Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Formy vlastnictví Majetek movitý, nemovitý, duševní vlastnictví a jeho ochrana Typy bydlení – jejich výhody a nevýhody Co je to katastr nemovitostí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Formy vlastnictví Majetek movitý, nemovitý, duševní vlastnictví a jeho ochrana Typy bydlení – jejich výhody a nevýhody Co je to katastr nemovitostí."— Transkript prezentace:

1

2 Formy vlastnictví Majetek movitý, nemovitý, duševní vlastnictví a jeho ochrana Typy bydlení – jejich výhody a nevýhody Co je to katastr nemovitostí

3  Ten komu něco patří se nazývá majitel nebo vlastník. Různé věci mohou patřit různým lidem, skupinám lidí, firmám, obcím, krajům, státu nebo dokonce cizím zemím.  Pokud danou věc současně vlastní více lidí, firem apod. označuje se každý z nich jako spoluvlastník.

4 Vlastnit můžeme věci, na které si lze sáhnout (hmotný majetek – auto, kniha) – jde o hmotné vlastnictví. Můžeme ale vlastnit i věci, na které si sáhnout nelze – design auta, příběh zachycený v knize) – jde o duševní vlastnictví. Spolehlivá ochrana vlastnických práv je nezbytnou podmínkou pro hospodářskou stabilitu a prosperitu státu. Důvod je naprosto jasný: pokud nemá vlastník jistotu, že jeho vlastnictví nebude řádně chráněno, nebude mít motivaci nové věci vytvářet, o existující věci pečovat a zvyšovat jejich hodnotu.

5 Vlastnictví se může vztahovat na různé věci. Příklady hmotného vlastnictví si jistě umíme představit, ale co je duševní vlastnictví? Je to výsledek duševní činnosti – například nahrávka písničky, text knížky, firemní značka, zlepšovací návrh. Porušení vlastnického práva v oblasti hmotného vlastnictví se nazývá krádež. V oblasti duševního vlastnictví jde o pirátství.

6  Pokud má vliv na majitele okolních pozemků naše hospodaření můžeme hovořit o externalitách. Ty mohou být kladné i záporné.  Příklad záporné – štěkání sousedova psa.  Příklad kladné – pes hlídá nejen sousedův dům, ale štěká i při napadení našeho domu.  Pokud jde o drobné nepříjemnosti – lze je řešit domluvou, pokud jde o velmi nepříjemné externality dá se to řešit např. peněžním vyrovnáním.

7 Vlastnictví nemovitostí – Katastr nemovitostí Středisko cenných papírů – evidence zaknihovaných cenných papírů, tj. těch, které nebyly vydány ve fyzické, listinné podobě Registr silničních vozidel – vlastnictví silničních vozidel Úřad průmyslového vlastnictví - vynálezy, zlepšovací návrhy, ochranné známky

8 Z hlediska vlastnictví existuje několik druhů bydlení: Bydlení ve vlastním domě Družstevní bydlení (byty a domy patří družstvu, družstevník má podíl na družstvu – nepatří mu byt, ale příslušná část veškerého majetku družstva) Společenství vlastníků (každý vlastník bydlí ve vlastním bytě, ale byt je součástí domu, který vlastní společně vlastníci všech bytů v domě Nájemní bydlení (bydlení v domě a bytě vlastněném někým jiným)

9 Výhody: lze směnit za něco jiného, za peníze prodat nebo pronajmout, lze darovat, lze zapůjčit přátelům, lze využít k podnikání, naprostá volnost v otázkách zařízení, stavebních úprav apod. Nevýhody: nutno nejprve získat do svého vlastnictví tj. koupit nebo zdědit, je nutné se o něj starat – investice do oprav, nutno platit daň z nemovitosti, zajistit včasné placení všech služeb, odpovědnost za škodu způsobenou jiným osobám vlivem špatného stavu nemovitosti (např. pád stromu na sousedův plot)

10 Výhody – nižší náklady na pořízení (stačí koupit jen podíl v družstvu a příslušnou část společných prostor), možnost rozložení nákladů na provoz a opravy domu mezi více společných vlastníků Nevýhody – nedostatek soukromí v domě, nutno získat pro všechny kroky týkající se společných částí majetku souhlas dalších spoluvlastníků

11 Výhody: k využívání není nutná prvotní velká investice, zařizování a uhrazení nákladů na větší opravy lze vyžadovat po majiteli, nemusí se platit daň z nemovitosti, je vhodným řešením krátkodobé potřeby bydlet. Nevýhody: nedostatek soukromí v domě, možnosti měnit vnitřní uspořádání bytu jsou omezené, riziko ukončení nájemní smlouvy ze strany pronajímatele, nutnost dohadovat s pronajímatelem výši nájemného, která by byla oboustranně přiměřená a přijatelná.

12

13 Uveď dva typy hmotného a dva typy nehmotného majetku. Proč je důležitá ochrana vlastnických práv? Jak se nazývá porušení vlastnického práva v oblasti hmotného vlastnictví a jak v oblasti duševního vlastnictví? Vyjmenuj tři druhy bydlení. Vyber si jeden ze tří druhů bydlení a napiš alespoň dvě jeho výhody a dvě nevýhody.


Stáhnout ppt "Formy vlastnictví Majetek movitý, nemovitý, duševní vlastnictví a jeho ochrana Typy bydlení – jejich výhody a nevýhody Co je to katastr nemovitostí."

Podobné prezentace


Reklamy Google