Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vektorová a bitmapová grafika Lenka Heikenwalderová 4.Z1.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vektorová a bitmapová grafika Lenka Heikenwalderová 4.Z1."— Transkript prezentace:

1 Vektorová a bitmapová grafika Lenka Heikenwalderová 4.Z1

2 Co je vektorová grafika? Principem vektorové grafiky je popis jednotlivých objektů a jejich parametrů vyjádřený množinou vektorů. Tyto vektory mohou být jednorozměrné nebo vícerozměrné. Dvourozměrný souřadný systém může být kružnice.

3 Největší výhodou vektorové kresby je možnost vykreslení v libovolném měřítku bez ztráty kvality výsledného zobrazení.

4 Součástí popisu vektorových objektů může být taktéž informace o výplni, okraji a barvách. Omezení vektorové grafiky spočívá pouze v přesnosti použité aritmetiky a v číselném rozsahu, který je dán typem použitého čísla (celé, reálné, reálné číslo s dvojnásobnou přesností, apod.)

5 Grafické formáty vektorové Nejčastěj pouzívané vektorové grafické formáty: Nejčastěj pouzívané vektorové grafické formáty: CDR CDR DWG DWG EPS EPS DFX DFX DXB, atd. DXB, atd.

6 Výhody vektorové grafiky i při velkém zvětšení nedojde k rozostření obrázku i při velkém zvětšení nedojde k rozostření obrázku vektorová grafika je přesná vektorová grafika je přesná v průběhu tvorby je možné provádět zásadní změny v průběhu tvorby je možné provádět zásadní změny

7 Neumožňují realistické zobrazení Neumožňují realistické zobrazení nelze u nich použít nástroje, např. posprejování, rozmazávání okrajů, filtrováni, gumování nebo vyřezávání. nelze u nich použít nástroje, např. posprejování, rozmazávání okrajů, filtrováni, gumování nebo vyřezávání. Nevýhody vektorové grafiky

8 Bitmapová grafika Obrázky reprezentované bitmapou jsou vícerozměrné matice. Každý prvek nese informaci (nebo část informace) o zobrazovaném bodu. Touto informací může být například barva bodu nebo jedna z barevných složek, případně informace o jasu bodu. Obsahem informace bývá číslo, které identifikuje barevnou informaci o bodu v tabulce barev, která může být součástí souboru bitmapy.

9 Jak vzniklo slovo bitmapa? Slovo bitmapa vzniklo složením slovního spojení bitová mapa v době, kdy bylo obvyklé, že právě jeden bit popisuje jeden bod. Tyto bitmapy obsahovaly dvoustavovou informaci o jednom bodu.

10 Nyní je zcela běžné, že počet bitů informace na jeden bod obrázku se pohybuje od 1 do 24 a v profesionálních grafických systémech i více.

11 Výhody bitmapové grafiky Umožňuje realistické zobrazení. Umožňuje realistické zobrazení. Lze použít řadu filtrů, které obrázek upraví. Lze použít řadu filtrů, které obrázek upraví. Lze provádět úpravy obrázků po jednotlivých bodech. Lze provádět úpravy obrázků po jednotlivých bodech.

12 Nevýhody bitmapové grafiky Čáry jsou při podrobném pohledu zubaté. Čáry jsou při podrobném pohledu zubaté. Obrázky nelze zvětšovat. Obrázky nelze zvětšovat. Obrázky jsou příliš objemné a to je náročné na operační paměť počítače. Obrázky jsou příliš objemné a to je náročné na operační paměť počítače.

13 Grafické formáty bitmapové Nejčastěji používané bitmapové grafické editory: Nejčastěji používané bitmapové grafické editory: PCX PCX BMP BMP TIF TIF GIF GIF JPG JPG

14 Obsah 1. Nadpis 1. Nadpis 2. - 4. Vektorová grafika 2. - 4. Vektorová grafika 5. Grafické formáty vektorové 5. Grafické formáty vektorové 6. Výhody vektorové grafiky 6. Výhody vektorové grafiky 7. Nevýhody vektorové grafiky 7. Nevýhody vektorové grafiky 8. Bitmapová grafika 8. Bitmapová grafika 9. - 10. Jak vzniklo slovo bitmapa 9. - 10. Jak vzniklo slovo bitmapa

15 11. Výhody bitmapové grafiky 11. Výhody bitmapové grafiky 12. Nevýhody bitmapové grafiky 12. Nevýhody bitmapové grafiky 13. Grafické formáty bitmapové 13. Grafické formáty bitmapové


Stáhnout ppt "Vektorová a bitmapová grafika Lenka Heikenwalderová 4.Z1."

Podobné prezentace


Reklamy Google