stání v dusném prostředí), náhlá změna polohy, požití léků snižujících krevní tlak, silný emoční podnět – strach, špatná zpráva, bolest Varovné příznaky: nevolnost, závrať, zívání, zatmění před očima, bílá barva v obličeji, studený pot na čele ObrObr.

11 Postup při poskytování první pomoci: -Položíme postiženého do protišokové polohy, zajistíme čerstvý vzduch, uvolníme oděv -Kontrolujeme fyziologické funkce a průchodnost dýchacích cest, na čelo můžeme dát studený obklad -Pokud se vrací postiženému barva a upravuje se stav, není nutné volat lékaře, hlavně pokud známe příčinu -Pokud bylo dusno, parno – zajistíme čerstvý vzduch

12 -Pokud postižený zůstává v bezvědomí – uložíme do polohy na boku a sledujeme fyziologické funkce, protišoková opatření -Pokud postižený nenabývá vědomí, dochází k poruše základních životních funkcí, stav se komplikuje ( řeč, bolest hlavy, křeče), zavoláme záchranku ObrObr.

13 Definuj pojem vědomí Jak dělíme poruchy vědomí?

14 Jaké jsou kvantitativní poruchy vědomí? Jaké jsou kvalitativní poruchy vědomí?

15 Použité zdroje: Obrázky z klipartu Microsoft Power Pointu 2010 BERÁNKOVÁ, Monika; FLEKOVÁ, Anna; HOLZHAUSEROVÁ, Blanka. První pomoc. Praha: Informatorium, 2007, ISBN 978-80-7333-054-5.


Stáhnout ppt "PORUCHY VĚDOMÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Čs. armády 777 399 01 Milevsko www.issou-milevsko.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google