Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola, Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, příspěvková organizace Název projektu ◦ Zkvalitnění vzdělávání na ZŠ I.Sekaniny - Škola pro 21. století.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola, Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, příspěvková organizace Název projektu ◦ Zkvalitnění vzdělávání na ZŠ I.Sekaniny - Škola pro 21. století."— Transkript prezentace:

1 Základní škola, Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, příspěvková organizace Název projektu ◦ Zkvalitnění vzdělávání na ZŠ I.Sekaniny - Škola pro 21. století Registrační číslo projektu ◦ CZ.1.07/1.4.00/21.1475 Název materiálu ◦ Minulý čas způsobových sloves - must Kód materiálu ◦ VY_32_INOVACE_A1107 Autor ◦ Mgr. Ivana Kocurová Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

2 Anotace Žáci se se seznámí se způsobovými slovesy a jejich zvláštnostmi, osvojí si pravidla tvoření minulého času slovesa „must“, procvičísi tvoření těchto tvarů. Datum 11.1.2012 Očekávaný výstup Produktivní řečové dovednosti: žák písemně, gramaticky správně tvoří a obměňuje jednoduché věty a krátké texty. Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova must, had to, didn´t have to Druh učebního materiálu presentace Power Point Druh interaktivity kombinovaná Cílová skupina žák Stupeň a typ vzdělávání II. stupeň, základní Typická věková skupina 12 – 15 let Ročník osmý

3 Minulý čas způsobových sloves must

4 Způsobová slovesa nemají koncovku –s ve 3. os. jedn. čísla otázku a zápor netvoří pomocí „do“ s následujícím infinitivem se pojí přímo, bez „to“ netvoří průběhový čas mají pouze jeden, nanejvýš dva tvary nemají infinitiv jsou významově neúplná, většinou jsou provázena infinitivem významového slovesa

5 Způsobová slovesa Modal Verbs Modal Auxiliaries slovesa postojová, neúplná, defektní nemají všechny tvary can, must, may …

6 Must  Má pouze tento jediný tvar pro přítomnost.  Lze použít také: have to/has to. I must go.Musím jít. I have to go.Musím jít.

7 Minulý čas slovesa must I must go.I have to go. I had to go.

8 Převeď věty do minulého času.  I must go to school.  They must do it.  We must have a rest.  They must be careful.  She must pass the exam.  He must get up early.  We must do our homework. II had to go to school. TThey had to do it. WWe had to have a rest. TThey had to be careful. SShe had to pass the exam. HHe had to get up early. WWe had to do our homework.

9 Zápor I had to go. I didn´t have to go.

10 Převeď věty do záporu 1. I had to go to school. 2. They had to do it. 3. We had to have a rest. 4. They had to be careful. 5. She had to pass the exam. 6. He had to get up early. 7. We had to do our homework. 1.I didn´t have to go to school. 2.They didn´t have to do it. 3.We didn´t have to have a rest. 4.They didn´t have to be careful. 5.She didn´t have to pass the exam. 6.He didn´t have to get up early. 7.We didn´t have to do our homework.

11 Otázka They had to go. Did they have to go?

12 Utvoř otázku 1.I had to go to school. 2.They had to do it. 3.We had to have a rest. 4.They had to be careful. 5.She had to pass the exam. 6.He had to get up early. 7.We had to do our homework. 1.Did I have to go to school? 2.Did they have to do it? 3.Did we have to have a rest? 4.Did they have to be careful? 5.Did she have to pass the exam? 6.Did he have to get up early? 7.Did we have to do our homework?


Stáhnout ppt "Základní škola, Ostrava-Poruba, I. Sekaniny 1804, příspěvková organizace Název projektu ◦ Zkvalitnění vzdělávání na ZŠ I.Sekaniny - Škola pro 21. století."

Podobné prezentace


Reklamy Google