Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím."— Transkript prezentace:

1 Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0940 Autor: Hana Pospíšilová Tematická oblast: Termodynamika Název DUMu: Adiabatický děj Kód: VY_32_INOVACE_FY.1.20 Datum:3. 1. 2013 Cílová skupina: Žáci středních škol Klíčová slova:Adiabatický děj, adiabata, Poissonův zákon Anotace: Prezentace slouží k úvodnímu seznámení s názvoslovím a základními vztahy mezi veličinami popisující adiabatický děj.

2 Adiabatický děj

3 O jaký děj jde? Adiabatický děj je děj, při kterém neprobíhá tepelná výměna mezi plynem a okolím.

4 … Poissonova konstanta Poissonův zákon

5 … měrná tepelná kapacita plynu za stálého tlaku … měrná tepelná kapacita za stálého objemu Pro ideální plyn s jednoatomovými molekulami je s dvouatomovými molekulami. Pro reálné plyny jsou hodnoty Poissonovy konstanty uvedeny v tabulkách. Poissonova konstanta

6 Graf závislosti tlaku plynu stálé hmotnosti na objemu při adiabatickém ději se nazývá adiabata. Video: http://www.vascak.cz/?p=2083http://www.vascak.cz/?p=2083 Zdroj: autor Adiabatický děj adiabata

7 Adiabata vždy klesá strměji než izoterma! adiabata izoterma

8 První termodynamický zákon z hlediska adiabatického děje. ΔU=Q+W Při adiabatickém ději neprobíhá tepelná výměna mezi plynem a okolím, tj. Q=0. Co říká první termodynamický zákon? Co platí pro adiabatický děj?

9 První termodynamický zákon z hlediska adiabatického děje. ΔU=W (změna vnitřní energie je rovna dodané nebo vykonané práci)

10 Zdroje BARTUŠKA, Karel a Emanuel SVOBODA. Fyzika pro gymnázia: Molekulová fyzika a termika. Praha: Prometheus, 2001. ISBN 80-7196-200-7.

11 Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména.


Stáhnout ppt "Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím."

Podobné prezentace


Reklamy Google