Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). 4.

2 Strunatci jsou nejdokonaleji vyvinutým kmenem živočichů. Počátek vývoje strunatců začíná v období prvohor asi před 530 mil. let. LATIMÉRIE PODIVNÁ – strunatec z prvohor před cca 400 mil. let 1. 2.

3 Takto vypadal primitivní strunatec z prvohor – kambria. 3.

4  struna hřbetní (chorda) − tvoří podélnou osu a oporu těla, je po celý život (nižší strunatci) nebo je jen v zárodečném období vývoje, potom je nahrazena chrupavčitou nebo kostěnou páteří (vyšší strunatci − obratlovci)  trubicovitá nervová soustava − vždy na hřbetní straně těla, u vyšších strunatců se z přední části vyvíjí mozek, zbytek tvoří míchu 16.

5  uzavřená cévní soustava − srdce je na břišní straně těla  pravý ocas − je vyztužen strunou hřbetní nebo páteří, nezasahuje do něj trávicí trubice (začíná až za řitním otvorem)  jsou dvoustranně souměrní (hřbetní a břišní část těla)

6 1 – nervová soustava (na hřbetní straně těla, je tvaru trubice) 2 – struna hřbetní = chorda dorsalis (opora těla) 4 – ocas 5 – trávicí soustava 7 – uzavřená cévní soustava (na břišní straně těla) 4.

7 Pláštěnci Sumky Salpy Bezlebeční Kopinatec plžovitý Obratlovci Kruhoústí, Paryby, Ryby, Obojživelníci, Plazi, Ptáci, Savci

8  Jsou to mořští živočichové.  Z pokožky vylučují vrstvu rosolu, která se označuje jako plášť.  Struna hřbetní se vyskytuje jen u larev.  Patří sem sumky a salpy. 5.

9 Sumky žijí v dospělosti přisedlé na mořském dně, mají regenerační schopnosti. (Co to je?) Rozmnožují se pohlavně i nepohlavně (pučením − v čem spočívá a u jakého živočicha ho znáte?) 6. Sumka obecná

10

11 STRUNA NERVOVÁ SOUSTAVA 10.

12 Salpy jsou průsvitné, ve vodě se vznáší, mohou tvořit řetězce. Pohybují se vypuzením vody z těla, jsou součástí planktonu. Střídá se u nich pohlavní a nepohlavní rozmnožování

13

14  Jsou to mořští živočichové, obývají písčité mělčiny teplých moří.  Podobají se malým průsvitným rybkám.  Strunu hřbetní mají po celý život. Kopinatec plžovitý měří 5−8 cm. Žije zahrabán v písčitém dně, ze kterého vyčnívá jen přední část těla s ústy. 17.

15 1 – nervová soustava (na hřbetní straně těla, je tvaru trubice, má vyvinutou míchu, nemá mozek, jen mozkový váček) 2 – struna hřbetní = chorda dorsalis (opora těla), z chrupavky 4 – ocas, ploutevní lem 5 – trávicí soustava 7 – uzavřená cévní soustava (na břišní straně těla) 13 – brvy kolem úst, slouží k lovení potravy 4.

16  Strunatci  Sumky  Salpy  Obratlovci  Kopinatec  Pláštěnci  Nemá mozek, jen míchu  Páteř z obratlů  Pokožka vylučuje vrstvu rosolu  Žijí přisedle  Jsou průhledné a vznášejí se  Je to nejdokonalejší kmen živočichů

17 Toto je snímek lidského embrya v 5. týdnu těhotenství. Vidíte, jak moc je v tomto stadiu člověk podobný nižším strunatcům… 15.

18  ČABRADOVÁ, V.; HASCH, F. Přírodopis 7 učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. Plzeň : Fraus, ISBN  dave souza. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 1.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fishapods.jpg  FunkMonk. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 2.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Latimeria.jpg  Vojtech.dostal. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 3.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Primitive_chordate_ancestor.png  PioM. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 4.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BranchiostomaLanceolatum_PioM.svg?use lang=cs  Elapied. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 5.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BU_Bio2.jpg  Matthieu Sontag. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 6.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ascidia_mentula.jpg  Franklin Samir. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 7.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Asc_dia_( ).jpg  Mila Zinkova. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 8.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Styela_montereyensis_in_california_tide _pools.jpg

19  Silke Baron. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 9.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sea_Squirt.jpg  Mario modesto. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 10.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Larva_ascidia-ES.svg  Vitecek. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 11.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salpy.jpg  Hartmut Olstowski. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 12.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salpenkette33.jpg  Xiphias. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 13.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salpa.jpg  Nick Hobgood. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 14.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Combjelly.jpg  Euthman. [cit ]. Dostupný pod licencí Public domain na WWW: 15.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tubal_Pregnancy_with_embryo.jpg  Methoxyroxy. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 16.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Central_nervous_system.gif  Hans Hillewaert. [cit ]. Dostupný pod licencí Creative Commons na WWW: 17.http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Branchiostoma_lanceolatum.jpg


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Věra Pavlátová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného."

Podobné prezentace


Reklamy Google