Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

STRUNATCI pláštěnci a bezlebeční autor: David Hainall.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "STRUNATCI pláštěnci a bezlebeční autor: David Hainall."— Transkript prezentace:

1 STRUNATCI pláštěnci a bezlebeční autor: David Hainall

2 Strunatci – základní charakteristika Vývojově nejdokonalejší kmen živočichů. Mají buď jen v zárodečném stádiu nebo po celý život zachovalou strunu hřbetní – opora těla. Trubicovitá nervová soustava. Srdce na břišní straně těla. Uzavřená cévní soustava. Ocas – může v dospělosti zaniknout, stejně jako struna hřbetní.

3 Vnitřní stavba těla strunatců ( ) ústní otvor nerv. soustavastruna hřbetnísoustava cév trávicí trubice řitní otvor

4 Pláštenci Vylučují z pokožky vrstvu rosolu – tzv. plášť. Sumky žijí přisedlé na mořském dně, struna hřbetní jen v larvální stádu. Salpy se podobně jako plankton volně vznášejí ve vodě. ell_tunicates_Nick_Hobgood.jpg ( ) a%20squirts/Chimp2208/SeaSquirts-- Bunaken-Sulawesi05.jpg?o=16 ( ) mmons/0/0a/Salpy.jpg ( )

5 Bezlebeční Struna hřbetní zachována po celý život. Např. kopinatec plžový. Má míchu, nemá mozek, srdce nahrazeno pulsující cévou. Žije v mělkých teplých mořích. ( )

6 Obratlovci – základní znaky Vývojově nejdokonalejší skupina strunatců. Patří sem: kruhoústí, paryby, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci a savci. S výjimkou kruhoústých je struna hřbetní přítomna jen v larválním stádiu. Strunu hřbetní nahrazuje páteř složená z obratlů. Přizpůsobení k životu ve všech typech prostředí.

7 Strunatci - shrnutí Vývojově nejdokonalejší kmen živočichů. Mají buď jen v zárodečném stádiu nebo po celý život zachovalou strunu hřbetní – opora těla. Trubicovitá nervová soustava. Srdce na břišní straně těla. Uzavřená cévní soustava. Ocas – může v dospělosti zaniknout, stejně jako struna hřbetní. Pláštěnci, bezlebeční a obratlovci.


Stáhnout ppt "STRUNATCI pláštěnci a bezlebeční autor: David Hainall."

Podobné prezentace


Reklamy Google