Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RASTROVÁ A VEKTOROVÁ GRAFIKA.  V bitmapové grafice je celý obrázek popsán pomocí jednotlivých barevných bodů (pixelů).  Body jsou uspořádány do mřížky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RASTROVÁ A VEKTOROVÁ GRAFIKA.  V bitmapové grafice je celý obrázek popsán pomocí jednotlivých barevných bodů (pixelů).  Body jsou uspořádány do mřížky."— Transkript prezentace:

1 RASTROVÁ A VEKTOROVÁ GRAFIKA

2  V bitmapové grafice je celý obrázek popsán pomocí jednotlivých barevných bodů (pixelů).  Body jsou uspořádány do mřížky. Každý bod má určen svou přesnou polohu a barvu v nějakém barevném modelu (např. RGB).  Tento způsob popisu obrázků používá např. televize nebo digitální fotoaparát. Kvalitu záznamu obrázku ovlivňuje především rozlišení a barevná hloubka. RASTROVÁ (BITMAPOVÁ) GRAFIKA NEVÝHODY: - velké nároky na paměťové zdroje - změna velikosti vede ke zhoršení obrazové kvality obrázku - zvětšování obrázku je možné jen v omezené míře, při větším zvětšení je na výsledném obrázku patrný rastr VÝHODY: + pořízení obrázku je velmi snadné například pomocí fotoaparátu nebo pomocí skeneru.

3 RASTROVÁ (BITMAPOVÁ) GRAFIKA Bitmapový grafický editor nebo také rastrový grafický editor je počítačový program umožňující uživateli prostřednictvím grafického rozhraní vytvářet a upravovat soubory s rastrovou grafikou. Data jsou zaznamenávána v některém z formátů vhodných pro bitmapovou grafiku jako např. JPEG, PNG, GIF a TIFF.

4 VEKTOROVÁ GRAFIKA  Zatímco v rastrové grafice je celý obrázek popsán pomocí hodnot jednotlivých barevných bodů (pixelů) uspořádaných do pravoúhlé mřížky, vektorový obrázek je složen ze základních geometrických útvarů, jako jsou body, přímky, křivky a mnohoúhelníky.  Vektorová grafika se používá zejména pro počítačovou sazbu, tvorbu ilustrací, diagramů a počítačových animací. Výhody: + Je v ní možné libovolné zmenšování nebo zvětšování obrázku beze ztráty kvality (viz ukázka v úvodu článku). + Je možné pracovat s každým objektem v obrázku odděleně. Nevýhody: - Oproti rastrové grafice zpravidla složitější pořízení obrázku. V rastrové grafice lze obrázek snadno pořídit pomocí fotoaparátu nebo skeneru. - Překročí-li složitost grafického objektu určitou mez, začne být vektorová grafika náročnější na operační paměť a procesor než grafika bitmapová. - Nehodí se na zápis složitých barevných ploch - například fotografie Ukázka efektivity vektorové grafiky při zvětšování: (a)originální vektorový obrázek; (b) zvětšeno 8× jako vektorový obrázek; (c) zvětšeno 8x jako rastrový obrázek

5 VEKTOROVÁ GRAFIKA Formáty vektorové grafiky:.eps,.ps – PostScript.pdf – Portable Document Format.ai – Adobe Illustrator Artwork.cdr – Corel Draw.svg – Scalable Vector Graphics.zmf – Zoner Callisto


Stáhnout ppt "RASTROVÁ A VEKTOROVÁ GRAFIKA.  V bitmapové grafice je celý obrázek popsán pomocí jednotlivých barevných bodů (pixelů).  Body jsou uspořádány do mřížky."

Podobné prezentace


Reklamy Google