Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název:Chov a rozmnožování ryb. Oblast: Stručná anotace:Žák pozná, jakým způsobem se ryby rozmnožují, které ryby jsou migrující a jakým způsobem se odchovává.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název:Chov a rozmnožování ryb. Oblast: Stručná anotace:Žák pozná, jakým způsobem se ryby rozmnožují, které ryby jsou migrující a jakým způsobem se odchovává."— Transkript prezentace:

1 Název:Chov a rozmnožování ryb. Oblast: Stručná anotace:Žák pozná, jakým způsobem se ryby rozmnožují, které ryby jsou migrující a jakým způsobem se odchovává naše nejběžněji chovaná ryba – kapr obecný. • Autor:Mgr. Alena Shánělová • Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Rozmnožování a chov ryb

3 • ryby jsou většinou odděleného pohlaví • období rozmnožování = tření • oplození je vnější – mimo tělo samice samice (jikernačka) -> vajíčka – jikry samci (mlíčáci) -> spermie – mlíčí oplozené vajíčko -> plůdek -> dospělec

4 Plůdek se žloutkovým vakem

5 U některých druhů ryb dochází k vnitřnímu oplození -> nepravá živorodost např. mečovky, „paví očka“

6 Některé ryby táhnou na místo tření až několik tisíc kilometrů. úhoř říční Některé ryby táhnou na místo tření až několik tisíc kilometrů.

7 Tření a líhnutí úhoře probíhá v Sargasovém moři. Larvy potom plují k břehům Evropy a Severní Afriky. Cesta jim trvá 3 roky a urazí asi 7-8000 km. Proti proudu pronikají do řek, kde žijí několik let. Mapa rozšíření úhoře v Evropě

8 losos obecný Atlantský oceán, Severní ledové moře V dospělosti žije v moři. Ke tření táhne z moře do řeky, kde se narodil. Do moře odplouvá po 1-5 letém pobytu ve sladké vodě.

9 Významnou chovnou rybou u nás je kapr. Zakládají se pro jeho chov rybníky různých velikostí: a)třecí b)výtažníkové (pro plůdky) c)komorové (přezimování mladých ryb) d)hlavní Po výlovu se kapři přechovávají v sádkách.

10

11 Otázky a úkoly 1.K čemu dochází při tření ryb? 2.Proč je maso ryb významnou složkou lidské potravy? 3.Kde se u nás nacházejí hlavní rybníkářské oblasti?

12 Zdroje • Všechny použité odkazy [cit. 2011-10-18]. Dostupné pod licencí Creative commons na http://www.wikimedia.org http://www.wikimedia.org • 4 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Guppy-male.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Guppy-male.jpg • 6 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eel_inEurope.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eel_inEurope.png • 9 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%BDlov_v_roce_1994.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:V%C3%BDlov_v_roce_1994.jpg • Všechny použité odkazy [cit. 2011-10-18]. Dostupné jako volné dílo na http://www.wikimedia.org http://www.wikimedia.org • 7 - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atlantischer_Lachs.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atlantischer_Lachs.jpg • 3 – Dmitrijev, J. Ryby. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. ISBN 80-7022-060-0 • 5 - Schröder, H. Ryby. Vydalo nakladatelství Der Kinderbuchverlag Berlin


Stáhnout ppt "Název:Chov a rozmnožování ryb. Oblast: Stručná anotace:Žák pozná, jakým způsobem se ryby rozmnožují, které ryby jsou migrující a jakým způsobem se odchovává."

Podobné prezentace


Reklamy Google