Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název:Plazi Oblast: Stručná anotace: Žák pozná znaky plazů, které souvisejí s přizpůsobením se životu na souši. Uvědomí si odlišnosti od předchozí skupiny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název:Plazi Oblast: Stručná anotace: Žák pozná znaky plazů, které souvisejí s přizpůsobením se životu na souši. Uvědomí si odlišnosti od předchozí skupiny."— Transkript prezentace:

1 Název:Plazi Oblast: Stručná anotace: Žák pozná znaky plazů, které souvisejí s přizpůsobením se životu na souši. Uvědomí si odlišnosti od předchozí skupiny obratlovců – obojživelníků a chápe význam plazů pro další suchozemské obratlovce. Autor:Mgr. Alena Shánělová Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Plazi 5. třída podkmene obratlovců

3 Vývoj plazů vyvinuli se asi před 300 miliony let z obojživelníků – krytolebců největšího rozvoje dosáhli v druhohorách – před 225 až 90 miliony let ovládli všechny typy životního prostředí:  ryboještěři  ptakoještěři  dinosauři (masožravci, býložravci)

4 Tyrannosaurus predátor výška až 6 m a délka 16 m Diplodocus býložravec

5 Kostra, orgánové soustavy

6

7 kůže: suchá, bez žláz zrohovatělé šupiny, štítky, kostěné štíty nebo krunýře

8 dýchací soustava: plíce cévní soustava srdce – 2 síně a 2 komory oddělené neúplnou přepážkou krev z těla a plic se v komoře míchá -> smíšená krev -> studenokrevní živočichové (proměnlivá tělesná teplota)

9 trávicí soustava: drobné zuby slouží k zachycení potravy, kterou polykají vcelku dutina ústní – hltan – jícen – žaludek – tenké a tlusté střevo – kloaka

10 vylučovací soustava: ledviny – močovody – močový měchýř – kloaka velmi koncentrovaná moč rozmnožovací soustava: rozmnožování není vázáno na vodu oplození je vnitřní (kloaka) většina plazů klade vejce – na povrchu mají pevný obal (kožovitá blána nebo skořápka) zárodek je vyživován ze žloutkového váčku

11 vajíčka snáší - želvy a krokodýli vejcoživorodí – ještěrka, slepýš, užovka živorodí - zmije

12 Otázky a úkoly 1.Jak se plazi přizpůsobili životu na souši? Kůže pokryta zrohovatělými útvary – ochrana před vysycháním; dýchají plícemi; končetiny zakončené prsty s drápky; koncentrovaná moč; zárodek se vyvíjí ve vajíčku - chráněn obaly. 2.Ve kterém období dosáhli plazi největšího rozvoje? Druhohory 3. Kdy je ukončen růst plazů? Nikdy, jejich růst je pomalý, rostou po celý život.

13 zdroje Všechny použité odkazy [cit. 2011-07-27]. Dostupné pod licencí Creative commons na http://www.wikimedia.org 3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tyrannosaurus_Sue.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tyrannosaurus_Sue.jpg 3 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DiplodocusDB.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:DiplodocusDB.jpg 6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NileCrocodile.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:NileCrocodile.jpg 6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_milk_snake.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red_milk_snake.JPG 6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sheldonbasking.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sheldonbasking.JPG Všechny použité odkazy [cit. 2011-07-27]. Dostupné pod licencí Public domain na http://www.wikimedia.org 8 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:B39.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:B39.jpg 8 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eierschlange_frisst_Zwergwachtelei.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eierschlange_frisst_Zwergwachtelei.jpg Literatura 4 - Jurčák, Jaroslav a kol. Přírodopis 7, Olomouc: PRODOS, spol. s. r. o., 1998. ISBN 80-7230-015-6 5, 10- Dmitrijev, J. Obojživelníci a plazi. Praha: Lidové nakladatelství, 1988. 26-052-88. 13-34


Stáhnout ppt "Název:Plazi Oblast: Stručná anotace: Žák pozná znaky plazů, které souvisejí s přizpůsobením se životu na souši. Uvědomí si odlišnosti od předchozí skupiny."

Podobné prezentace


Reklamy Google