Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název:VY_32_INOVACE_PR7_03 Strunatci – vyšší živočichové Oblast: Stručná anotace: Cílem prezentace je, aby si žáci uvědomili podstatné rozdíly mezi nižšími.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název:VY_32_INOVACE_PR7_03 Strunatci – vyšší živočichové Oblast: Stručná anotace: Cílem prezentace je, aby si žáci uvědomili podstatné rozdíly mezi nižšími."— Transkript prezentace:

1 Název:VY_32_INOVACE_PR7_03 Strunatci – vyšší živočichové Oblast: Stručná anotace: Cílem prezentace je, aby si žáci uvědomili podstatné rozdíly mezi nižšími a vyššími živočichy, naučili se společné znaky všech strunatců a pochopili, proč obratlovce řadíme mezi strunatce. Autor:Mgr. Alena Shánělová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 VYŠŠÍ Ž IVO Č ICHOVÉ KMEN: STRUNATCI Nejvyspělejší kmen živočichů

3 VNITŘNÍ OPORA TĚLA Struna hřbetníPáteř z obratlů

4 Hlavní společné znaky strunatců  Struna hřbetní nebo páteř na hřbetní části těla  Dvoustranná souměrnost  Srdce uloženo na břišní straně těla  Nervová trubice nad strunou hřbetní  Mají ocas (u některých se objevuje jen v průběhu vývoje)

5 Porovnáme vnitřní stavbu těla bezobratlého živočicha a strunatce Cévní soustava Nervová soustava

6 Překreslete obrázek strunatce do sešitu a popište jeho části těla.

7 Otázky a úkoly 1.Co je pevnou oporou těla strunatců? Struna hřbetní 2.Kde je v těle uložena struna hřbetní? Pod nervovou soustavou a nad trávicí soustavou. 3.Mají někteří bezobratlí kostru? Vnější kostru mají členovci, kterou při růstu svlékají. 4.Na jaké části se u vývojově dokonalejších strunatců formuje nervová soustava? Na mozek a míchu. 5.Jak se vytvořila páteř složená z obratlů? Struna hřbetní se vyvíjela, zpevňovala a měnila na z obratlů.

8 Zdroje Všechny použité odkazy [cit. 2011-09-08]. Dostupné pod licencí Creative Commons na http://www.wikimedia.org.http://www.wikimedia.org 2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BranchiostomaLanceolatum_PioM.sv g http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BranchiostomaLanceolatum_PioM.sv g 2 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BlueWhaleSkeleton.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:BlueWhaleSkeleton.jpg 4 - Černík, Vladimír a kol. Přírodopis I, 1. vyd. Praha: SPN, 2002. ISBN 80-7235- 068-4 4,5 – Rychnovský, Boris a kol. Přírodopis pro 7. ročník, 1.díl, Brno: NOVÁ ŠKOLA, s. r. o., 2008. ISBN 80-7289-094-8


Stáhnout ppt "Název:VY_32_INOVACE_PR7_03 Strunatci – vyšší živočichové Oblast: Stručná anotace: Cílem prezentace je, aby si žáci uvědomili podstatné rozdíly mezi nižšími."

Podobné prezentace


Reklamy Google