Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vyrovnání časové řady OA a VOŠ Příbram. Trend časové řady Rozumíme jím dlouhodobou tendenci ve vývoji hodnot analyzovaného ukazatel. Rozumíme jím dlouhodobou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vyrovnání časové řady OA a VOŠ Příbram. Trend časové řady Rozumíme jím dlouhodobou tendenci ve vývoji hodnot analyzovaného ukazatel. Rozumíme jím dlouhodobou."— Transkript prezentace:

1 Vyrovnání časové řady OA a VOŠ Příbram

2 Trend časové řady Rozumíme jím dlouhodobou tendenci ve vývoji hodnot analyzovaného ukazatel. Rozumíme jím dlouhodobou tendenci ve vývoji hodnot analyzovaného ukazatel. Trend může být rostoucí, klesající nebo někdy mohou hodnoty ukazatele dané časové řady v průběhu sledovaného období kolísat kolem určité úrovně, potom se jedná o časovou řadu s konstantním trendem. Trend může být rostoucí, klesající nebo někdy mohou hodnoty ukazatele dané časové řady v průběhu sledovaného období kolísat kolem určité úrovně, potom se jedná o časovou řadu s konstantním trendem.

3 Tradičním způsobem popisu trendu časové řady je její vyrovnání nějakou matematickou funkcí. Tím získáme souhrnnou informaci o charakteru hlavní tendence ve vývoji analyzovaného ukazatele v čase a navíc můžeme modelovat i další vývoj trendu v budoucnu, ovšem za předpokladu, že se jeho charakter nezmění. Tradičním způsobem popisu trendu časové řady je její vyrovnání nějakou matematickou funkcí. Tím získáme souhrnnou informaci o charakteru hlavní tendence ve vývoji analyzovaného ukazatele v čase a navíc můžeme modelovat i další vývoj trendu v budoucnu, ovšem za předpokladu, že se jeho charakter nezmění. Trend časové řady

4 pro charakterizování dynamiky vývoje časových řad, tzn. pro zkoumání rychlosti změn hodnot sledovaného ukazatele v závislosti na čase, je možné užívat různé statistické charakteristiky: Elementární charakteristiky časových řad časových řad

5 Vyrovnání časové řady - lineární Vzhledem k povaze údajů, se kterými pracujeme, Vzhledem k povaze údajů, se kterými pracujeme, provádíme vyrovnání lineární a vyjádříme ho ve tvaru:

6 První absolutní diference První absolutní diference (absolutní přírůstky): – absolutní přírůstek nebo úbytek zkoumaného ukazatele v určitém okamžiku (období) proti okamžiku (období) bezprostředně předcházejícímu (např. hodnota jednoho roku mínus hodnota roku předchozího) Je-li absolutní přírůstek přibližně konstantní, je vhodné pro vyrovnání časové řady vhodné použít přímku.

7


Stáhnout ppt "Vyrovnání časové řady OA a VOŠ Příbram. Trend časové řady Rozumíme jím dlouhodobou tendenci ve vývoji hodnot analyzovaného ukazatel. Rozumíme jím dlouhodobou."

Podobné prezentace


Reklamy Google