Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zvýšení obsahu vody v organismu – tzv. převodnění. Dochází k němu např. při selhání ledvin. Projevuje se zatížením krevního oběhu a případnými poruchami.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zvýšení obsahu vody v organismu – tzv. převodnění. Dochází k němu např. při selhání ledvin. Projevuje se zatížením krevního oběhu a případnými poruchami."— Transkript prezentace:

1

2 Zvýšení obsahu vody v organismu – tzv. převodnění. Dochází k němu např. při selhání ledvin. Projevuje se zatížením krevního oběhu a případnými poruchami mozku. Opakem hyperhydratace je dehydratace. Definice hyperhydratace:

3 Normální stav hydratace organismu: TĚLNÍ KOMPARTMENTY Intracelulárně 55% Intersticium 20% Intra- vaskulárně 7,5% Dorovnání do 100%: vazivo a chrupavky 7,5%, kost 7,5%, transcelulární prostor 2,5%. Dohromady 82,5%

4 Hyperhydratace hypertonická: Intersticium (jen částečně zvětšeno) Intra- vaskulárně Nižší obsah IC tekutiny Je způsobena:  pití mořské vody (trosečník na moři)  hypertonická infuze  tumory nadledvin  akutní selhání ledvin  akut. glomerulonefritida  předávkování hydrokarbonátů  vysoké dávky steroid. hormonů Klinický projev: změna na EKG. PŘÍČINA: přibývá Na v těle Nastává při přívodu tekutiny, jejíž osmolalita převyšuje maximální osmolalitu moči!

5 Hyperhydratace izotonická: Intersticium normální stav Intra- vaskulárně normální stav Je způsobena:  solné roztoky (fýzáky) intravenozně (nekontrolované infuze)  posttraumaticky  u tumorů nadledvin – účinek hormonů!  u jaterní insuficience  u kardiaků na základě redistribuce krve odsun krve od ledvin během dne, pokyn RENIN>ANGIOTENZIN>ALDOSTERON>resorbce Na, H 2 O  u cirhotiků – hypoalbuminémie nebo špatné odbourávání angiotenzinu, vazopresinu  nefrotický synrom  edémy z hladu Klinický projev: edémy podkoží, plic, ascites, hydrothorax, obecně zvýšení TK. PŘÍČINA: současně přibývá Na a H 2 O Intracelulární tekutina (nemění se osmotická aktivita – IC prostor není ovlivněn) Vyšší obsah intersticiální tekutiny Vyšší obsah intra- vaskulární tekutiny

6 Hyperhydratace hypotonická: (tzv. otrava vodou) Intersticium Intra- vaskulárně Vyšší obsah IC tekutiny Je způsobena: po rychlém zavodnění po značném pocení a doplnění čistou H 2 O nadbytečný přivod vody při anurii a oligurii Addisonova choroba (ztráta solí) zvýšená hladina vazopresinu (při iktu cerebri) terapie edémů neslanou dietou+diuretika CAVE! Zvětší-li se IC objem, hrozí hlavně EDÉM MOZKU PŘÍČINA: přibývá H 2 O v těle Klinický projev:  pacient přijal větší mn. tekutin nebo je stav způsoben nemocí  hypotenze  bradykardi  zvracení  až koma  anizokorie  zvýšení reflexnosti  klesá osmolarita séra (normální hodnota cca. 290 mmolkg H 2 O)  Na je pod 130 mmol/l (ref. hodnota cca. 128-141 mmoll)  neurologie: Babinského reflex pozitivní (při lezi pyramidových drah)  syndrom po zvýšení nitrolebního tlaku

7 Základní příčiny hyperhydratace v organismu v přehledu. ZVÝŠENÝ PŘÍVOD DO ORGANISMU -per os -infuzí -katabolismem SNÍŽENÁ ELIMINACE -renální insuficience (selhání ledvin)

8 Obecné příznaky při zvýšeném objemu tekutiny v extracelulárním prostoru.  hypertenze  3. srdeční ozva  naplnění krčních žíl  pozitivní hepatojugulární reflux  poslechově plicní městnání  kůže a sliznice jsou oteklé, lokalizace je závislá na poloze těla.

9 Na závěr: zapojení důležitých látek při hyperhydrataci. HYPERHYDRATACE  ZVÝŠENÍ TLAKU KRVE  START SYSTÉMU RENIN-ANGIOTENZIN-ALDOSTERON HYPERHYDRATACE  ADH  DIURÉZA HYPERHYDRATACE  ANF  ZVÝŠ. DIURÉZA A NATRIURÉZA

10


Stáhnout ppt "Zvýšení obsahu vody v organismu – tzv. převodnění. Dochází k němu např. při selhání ledvin. Projevuje se zatížením krevního oběhu a případnými poruchami."

Podobné prezentace


Reklamy Google