Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Strahovský klášter Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Strahovský klášter Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013."— Transkript prezentace:

1 Strahovský klášter Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013

2 Název projektuModerní škola Registrační číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0526 Název aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název vzdělávacího materiáluStrahovský klášter Číslo vzdělávacího materiáluVY_32_INOVACE_26_20 Jméno autoraMgr. Antonín Grafnetter Název školy Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace „EU peníze středním školám“

3 Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1143 (začátek 12. století). V klášteře sídlí také Památník národního písemnictví, součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

4 Strahovský klášter

5 Části knihovny: Teologický sál Filozofický sál Kabinet kuriozit Obrazárna

6 Teologický sál Filozofický sál Obrazárna

7 Teologický sál Nejstarší část dnešní knihovny. V sále je uložena hlavně teologická literatura, většinu severní stěny pokrývají různá vydání Bible.

8 Teologický sál – čtecí pulty

9 Filozofický sál O rozměrech asi 10 x 32 m sahá přes dvě patra budovy a má zhruba v polovině výšky ochoz.

10

11

12 Nejstarší knihou v knihovně je Strahovský evangeliář, asi z roku 860

13 Byla pořízena jeho faksimile – přesná kopie

14 Kabinet kuriozit Kabinet kuriozit, předchůdce pozdějších muzeí, je umístěn ve spojovací chodbě mezi Teologickým a Filozofickým sálem. V zasklených skříních jsou zde umístěny pozoruhodné přírodniny (lastury, vycpaná zvířata apod.).

15 Kabinet kuriozit

16 Součástí kabinetu kuriozit je také xylotéka (od slova xylos = řecky dřevo)

17 Co je xylotéka? Sbírka různých dřevin ve formě knih umístěných ve skříních s policemi. Desky knihy jsou vyrobeny ze dřeva a hřbet z kůry určitého stromu nebo keře, na hřbetu se nachází popiska s názvem dřeviny, uvnitř knihy jsou uchovány další části dřeviny (např. kořeny, větve, listy, květy, semena, plody), popř. popis dřeviny.

18 Obrazárna Vznikla v 18. století. Sbírka nyní obsahuje na půldruhého tisíce malířských děl, řadu sochařských prací a předmětů uměleckého řemesla.

19 Obrazárna

20 Kostel

21 Památník národního písemnictví je literární muzeum, které se nachází v prostorách Strahovského kláštera. Specializuje se na sběr a studium významných artefaktů vztahující se k českému písemnictví. Naleznete zde i staré kodexy, prvotisky, vzácné knihy a bohatě vyzdobené knihovnické sály.

22 Poznámky Klášter je premonstrátský a byl založen v roce 1143 (začátek 12. století) Má stejně starou knihovnu, která se skládá z: 1.Teologického sálu 2.Filozofického sálu 3.Kabinetu kuriozit Součástí je také xylotéka - sbírka různých dřevin ve formě knih Nejstarší knihou této knihovny je Strahovský evangeliář (asi rok 860) Faksimile je velice přesné napodobení originálu, většinou starých tisků nebo rukopisů

23 Klíčová slova Teologický sál Filozofický sál Kabinet kuriozit Xylotéka Evangeliář (Strahovský evangeliář) Kodex Prvotisk (Inkunábule) Památník národního písemnictví

24 Zdroje: Vlastní archiv http://www.strahovskyklaster.cz/ http://www.strahovskyklaster.cz/data/pictures_items/Novy-obrazek.jpg http://www.praguecityline.cz/wp-content/uploads/2010/12/Strahovsk%C3%BD- velk%C3%BD_popisky.jpg http://www.cokdyvpraze.cz/gallery/dc685e2c3fd7a3a63944383a54aa249ea27f5 fdd/strahovska-knihovna-jpg.jpg http://www.strahovskyklaster.cz/data/pictures_items/obrazarna1_v_2.jpg http://concept.avu.cz/wp-content/uploads/xylothek-alnarp.jpg


Stáhnout ppt "Strahovský klášter Zpracoval Mgr. Antonín Grafnetter Střední škola živnostenská Sokolov 2013."

Podobné prezentace


Reklamy Google